Bariera de vapori

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3526

    #16
    cata umiditate este intr-un solar, este normal ca folia sa transpire.....

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      #17
      In magazinele de specialitate, si in Bucuresti sunt destule, atat cele HYPER cat si cele mai mici ofera spre vanzare foliile necesare realizarii barierei de vapori. Incercati si la cei care comercializeaza sisteme de izolare interioara cu vata minerala.

      Comentariu

      • Catalin2005
        Incepator
        • 06.dec.2005
        • 53

        #18
        Am incercat la cativa din marii distribuitori dar nu am gasit, ba mai mult nici nu au auzit de asa ceva. Puteti crede?

        Nu puteti fi mai precis ? Daca doriti puteti sa-mi transmiteti un email (asta ca sa nu fim acuzati de reclama mascata).

        Multumesc
        Cu stima,

        Catalin

        Comentariu

        • g_mic
          Incepator
          • 11.oct.2005
          • 25

          #19
          Furnizori vata minerala caserata

          Uite ce gasesti cu Google:

          CONSTRUCTII->PRODUSE FONO SI TERMOIZOLATOARE DIN VATA MINERALA->RULOURI VATA MINERALA NORMALE CASERATE

          ALCA
          Str. Popa Tatu 21
          Sector 1
          alca@alca.ro

          BADUC S.A.
          Str. Vigoniei 5-7
          Sector 5
          ofertare@baduc.ro

          ISOPAN GROUP
          Calea Grivitei 136
          Sector 1
          isopan@isopan.ro

          ROMATERMIT
          Bd. Decebal 2
          Bl. H3, Ap. 79
          Sector 3
          romatermit@xnet.ro

          DBW ROMANIA
          Bd. Alexandru Ioan Cuza 36
          Sector 1
          dbw_ro_buc@fx.ro

          ROMATERMIT
          Bd. Decebal 2
          Bl. H3, Ap. 79
          Sector 3
          romatermit@xnet.ro

          Numerele de tel le afli usor de la http://infoclienti.romtelecom.ro:8080/931Web/index.jsp
          Home Sweet Home !

          Comentariu

          • petricos
            Incepator
            • 09.ian.2006
            • 21

            #20
            putin ajutor din partea voastra...va rog

            uitati care e dilema....la etaj(mansarda)vreau sa izolez cu vata minerala si sa pun peste vata o folie de plastic(asa cum am procedat la parter cu toti peretii)....vreau sa stiu daca fac bine ca pun acea folie peste vata avand in vedere ca acoperisul este din tabla tip lindab si pusa acea folie anticondes sub tabla.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              #21
              Daca va referiti la bariera de vapori montata spre partea calda (spre interiorul cladirii), aceasta trebuie montata.

              Comentariu

              • Roxana_D
                Incepator
                • 31.aug.2006
                • 75

                #22
                Bariera de vapori

                Ce folie se pune ca bariera de vapori pentru termoizolatia cu vata minerala si rigips? Am inteles ca exista folie de aluminiu simpla, folie de aluminiu cu bule si folie "polietilenica" (nu stiu sigur daca termenul este corect). De asemenea am vazut pe forum denumirea "folie PE". La ce se refera? Cum arata folia polietilenica? Este cumva folia care se pune sub parchetul laminat?
                Se poate folosi aceasta folie de parchet ca bariera de vapori? Daca vata minerala are folie de aluminiu, o bariera suplimentara are rost sau efectul este foarte mic si nu merita sa mai pun?
                Bariera de vapori se pune spre partea calda, spre rigips?
                Ce solutie antimucegai imi sugerati? CT 99 nu am gasit in Craiova ci numai niste solutii pe la 20.000...oare sunt eficiente?
                Vata minerala mai trebuie prinsa cu ceva sau e suficenta asezarea intre profile?
                Va multumesc!

