Izolatie perete exterior

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • vdingo11
    Membru Marcant
    • 07.iul.2006
    • 615

    Izolatie perete exterior

    Buna ziua.
    Am de gand sa izolez peretele dinspre nord al casei dar inca nu sunt decis cu ce sa fac acest lucru.
    In cazul unui termosistem cu polistiren expandat din ce am citit am vazut ca este indicat cu 10 cm pentru eficienta.
    10 cm ocupa mult spatiu si ma intereseaza daca 5 cm de vata bazaltica are aceeasi eficienta cu 10 cm de poilistiren.
    Eu as merge pe o izolatie cu vata dar nu stiu daca este cea mai buna alegere.
    Poate ma ajutati cu niste sfaturi.
    Multumesc.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Nu, indiferent ca este polistiren expandat, extrudat sau vata minerala, rezistenta termica este factorul care influenteaza rezultatul obtinut. Cum aceste valori sunt aproximativ aceleasi, rezultatul este influentat semnificativ de grosimea adoptata. Grosimea de minim 10cm este ce indicata.

    Comentariu

    • calinesq91
      Incepator
      • 22.ian.2018
      • 60

      #3
      Salutare! Puteti opta si pentru polistiren expandat grafitat, o grosime de 5 cm de grafitat echivaleaza cam cu 7 cm de polistiren normal alb, eps 80. Vata bazaltica izoleaza termic similar cu polistirenul.

      Comentariu

      • vdingo11
        Membru Marcant
        • 07.iul.2006
        • 615

        #4
        Cineva imi spunea ca vata bazaltica ar permite peretelui sa respire mai bine.
        M-am uitat un pic la polistirenul extrudat EPS 80 varianta normala si grafitat.
        Polistirenmul grafitat de 5 are conductivitate termica de 0,03 si rezistenta termica de 1.56 iar cel normal de 10 are conductivitate termica de 0,04 si rezistenta termica de 2.63.
        Pana la urma ce conteaza conductivitatea sau rezistenta termica. Ce trebuie luata in calcul pentru un termosistem bun: conductivitate mica sau rezistenta termica mare. Banuiesc ca ele se coreleaza.
        Si mai am o intrebare: EPS 80 pentru expandat este cea mai buna alegere?

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          #5
          Da, termosistemul cu vata bazaltica se comporta mai bine la difuzia vaporilor. Conductivitatea ar trebui sa fie la fel, rezistenta termica diferita pentru ca tine cont de grosimea izolatiei. Cu cat rezistenta termica este mai mare, cu atat izolatia este mai buna. In primu rand sa fie polistiren pentru fatada, EPS 80 sau 70 (varianta mai ieftina), apoi conductivitatea si evident grosimea care ne va da rezistenta termica calculata. Pentru termosistem este recomandata varianta EPS 80, daca va incurca grosimea, reduceti la 8cm de izolatie si sa fie grafitat.

          Comentariu

          • vdingo11
            Membru Marcant
            • 07.iul.2006
            • 615

            #6
            Multumesc pentru raspunsuri dar nu reusesc sa inteleg ceva.
            Ati spus ca rezistenta termica este data de grosimea izolatiei si este bine sa fie cat mai mare. Eu inteleg ca daca rezistenta termica este mare atunci va retine mai bine caldura in interior.
            Nu inteleg ce este aceasta conductivitate termica? Se refera la cat de usor poate trece caldura prin el?

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              #7
              R (rezistenta termica) = d / λ unde:
              • d este grosimea materialului în m
              • λ este conductivitatea sa termicã în W / (m K) – Watt pe metru si grad Kelvin
              Conductivitatea este specifica fiecarui material, grosimea este la alegerea noastra si prinurmare influenteaza direct rezistenta termica.

              Comentariu

              • danielH
                Incepator
                • 21.oct.2015
                • 22

                #8
                Conductivitatea termica este capacitatea unui material de a transmite caldura (prin conductie termica) atunci cand este supus unei diferente de temperatura. Un material este un bun izolator daca prezinta conductivitate termica mica si rezistenta termica mare; practic cu cat conductivitatea termica este mai mica cu atat materialul izoleaza mai bine.Rezistenta termica este in functie de grosimea si conductivitatea materialului; cu cat grosimea polistirenului este mai mare si conductivitatea termica mai mica, cu atat rezistenta termica este mai mare si deci materialul este mai bun izolator. Eu am ales varianta polistiren in primul rand din punct de vedere al costului si apoi se si lucreaza mult mai usor. Am izolat acum cativa ani cu polistiren EPS 80 de 10 cm si mi-am crescut temperatura in casa cu cateva grade bune. (chiar merita investitia) Pentru mine grosimea materialului nu a fost un impediment, dar daca pentru dumneavostra este, atunci alegeti polistirenul grafitat mai subtire, 8 cm polistiren grafitat echivaleaza cu 10 expandat. Oricum castigati doar 2 cm dar platiti mai mult cu 30-40% si nu stiu daca merita
                Ultima editare de Gemini; 19.sep.2019, 19:43.

                Comentariu

                Procesare...