Multibat sau ciment in adeziv polistiren slab

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mvali
    Incepator
    • 10.apr.2009
    • 17

    Multibat sau ciment in adeziv polistiren slab

    Salut. Am luat acum 1 an mai multi saci de adeziv pentru polistiren, ieftin, la 9 lei sacul in speranta ca au mentinut calitatea ca acum cativa ani. Dar nu, acum se rupe foarte usor. Anul trecut l-am folosit ca masa de spaclu adaugand ciment in el ca sa il intaresc. A iesit ok ca tarie.

    Mai am 4 saci pe care nu vreu sa ii arunc fiindca nisipul este fin si poate fi driscuit. Ce ar fi mai recomandat sa pun: Multibat sau ciment? Il voi folosi tot ca masa de spaclu peste un strat de adeziv deja dat (polistirol premium).
    Multumesc.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    De regula sacii de adezivi sau ciment tinuri peste iarna in spatii cu umiditate duc la degradarea produselor. Nu merge sa aadaugati ciment sau multibal pentru a "drege" adezivul. Sunt buni de aruncat, din pacate.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #3
      Daca a tras este bun de aruncat. La amestecarea cu apa se vede ca nu are aceeasi omogenitate si rezistenta finala este aproape zero. Nu castigi nimic daca ii pastrezi.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • mvali
        Incepator
        • 10.apr.2009
        • 17

        #4
        Nu au stat in umiditate. Doar ca asa au fost de la inceput de cand i-am cumparat. Si a desfacut paletul in fata mea. Daca erau cu umiditate as fi gasit bolovani in ei cum sunt in ciment cand trage.. banuiesc. Alee ii cheama atunci.
        Multumesc

        Comentariu

        Procesare...