Izolatie pe interior a unei case vechi de lemn la munte

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • pr3t3nash
    Incepator
    • 06.sep.2019
    • 5

    Izolatie pe interior a unei case vechi de lemn la munte

    Am mostenit o casa veche, la munte, mai exact in Jud. Brasov, Fundata, situata la 1360 m altitudine. Vrem sa izolam casa pe interior, pentru ca la exterior are sindrila de lemn si este deja vopsita (3-4 straturi de vopsea). Vrem sa pastram aspectul rustic la exterior.

    Am atasat si poze cu casa interior/exterior, si am fact o schita a peretelui cu toate materialele. Am incercat cumva sa reprezint si interiorul peretelui (culorile din schita corespund cu cele din pozele cu casa reala). Peretele este realizat din urmatoarele materiale din exterior spre interior:

    - sindrila de lemn
    - barne din lemn
    - scanduri inguste (lati) batute orizontal (ca un grilaj) peste barnele de lemn
    - pamant/lut galben cu care sunt umplute golurile dintre lati
    - ceva glet/tencuiala de finisare la interior

    Vrem sa izolam casa la interior, cu un material care sa indeplineasca urmatoarele conditii (in ordinea importantei):

    1. sa nu fie daunator pentru organismul uman, la o exploatare a camereu indelungata.

    2. sa nu faca condens/mucegai sau sa miroasa (umiditatea zonei este mare, cu ierni lungi si temperaturi scazute; casa nefiind izolata la exterior ne gandim ca nu cumva sa patrunda umezeala si sa ramana blocata intre perete si un strat de vata minerala de exemplu; sau sa nu ramana in vata)

    3. sa izoleze bine sa mentina temperatura (podul casei o sa fie si el izolat cu vata minerala (intre grinzi) peste care o sa vina placi de OSB si parchet).

    Ca si materiale am luat in calcul:
    1. vata minerala bazaltica
    2. vata de sticla
    3. polistiren
    4. spuma poliuretanica
    5. exista si varianta unei vate ECO, care sa nu fie daunatoare deloc?

    Cu ce am putea sa izolam peinterior astfel incat sa nu fie daunator pentru om, sa nu fie un material toxic si sa nu lase umiditatea sa ramana in perete/vata/lemn/etc.

    Multumesc.



    Click pe imagine pentru versiune mai mare.*  Nume:	* Afișări:	1* Mărime:	121,3 KB* ID:	675692

    Click pe imagine pentru versiune mai mare.*  Nume:	* Afișări:	1* Mărime:	365,9 KB* ID:	675693
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de pr3t3nash; 09.sep.2019, 18:52.
Procesare...