Izolare casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • adrian.popescu@gmail.com
    Incepator
    • 24.iun.2019
    • 12

    Izolare casa

    Buna ziua,
    De curand am achizitionat o casa pe care am dori sa o izolam.
    As avea o serie de intrebari:
    - ce materiale se recomanda? (noi tindem spre vata bazaltica)
    - daca raspunsul la prima intrebare este vata bazaltica, aveti ceva firme cu care ati lucrat (am inteles ca vata bazaltica impune ceva mai multa atentie si experianta)? (as dori ca beneficiarii sa raspunda la aceasta intrebare)
    - in ce perioada a anului se recomanda a se face izolarea?
    Multumesc
    Ultima editare de Gemini; 24.iun.2019, 21:38.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Se poate utiliza atat vata bazaltica cat si polistirenul expandat. Legat de firme, va referiti la manopera, aici este mai greu de recomandat. In ce zona sunteti?
    Se poate izola tot timpul anului cand sunt indeplinite conditiile de lucru, exclus perioadele cu precipitatii si soar puternic fara a avea protectie pe schela.
    Tencuiala decorativa se recomanda a se aplica toamna tarziu, cand temperaturile sunt mai rezonabile, sau in alte perioade dimineata devreme, pana sa nu ajunga soarele pe fatada.

    Comentariu

    • adrian.popescu@gmail.com
      Incepator
      • 24.iun.2019
      • 12

      #3
      Multumesc pentru raspuns. Este vorba despre o casa in bucurești. Cand zic despre firme ma refer in primul rand la calitatea lucrarii(lucrari de care beneficiarii au fost mulțumiti). Am înțeles ca vata bazaltica implica o mai mare atenție si pricepere

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #4
        Se lucreaza putin mai greu sau trebuie atentie pentru ca nu este la fel de rigida ca placa de polistiren.

        Comentariu

        • adrian.popescu@gmail.com
          Incepator
          • 24.iun.2019
          • 12

          #5
          Postat în original de Gemini
          Se lucreaza putin mai greu sau trebuie atentie pentru ca nu este la fel de rigida ca placa de polistiren.
          exact. de-asta cautam niste pareri/feed-backs..

          Comentariu

          Procesare...