Inlaturare vopsea decorativa siliconata

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • george1983
    Incepator
    • 29.apr.2020
    • 3

    Inlaturare vopsea decorativa siliconata

    Salutare. Se da o casa unde s a tras decorativa siliconata. M am hotarat sa plachez o parte din fatada cu caramida decorativa 20cmx5cmx2cm. Evident ca nu pot lipsi cu adeziv direct peste decoratova ci va trebui sa ajung la gletul de dedesubt. Aveti ceva idei cum o pot exfolia? Am incercat cu un cutter in speranta ca se va exfolia dar nici o sansa. Multumesc
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2239

    #2
    Ce greutate are caramida decorativa, kg/mp?
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • george1983
      Incepator
      • 29.apr.2020
      • 3

      #3
      20 kg/mp. M am gamdit tot la doua trei randuri sa bag doua dibluri in rosturi sa preia ein greutate. Doar ca nu atiu cum sa dau joa decorativa

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #4
        La cele 20kg nu necesita fixare suplimentara daca exista dibluri pe polistiren. Nu trebuie sa inlaturati decorativa, trageti o masa de spaclu peste ea (acelasi deziv de lipire placi decortive) si placati direct.

        Comentariu

        • george1983
          Incepator
          • 29.apr.2020
          • 3

          #5
          Salut si mersi de raspuns. Caramida se va duce pana sus la streasina, casa fiind P plus 1 deci undeva la 6 m inaltime pe 1.5 m in stanga dreapta usii de la intrare. Asta inseamna 100-120 kg pe fiecare parte. cred ca trebuie ancorata cumva sa nu cada cu tot cu polistiren. Revenind la topic, nu cred ca pot trage masa spaclu peste decorativa ea fiind siliconata deci automat rezistenta la apa si nu cred ca reapira. Nefiind "aderabila" (scuzati expresia dar nu mi vine alta in cap acum) cred ca va trage apa de la interior spre exterior si cand se ba usca va pica la fel cum as incerca sa lipesc adeziv pe sticla.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            #6
            Daca polistirenul este ancorat suficient de bine nu pateste nimic la cele 20kg/mp. Inlaturarea suprafetei decorative se poate face cu tot cu masa de spaclu armata. Va trebui refacut acest strat si eventual o fixare suplimentara a polistirenului.

            Comentariu

            Procesare...