Izolare casa barne lemn cu vata bazaltica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • MarinBrad
    Incepator
    • 07.ian.2020
    • 1

    Izolare casa barne lemn cu vata bazaltica

    Buna ziua,

    Am o casa a parintilor la tara din barne de lemn (12x12) fara izolatie deloc la care merg din cand in cand. Ca sa nu fac vreo boacana pe care s-o regret, as dori sa va cer inainte sfatul.
    Eu m-am gandit la urmatoarele variante:

    varianta 1. peste barne sa pun vata bazaltica, de 10cm grosime, prinsa fara adeziv, doar cu cuie sau holzsuruburi lemn+ciuperci dedicate, intre dulapi de lemn dimensiunea de 10x5, pusi pe verticala la 60 de cm distanta, apoi inchis cu scandura montata pe orizontala, una peste alta sau lambriu lemn.

    varianta 2. peste barne sa pun vata bazaltica, dulapi de lemn 10x5 pe orizontala, intre ei vata bazaltica, apoi sa mai montez niste sipci pe vertical de 3x3 cm pentru ventilatie si sa inchid cu lambriu/scandura.
    Folie de difuzie ar avea sens sa pun intre finisajul exterior de lambriu(scandura) si vata bazaltica?

    Care varianta credeti ca s-ar preta mai bine, sau daca niciuna, orice alta sugestie e binevenita.

  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Folia de difuzie se monteaza imediat peste vata si va trebui sa aveti spatiu de aer intre aceasta si lambriu.
    Varianta mai buna este cu riglele verticale iar riglele de montaj pentru lambriu se prinde de acestea, pe aceeasi directie.
    Exista si varianta cu doua rigle pentru a aseza izolatie in doua straturi de 5cm, astfel incat sa acoperim mai bine rosturile si sa reducem suprafata neziolata ocupata de rigle. In acest caz un rand de rigle este orizontal, celalalt vertical.

    Comentariu

    Procesare...