                Comentariu

                • TDJ
                  Living Legend
                  • 10.apr.2006
                  • 2398

                  #23
                  Pentru parchet se foloseste folia PEE- polietilena expandata. Are aspectul unei folii cu bule de aer de culoare alba.
                  Pentru sistemul de termoizolatie rigips, se foloseste folia PE- polietilena. Este folie obisnuita din plastic care are rol de bariera termica, adica impiedica migrarea vaporilor spre patura de vata minerala. Daca vata caserata vine cu folie de Al pe una din parti, aceasta reprezinta bariera termica, si nu mai necesita suplimentar o alta folie. Pachetul de vata minerala se va monta cu folia spre panoul de rigips, adica spre partea calda. In mod normal pachetul de vata minerala asezat intre profile se prinde de acestea cu cleme sau sarma, dar nu este imperios necesar.

                  Comentariu

                  • Roxana_D
                    Incepator
                    • 31.aug.2006
                    • 75

                    #24
                    Postat în original de Traian Dajma
                    Pentru parchet se foloseste folia PEE- polietilena expandata. Are aspectul unei folii cu bule de aer de culoare alba.
                    Pentru sistemul de termoizolatie rigips, se foloseste folia PE- polietilena. Este folie obisnuita din plastic care are rol de bariera termica, adica impiedica migrarea vaporilor spre patura de vata minerala. Daca vata caserata vine cu folie de Al pe una din parti, aceasta reprezinta bariera termica, si nu mai necesita suplimentar o alta folie. Pachetul de vata minerala se va monta cu folia spre panoul de rigips, adica spre partea calda. In mod normal pachetul de vata minerala asezat intre profile se prinde de acestea cu cleme sau sarma, dar nu este imperios necesar.

                    Imi cer scuze daca insist prea mult asupra acestui subiect, dar v-as ruga sa imi confirmati daca am inteles bine. Folia de care am nevoie este folia din plastic tranparenta exista sub forma de suluri in general, din care se fac si asa numitii saci din plastic si care are un pret in jur de 1Ron/mp.

                    Va multumesc mult pentru tot ajutorul acordat!

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2398

                      #25
                      Ati inteles perfect!
                      Aceasta folie dupa cum spuneam are rolul de a opri migrarea vaporilor spre vata minerala. Daca insa achizitionati vata minerala cu folie de Al pe o parte, nu mai este necesara achizitionarea acestei folii PE, care arata exact cum ati descris-o dvs.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        #26
                        Grosimea foliei de polietilena utilizata ca si bariera de vapori este in jurul valorii de 0,15 mm.

                        Este preferabil sa utiliziati vata minerala caserata cu Al.

                        Comentariu

                        • Oprean Marius
                          Incepator
                          • 10.apr.2005
                          • 79

                          #27
                          Si totusi vata minerala cu folie de aluminiu e mult mai scumpa decat vata simpla + folie de polietilena cumparata separat, iar dezavantajul celei cu folie de Al este ca la inbinarile cu profilul de aluminiu (cadrul) pot aparea discontinuitati ale barierei de vapori - acestea fiind zonele unde se va concentra toata umezeala din aer! Nu? Cadrul de aluminiu pe care se face placarea cu placile de gips este si el un bun conducator termic. Eu am folosit lemn in locul cadrului de Al si nu am avut probleme cum spuneau unii ca lemnul lucreaza in timp si apar fisuri in placile de rigips - nu am nici o fisura de 3 ani de cand le-am montat. Probabil lemnul trebuie f. bine uscat...
                          Marius O.

                          Comentariu

                          • TDJ
                            Living Legend
                            • 10.apr.2006
                            • 2398

                            #28
                            Pentru profilele metalice se foloseste banda de izolatie interpusa intre acestea si perete. Astfel se asigura intreruperea puntii termice la nivelul structurii metalice.

                            Comentariu

                            • calinnez
                              Incepator
                              • 26.sep.2006
                              • 0

                              #29
                              Bariera de vapori

                              Construiesc o casa din lemn. Peretii interiori sunt executati din rigips cu vata minerala. Spuneti-mi va rog, gresesc daca pun folia de polietilena ( bariera de vapori ) pe ambele fete ale peretelui ? Ma gandesc sa procedez asa pentru ca iarna nu toate camerele vor fi incalzite si casa este amplasata in zona de munte
                              casa din lemn

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15056

                                #30
                                Bariera de vapori se aplica doar pe partea calda a peretelui, adica spre interior. Este necesara pentru peretii exteriori, in principal.

                                Discutam de pereti de compartimentare sau exteriori?

                                Comentariu

                                Procesare...