Izolatie tavan 200mm sau mai mult ...

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ppcrst
    Incepator
    • 25.iul.2014
    • 73

    Izolatie tavan 200mm sau mai mult ...

    Am nevoie de un sfat... . Am o casa mostenita in mediu rural pe care am transformat-o in casa de vacanta. Am montat ca sursa de incalzire o centrala pe gaz si 10 calorifere. Casa are 210mp util, un singur nivel si orientare sudica. Are izolatie podea 5cm polistiren, pereti 10cm polistiren, pod 10cm vata; ferestrele sunt termopan. Consumul de gaz este de 300 mc/luna (locuita zi de zi; temperatura interioara 23.5-24C; temperatura exterioara -5C/noaptea si 8C ziua pe medie). Intrebarea mea este:
    Cu ce ar fi indicat sa izolez suplimentar : polistiren sub vata existenta sau vata peste vata existenta ? grosime ?
    Ultima editare de Gemini; 14.ian.2020, 20:02.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Cum este realizat planseul spre pod? Adaugarea polistirenului peste vata nu este o solutie. Daca vata este montata prin pod, se poate adauga inca un strat de 10cm de vata minerala.

    Comentariu

    • ppcrst
      Incepator
      • 25.iul.2014
      • 73

      #3
      3/4 din planseu este din lemn, iar 1/4 placa beton. Ca si variante gandite de mine era:1 = polistiren sub vata existenta sau 2 = inca un rand de vata. Inca nu m-am hotarat asupra grosimii..

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Adaugati vata pe zona de planseu din lemn iar pe cel de beton se poate utiliza polistiren expandat sau extrudat dupa cum doriti sa utilizati suprafata.

        Comentariu

        Procesare...