Condens vata mansarda

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cristi.t
    Incepator
    • 15.dec.2019
    • 1

    Condens vata mansarda

    Salut

    Am mansardat casa in vara si acum de 2 saptamani am inceput sa pun vata intre capriorii de la acoperis.

    Capriorii au 15cm
    vata Ursa Sf32 16cm
    scandura astereala 2cm

    Vata a fost montata cu ciuperci si holsurub de 15cm care a fost infiletat f putin cat sa tine putin vata.

    Pentru ca acoperisul are 160mp, in 2 oameni a durat ceva pana am pus toata vata, sa spun cam 3 saptamani.

    Astazi am dat jos o fasie de vata de la o sectiune si am descoperit ca este condens, vata si lemnul sunt umede.

    Cauza este probabil pentru ca parterul e locuit iar locul pentru scara nu a fost facut dar am montat o scara de pod care o pot tine inchisa, cat timp lucram scara a fost deschisa si caldura urca sus deci banuiesc ca din aceasta cauza a facut condens.

    Urmeaza sa montam capriori de 5cm pentru a mai monta un strat de vata de 5cm peste care va veni montata folia anticondens Isover Vario.

    Structura ar fi urmatoarea:
    - invelitoarea de tabla.
    - strat de ventilatie - contrasipci de 5 cm.
    - sipci de 2.5cm
    - folie anticondens Delta Vent N
    - astereala scandura 2cm
    - izolatie temica : vata minerala URSA SF32, un strat de 16cm intre capriori, iar al doilea strat de 5cm pus incrucisat astfel incat sa acopere capriorii
    - bariera de vapori: folie Al.; sau folie pvc


    Intrebarea este : se va usca acel condens in primavara /vara? Putem continua cu urmatorul strat de vata si folia ?

    Ma gandesc deja sa dau toata vata jos sa las sa se usuce si sa fac izolatia in primavara dar risc sa fac condens intre etaje unde am si acolo izolatie cu vata 20cm. Podina este din dulapi 5x20 cu vata intre ei, nu am.placa.


    Va multumesc anticipat pentru raspunsuri

    Cristi
    Ultima editare de Cristi.t; 16.dec.2019, 11:37.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Este riscant sa lasati vata in contact cu umezeala o perioada atat de mare de timp. Lemnul, daca ramane umed poate produce mucegai, la fel si vata.
    Sa dati jos toata izolatia este destul de neplacut. Ar fi bine sa verificati cat mai mult posibil si desfaceti doar acele zone unde este umed pentru a se ventila si usca.
    Izolatia ar fi trebui terminata pana la bariera de vapori cel putin pentru a evita aceasta situatie peste iarna.
    Daca este posibil, majorati stratul secundar la 10cm, in total vor fi 25 cm de izolatie, va fi mai bine decat cei 20cm doriti de dvs.

    Comentariu

    Procesare...