Termoizolare casă (peste termoizolatie)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • DanyCT
    Incepator
    • 04.nov.2018
    • 2

    Termoizolare casă (peste termoizolatie)

    Va salut!
    Am revenit pe acest forum cu mare drag, ma bucur ca mai exista... Acum vreo 10-12 ani am invatat de aici cum se face o termoizolatie... Cu sfaturile primite aici mi-am izolat apartamentul si se pare ca am facut-o bine, pentru ca pana acum nu au fost necesare niciun fel de alte lucrari de intretinere.
    Revin cu aceasta postare, ptr ca vreau sa ajut niste prieteni care si-au luat o casa veche din 2005, care are la exterior o izolatie de polistiren expandat de 3cm si un tinci dat peste, termoizolatia avand o vechime de 10ani ... Pentru ca au ramas cu ceva banuti, prietenii mei au in calcul sa refaca acoperisul (lucrarea o face cineva calificat), instalatia de incalzire (circuite, calorifere, tot cu cineva calificat), si izolatia exterioara... Insa din motive financiare, pentru ca toate celalte lucrari costa ceva, ne-am hotarat la izolatie sa muncim noi, eu cu un minim de experienta, prorietarul si inca un prieten fara nicio experienta.
    Asadar, am facut un mic plan, niste masuratori si niste calcule, oarecum materialele vor ajunge undeva la 3000RON poate un plus de 300-500RON la o suprafata a peretilor de cca 110mp...Am luat in calcul asa: polistiren expandat de 8cm EPS80(am putea merge si pe 10),adeziv polistirol, plasa de fibra de sticla de 145gr/mp, amorsa, dibluri, ceva scule...Si daca vor mai fi ceva bani probabil vom face si tencuiala decorativa fie minerala(praf de piatra "edelputz",600RON) fie decorativa acrilica(1800RON) sau siliconica (aici nu stiu ce e suficient la casa), insa stiu ca este de 3-4 ori mai scumpa decat minerala.
    As vrea sa stiu daca procedam corect, aplicand polistiren peste polisiren, daca este suficient de 8 peste 3, ori sa mergem pe cel de 10. Apoi la decorativa daca este ok cea minerala sau neaprat decorativa, acrilica sau siliconica.

    Multumesc!
    Ultima editare de DanyCT; 09.iul.2019, 18:45.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Ne bucura mesajul dvs. insa meritul va apartine. Dvs. ati facut o lucrare de calitate, durabila, noi doar v-am facilitat accesul la o anumita informatie,
    Inainte de toate, ar trebui sa vedeti cum arata fatada respectiva, este in regula rezistenta termosistemului de 3cm aplicat acum ceva vreme? Stratul pe care lipiti noua izolatie este suficient de rezistent, permite aderenta adezivului nou? Lipiti o bucata de polistiren mica (10-15cm) si dupa ce se usuca trageti de ea. Daca adezivul nu se desprinde, totul este ok.
    Legat de grosimea izolatiei, se poate face atat cu 8cm cat si cu 10cm. Va recomand varianta cu 10 cm.
    Tencuiala decorativa ca finisaj final pe termosistem, este recomand sa fie din cea la galeata. Fie acrilica,fie sliconica, fie alt tip. Pretul unei galeti poate fi de 120-160 lei si ajunge pentru 8-10mp.

    Comentariu

    • OanceaGeani
      Incepator
      • 14.ian.2016
      • 12

      #3
      eu personal as merge pe 10 cm, am aplicat si eu placi de 10 cm peste 5 pus cu ceva timp in urma. Erau bine prinse si a mers, iar decorativa eu recomand siliconica. Personal am ales aeria plast siliconica

      Comentariu

      Procesare...