Pergola terasa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • laurhome
    Incepator
    • 25.oct.2018
    • 31

    Pergola terasa

    Buna ziua,

    Trebuie sa realizez niste pergole care sunt lipite de casa, casa este la rosu fara termoizolatia exterioara.
    Deoarece am auzit mai multe variante, nu imi este clar in ce moment se realizeaza o pergola lipita de casa, inainte sau dupa termoizolarea exterioara?
  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 570

    #2
    Daca structura pergolei este prinsa/legata de casa se face inainte de izolare ,daca insa este separata cu picioare proprii si langa casa se poate face si dupa termoizolare.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      #3
      Se poate face in ambele variante, important este modul de ancorare prin izolatia termica, sa se faca pe zidarie in mod corect.
      Consider ca intai trebuie facuta izolatia termica pentru a fi fatada complet izolata si apoi realizata prinderea prin ancorare in zidarie.
      Ar fi mai bine daca nu s-ar realiza fixarea pe casa, este obligatoriu sa utilizati o astfel de pergola? Ne aratati cum ar fi modelul dorit, poate gasim alte solutii ?

      Comentariu

      • laurhome
        Incepator
        • 25.oct.2018
        • 31

        #4
        Prinderea trebuie sa fie pe casa ca sa arate ca in proiect fara stalpi pe langa casa.
        Din ce am mai aflat am inteles ca se poate face ulterior decupaj in termoizolatie si inserarea lemnului de sustinere care trebuie sa fie aproape de zidul de sustinere.

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12202

          #5
          daca ai proiect , ce scrie acolo ?
          daca ai proiect cum a gindit ala chestiile alea in consola ?
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          Procesare...