Nivelare polistiren extrudat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ionelbaciu87
    Incepator
    • 26.oct.2019
    • 6

    Nivelare polistiren extrudat

    Buna ziua.

    Locul cu pricina:
    Apartament cu doua camere la parter achiziționat de vreo 5 ani.

    Problema1

    În urma cu 3 ani am schimbat parchetul laminat sub care am găsit folie pee, sub folie era parchetul vechi din lemn (și ceva mucegai), iar sub parchetul vechi erau rămășițe de pal hidrofugat și muuuult mucegai.

    Rezolvarea 1

    Deoarece era decembrie si nu mi-am permis sa torn o șapa + că am vrut și izolație am ales sa pun polistiren extrudat.

    Deci...
    După ce am scos tot afara, am dat cu o amorsa antimucegai, și pentru a mă ridica la nivel am folosit așa...
    -Polistiren extrudat de 5 cm (pe care l-am pus fără să îl lipesc),
    -imediat peste Polistiren am pus plăci OSB de 18 mm,
    - folie pee de 6 mm
    ​​​-la final parchet laminat de 6 mm.
    ​​​​
    Mențonez că Placa de beton era cu denivelari destul de mari(dealurile Moldovei). Dar am gândit că preia osb-ul. GREȘIT. La scurt timp a început să flambeze și să scârțâie osb-ul de dedesubt.

    Anul acesta cu ocazia schimbării geamurilor am și renovat și m-am gândit să repar greșeala de acum 3 ani.

    Am scos din nou totul până la placa.

    Am lipit plăcile de polistiren cu adeziv(din belșug pentru a umple golurile dedesupt cu gândul că le lipesc ca pe gresie și să aduc pardoseala la drept.
    Nu mi-a ieșit chiar așa cum am sperat în sensul că tot am mici denivelari de la o placa de polistiren la alta.
    Dar am trecut mai departe. Am pus folie pee de 3 mm cu aluminiu pe o parte, peste folie un sistem electric de încălzire în pardoseală apoi parchetul laminat de 8 MM pentru trafic intens....

    Problema 2 tot flambează. Nu ca înainte dar flambează.
    Tot e casa goală...o să scot parchetul afara (iar) și încerc să o dreg.

    Întrebarea mea este următoarea...

    Este vreo modalitate de a îndrepta/nivela polistirenul extrudat (cu vreo drișcă ceva) sau singura varianta este un strat de sapa autonivelanta?

    Nu prea mă încântă varianta cu sapa autonivelanta pentru că mă intind mult ca și timp dar dacă este singura varianta o să recurg la ea...nu mai fac cârpeli sa umblu iar pese 3-4 ani...
    ​​​​​​
    Sau poate aveți alta idee mai buna.

    Am mai văzut sapa uscata (seamănă cu placa de gips carton...ceva de la rigips si de la knauf.
    am văzut că se prind și între ele.. a folosit cineva?

    Va mulțumesc!


    ​​​​


    ​​



  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Acele denivelari trebuie masurate pentru a putea identifica o solutie corecta de nivelare. Solutia cea mai indicata este de regula o sapa autonivelanta care nu se usuca asa greu cum spuneti. Nu aveti o foto cu suprafata denivelata? Daca ar fi pus un dreptar pe suprafata, ce inatime au golurile sub dreptar?

    Comentariu

    • ionelbaciu87
      Incepator
      • 26.oct.2019
      • 6

      #3
      Am luat un dreptar de 2,5 m.
      ​​​Zilele viitoare când umblu acolo o sa fac și poze.
      Cineva
      ​dat o idee...denivelările nu sunt foarte mari și nici nu sunt peste tot....să merg cu dreptarul și să completez golurile cu adeziv termo...
      ​​

      Comentariu

      • ionelbaciu87
        Incepator
        • 26.oct.2019
        • 6

        #4
        Gemini. Din experiență...ce timp de uscare (până la 2% să pot pune parchetul fără a avea emoții la mucegai) are o autonivelanta de maxim 1 cm înălțime (pe alocuri)?

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          #5
          Postat în original de ionelbaciu87
          Am luat un dreptar de 2,5 m.
          ​​​Zilele viitoare când umblu acolo o sa fac și poze.
          Cineva
          ​dat o idee...denivelările nu sunt foarte mari și nici nu sunt peste tot....să merg cu dreptarul și să completez golurile cu adeziv termo...
          ​​
          Daca denivelarile sunt mici se poate utiliza un mortar de nivelare la fel de bine cum putem lipi polistirenul cu adeziv exact pe acele zone identificate exact. Dupa ce aveti harta masuratorilor putem vedea ce este de facut.
          Timpul de uscare este relativ si depinde de grosime cat si de factorii de mediu. In mod normal pentru acoperirea cu izolatie, se poate face dupa 4-5 zile in cazul dvs. si nu va fi nicio problema.
          Ultima editare de Gemini; 30.oct.2019, 19:49.

          Comentariu

          • ionelbaciu87
            Incepator
            • 26.oct.2019
            • 6

            #6
            Mulțumesc. Am rezolvat cu adeziv termo universal.

            ​​​​​Pe alocuri aveam și 1 cm la distanță de 2 metri.

            Comentariu

            • ionelbaciu87
              Incepator
              • 26.oct.2019
              • 6

              #7

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                #8
                Probabil nu am fost eu atent sau dv, nu ati inteles exact. Recomandarile mele aveau legatura cu nivelarea inainte de a aplica stratul de polistiren extrudat. Faptul ca ati nivelat cu acest tip de adeziv pentru polistiren nu este o varianta buna, nefiind un adeziv care sa reziste la solicitarile de pe pardoseala. Exista riscul sa se fisureze si sa se desprinda de pe polistirenul extrudat. Ar fi trebuit sa desfaceti placile care nu sunt in plan si sa le lipiti cu adaos de adeziv/mortar sub placa. Se mai poate prelua prin adaugarea de folie PE pe acele zone, daca reusiti sa vedeti exact cat si cum sunt amplasate diferentele de planeitate.

                Comentariu

                Procesare...