Fatada casa cu polistiren si elemente decorative din lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gpasca78
    Incepator
    • 12.apr.2010
    • 15

    Fatada casa cu polistiren si elemente decorative din lemn

    Buna ziua,

    In momentul de fata casa e placata cu poletilen de 5 si tencuiala decorativa.
    Intentionez sa aplic peste tencuiala existenta, prin lipire si prindere mecanica cu dibluri, polestilen de 10 cm si elemente decorative din lemn - scandura 2 X 12 (vezi fotografie atasata).

    Prima intrebare: e vreo problema daca aplic polestilenul peste fatada deja existenta?
    A doua intrebare: exista vreo solutie tehnica de a "sapa" sant in polestilen pentru a alinia scanduria cu tencuiala?

    Multumesc anticipat,
    Gabriel.

  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15119

    #2
    Atat timp cat izolatia actuala sta bine pe perete nu este o problema. Trasati suprafata ce trebuie decupata si taiati pe fiecare parte cu ferastraul de polistiren. Ulterior mijlocul se va rupe usor.
    De ce rigle 12x2cm si nu alta dimensiune ? Care dimensiune va fi ingropata, cei 2cm?

    Comentariu

    • gpasca78
      Incepator
      • 12.apr.2010
      • 15

      #3
      Da, cei 2 cm vor fi ingropati. Practic trebuie sapate santuri adanci de 2 cm si late de 12 in polestilenul de 10.
      Sau polistlien de 8 pe sub scandura?
      Ultima editare de gpasca78; 11.apr.2019, 17:18.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Exista o problema , chiar majora . Cum procedezi sa nu intre apa in spatele lemnelor .
        Eu cred ca sistemul gindit este gresit , trebuie in alt mod .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15119

          #5
          Consider ca ar trebui sa ingropati mai putin de 2cm sau poate deloc. Daca ingropati 2cm ar insemna ca polistirenul sa fie la fata lemnului iar peste polistiren se va trage masa de spaclu plus stratul de tencuiala decorativa, adica vom avea tencuiala peste lemn, ceea ce nu este ok in zona de imbinare. Cel mlt se poate ingropa circa 1cm, daca nu ar fi mai bine sa fie aplicat lemnul peste fatada finisata deja. In cazul ingroparii in polistiren, inainte de decorativa se poate aplica un cordon de etansat la imbinarea cu lemnul, dar va fi un consum relevant.
          Este de analizat care varianta este mai potrivita pentru cazul dvs.

          Comentariu

          • gpasca78
            Incepator
            • 12.apr.2010
            • 15

            #6
            Va multumesc pentru raspunsuri,

            M-am decis pentru a aplica lemnul peste fatada deja finisata.

            Gabriel.

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #7
              Tot nu este ok . proiectantul ala care te-a sfatuit ce spune ? Realizeaza ce prostii abereaza ?
              Bun , pui peste fatada finisata ...si cum rezolvi cu infiltratia pe sub material , cum rezolvi cu scurgerile de mizerie pe fatada ?
              Eu unul vad o solutie mai ok , dar pe proiectant il platesti !
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • gpasca78
                Incepator
                • 12.apr.2010
                • 15

                #8
                Nu am proiectant. Eu am desenat.

                Comentariu

                Procesare...