Multipor pe tavan?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • buttadeus
    Incepator
    • 08.mai.2020
    • 15

    Multipor pe tavan?

    Salutare,

    Aș avea și eu câteva intrebări legate izolarea tavanului și a podului. Am văzut că toată lumea recomandă vata minerala și bazaltică pentru interior dar mie mi-e teama de particulele de sticlă care pot intra în plămâni. Nu știu dacă e diferit în ce privește vata bazaltică.
    1. Cum polistirenul e inflamabil, se poate pune multipor între grinzile tavanului? Singura problema pe care o vad ar fi că se poate sparge și să cadă in cazul unui cutremur (sunt din Vrancea) dar mă gândeam să-l fixez de scânduri mecanic și cu spuma poliuretanică.
    2. A doua întrebare ar fi: e suficient dacă pun 10cm multipor la tavan și 10 cm vată bazaltică pe asteriala din pod? Mă gândeam ca și aerul din pod ar izola.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Polistirenul este ignifugat, deci nu arde in mod normal si nu intretine arderea. Vata prinsa in izolatie nu are cum sa duca la particule in aerul interior. BCA sau placi de izolatie multipor nu se preteaza pentru tavanul dvs. Folositi cu incredere minim 20cm de vata de sticla si neaparat bariera pe partea inferioara, pe tavanul etajului inferior.

    Comentariu

    • buttadeus
      Incepator
      • 08.mai.2020
      • 15

      #3
      Chiar punănd bariera de vapori, particulele de sticla tot vor iesi pentru că e imposibilă o închidere ermetică . Tavanul va fi din rigips și iluminatul cu spoturi și prin găuri pot ieși particulele de sticlă. Particulele vor ieși in pod sau direct în camere cu vibrațiile, curenții de aer sau atunci când cineva merge prin pod.
      Puteți sa-mi spuneti de ce nu se pretează multipor?
      Grosimea izolației tavanului ar trebui să fie 20cm chiar dacă acoperișul este izolat sau nu? Nu am înțeles dacă pot impărti izolația în 10cm tavan și alti 10 la acoperiș. Aș prefera așa pentru ca podul să nu înghețe iarna.
      Mulțumesc pentru răspuns!

      Comentariu

      Procesare...