Sfat termoizolare pereti exteriori -partea interioara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Cooker
    Incepator
    • 02.mar.2014
    • 37

    Sfat termoizolare pereti exteriori -partea interioara

    Buna ziua

    Am termoziolat pe exterior casa plan parter cu vata balzatica de fatada rockwool Frontrock Max de 10cm conductiv termica 0.035 .Peretii sunt executati din caramida de 25 cm cu goluri de la Soceram. Am instalat geamuri tripan 5 camere de la Salamander ( calitate medie spre buna). Am izolat plafonul cu vata bazaltica cu folie de ALu ( 15 cm - 10 +5) am instalat folie bariera de vapori peste si apoi am executat structura metalica pt gipscarton aplicat pe profile metalice.

    In partea de plafon dinspre pod am scandura de 5 cm , planuiesc sa mai asez un strat de 5 cm polistiren extrudat grafitat sau vata bazaltica, folie polietilena peste si apoi osb ( podul este circulabil si va fi folosit doar ca si spatiu de depozitare) . Intre capriori voi aseza inca 15 cm de vata bazaltica cu folie de Alu si voi inchide structura cu rigips pe profile metalice sau osb.

    In conditiile de fata ma gandesc daca ar mai fi nevoie sa izolez suplimentar peretii exteriori ai casei -partea interioara - cu inca un strat de 5 cm de vata bazaltica cu folie Alu peste care va veni rigipsul , dar inca nu m-am hotarat daca merita efortul.
    De asemenea voi turna sapa pe jos peste 5 cm politiren extrudat grafitat. ( am mai pus si in fundatie inca in rand de 5 cm de grafitat)

    Voi ce ziceti? Se va simti o diferenta considerabila de termoizolatie ca si raport calitate pret sau ma las pagubas si lipesc direct rigipsul peste caramida?
    Ms
  • calinesq91
    Incepator
    • 22.ian.2018
    • 60

    #2
    Salutare! Parerea mea este sa nu puneti folie de polietilena peste vata din pod, riscati sa apara condens pe folie si sa va ude vata, aceasta cel mai bine o lasati acoperita cu scandura sau cu folie de acoperis care este permeabila la vapori si apoi scandura.
    La interior nu stiu ce sa zic, daca faceti structura metalica si apoi inchideti cu rigips puteti sa adaugati 5 cm de vata intre profile, apoi bariera de vapori si rigips, dar va fi nasol cu cablurile electrice pentru ca va fi greu sa nu strapungeti bariera de vapori. Daca doriti sa lipiti vata bazaltica si la interior ca si la exterior si apoi sa lipiti rigips peste ea cred ca nu se justifica investitia, mai bine puneati de 15 cm din prima la exterior si stiati o treaba.
    Daca alegeti sa lipiti rigips rostuiti zidaria inainte astfel incat sa nu aveti goluri intre caramizi, daca nu, optati pentru o tencuiala sanatoasa var ciment si apoi finisaj glet sau tinci, sau puteti da direct cu tencuiala de ipsos, care are mai bune proprietati izolante decat cea clasica.

    Comentariu

    • Cooker
      Incepator
      • 02.mar.2014
      • 37

      #3
      Salut
      Instalatia electrica este deja trasa prin caramida, se va sparge folia antivapori doar in locul unde se vor poza dozele pt prize.
      inainte de a lipi rigipsul la interior voi da o mana de adeviz si pe perete tocmai pentru a inchide spatiile dintre caramizi.
      Oidee buna de a pune folie de acoperis pentru a nu face condens pe folia de polietilena.
      Inca ma gandesc daca se merita investitia de termoizolare la interior strict raportat la costurile cu incalzirea in lunile friguroase
      Multumesc

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #4
        La pereti, daca va fi gipscarton pe structura metalica merita sa adaugati 5cm de izolatie in structura. Polistirenul pe pardoseala la parter merita dar trebuie sa analizati daca aveti suficient spatiu pentru inaltare, polistirenul, sapa si finisajul va pot ridica pardoseala cu mai mult de 10cm. In pod, se preteaza mai bine polistirenul extrudat acoperit de OSB.

        Comentariu

        • Cooker
          Incepator
          • 02.mar.2014
          • 37

          #5
          Buna ziua

          Avem suficient spatiu pt sapa +polistiren ( in momentul de fata avem 2.70 m de la podea la tavan... cu 10 cm ( 5 extrudat+5 sapa) ajung la un spatiu util in jur de 2.55 m( am pus aici si micile abateri de palneitate ale elevatiei)
          In pot voi executa un caroiaj de sipci de lemn de 5cm inaltime in care voi pune si extrudatul de 5. Apoi voi monta osb-ul peste . Mai pun folie antivapori sau altceva inainte de a monta OSB ul ? cam ce grosime trebuie sa aiba OSB ul? ( podul va fi folosit in principiu ca spatiu de depozitare).

          Legat la structura interioara de rigips ce fel de dibluri recomandati pt fixare profil UD in camamida cu goluri?
          Rog link ceva .. la imbinarea cu sapa banuiesc ca se folosesc dibluri pt beton , iar la legatura cu plafonul ( unde este montaj rigips) banuiesc ca se folosesc suruburi "negrese" pt rigips

          Multumesc

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            #6
            Inainte de OSB nu este necesara vreo folie. Grosimea placilor OSB depinde de distanta intre riglele din lemn, in orice caz nu mai putin de 15mm.
            Daca nu aveti tencuiala si nu functioneaza diblurile rapide 6x45mm, se pot utiliza dibluri universale din plastic, cele de la Fisher sunt foarte bune.

            Comentariu

            • Cooker
              Incepator
              • 02.mar.2014
              • 37

              #7
              Riglele de lemn le voi pune cel mai probabil la 60 cm distanta ( cat latimea unei placi de extrudat)

              Legat de fixare profile ud in caramida cu goluri am gasit dibluri universale si ceva dibluri pt caramida ( cele mai mici erau de 8x80 parca) ..ar fi ok sa le folosesc asa lungi?
              La imbinarea profilului UD cu plafonul construit din rigips pe structura metalica pot folosi pentru prinderea pe tavan negrese pt rigips sau se foloseste altceva?

              Multumesc

              Comentariu

              • casuta_mea
                Incepator
                • 20.apr.2020
                • 2

                #8
                Buna ziua!

                Am izolat pe exterior cu vata bazaltica si la 2 zile am observat intr-un loc ca tencuiala a crapat de sus pana jos (4 metri). Am indepartat tencuiala intr-un punct in zona respectiva si am constatat ca nu exista plasa pe o latime de 5 cm (exact unde a crapat).
                Va rog sa-mi spuneti ce solutii practice exista pentru repararea tencuielii.

                Multumesc!

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  #9
                  Aveti raspunsul in celalalt topic.

                  Comentariu

                  Procesare...