Termoizolare casa barne si lut

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Anacla
    Incepator
    • 19.mai.2020
    • 5

    Termoizolare casa barne si lut

    Va rog sa ma sfătuiți in privinta unei izolați exterioare la o casa foarte vechie construita din bârnă din lemn peste care este lipit lut si sipca , urmat de o tencuiala cum se face in urma cu 50..60 de ani...mentionez casa are cerdac de jur împrejur refacut nou si nu as vrea sa se îngustează foarte mult , pereti casei sunt strambi la exterior...eu as vrea sa fie făcuți cu vata bazilica daca se poate, dar nu stiu exact care sunt criteriile si primi pasi.
    Va rog daca se poate sa ma ajutati cu sfaturi si pareri ..o sa atasez cateva poze .
    Va multumesc frumos!
    Ultima editare de Anacla; 19.mai.2020, 14:27.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    La acest tip de casa v-as sugera aplicarea unor rigle de lemn fixate pe structura de lemn a casei si apoi umplerea cu vata bazaltica. Peste se poate acoperi cu lambriu lemn, siding daca va plac. Altfel, se poate placa cu OSB fixat mecanic si lipita izolatie peste OSB, plus finisat cu decorativa.
    Aveti de ales. Daca rasfoiti forumul gasiti exemple similare puse in opera de forumisti.

    Comentariu

    • Anacla
      Incepator
      • 19.mai.2020
      • 5

      #3
      Va multumesc frumos pentru raspuns.
      Deci ar trebuie dat tot jos de pe casa pana la bârnă,bătute riglele din cat in cati cm? Dupa care se lipește vata si ultimul strat osb ul? Finalul cu vopsea decorativă.
      Am inteles corect?
      As vrea sa va intreb in situatia asta nu imi ia din lățimea prispei?pentru ca eu nu as vrea sa se inguste foarte tare...pe margea exterioara o sa vina pusă bârnă și modelul ei care era .🙏
      Asta este singura variantă care se poate?
      VA MULTUMESC!

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #4
        In mesajul anterior aveti doua variante.
        Prima varianta: rigle fixate pe structura casei, vata asezata intre ele, folie difuzie, rigle montaj, lambriu lemn sau siding
        A doua varianta: fixare OSB pe structura eventual cu rigle de montaj, lipire izolatie din vata minerala sau polistiren expandat, masa de spaclu, tencuiala decorativa

        Fiecare din cele doua variante va presupune ca pierdeti spatiu pe prispa in functie de grosimea izolatiei pe care o utilizati, cel putin 10cm.

        Comentariu

        Procesare...