Caramida multipor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • liviusbr
    Incepator
    • 06.ian.2015
    • 7

    Caramida multipor

    Buna ziua,

    Am facut izolatia unui geam exerior fix cu un strat de 5cm de caramida multipor la interior. As dori sa mut caloriferul ce are o lungime de aprox 1m si sa il ancorez in acest strat aparent de caramida - nu pot da gauri mai mari de 5cm intrucat penetrez geamul. Stiti daca pot ancora greutati pe acesta caramida ?
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Ati placat cu acest material fereastra fixa? Cum este fixat?
    Daca ceea ce presupun este corect, ma refer la zidaria cu multipor, atunci nu recomand fixarea caloriferului pe aceasta zona. Fie pozitionati caloriferul alaturi, fie utilizati suporti de pardoseala pentru calorifer.

    Comentariu

    • liviusbr
      Incepator
      • 06.ian.2015
      • 7

      #3
      Multumesc pentru raspuns!

      Era vorba de un geam fix pozitionat in zona inferioara - cu inaltimea de aprox 1m, care a venit placat cu o placa de rigips peste, la interior. Inturcat doream sa izolez acest geam , nefolosindu-l, am pus peste placa de rigips caramida multipor. Imaginile de jos cu interior si exterior. Pana la urma am ales in a monta un calofirer vertical in dreapta geamului.


      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	image0(1).jpeg 
Afișări:	74 
Mărime:	49,2 KB 
ID:	679551
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Putea fi montat orizontal, sub fereastra. Acum daca ati ales alta solutie, ramane sa vedem daca este in regula la iarna.
        De ce ati zidit ochiul fix de geam? Nu se putea inlocui sticla cu un panel mai gros, opac?

        Comentariu

        Procesare...