Depolimerizare polistiren și probleme de sănătate

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • buttadeus
    Incepator
    • 08.mai.2020
    • 15

    Depolimerizare polistiren și probleme de sănătate

    Salve, mai sunt probleme cu degradarea polistirenului dacă este folosit la izolarea tavanului dacă temperatura nu va depăși 45 grade (în cel mai rău caz pe partea dinspre pod)? A vrea să pun polistiren între grinzile tavanului și apoi folie de aluminiu cât mai etanș posibil pentru ca eventualele gaze toxice din polistiren sa fie degajate în pod.
    Menționez că va exista și o ventilație corespunzătoare cu recuperare de căldura.
    Ultima editare de buttadeus; 20.iun.2020, 22:20.
  • buttadeus
    Incepator
    • 08.mai.2020
    • 15

    #2
    Până la urmă am decis să merg pe polistiren expandat de 15, folie aluminiu pentru etanșare, și apoi rigips.
    Cum bugetul nu permite acum, în viitor aș putea să pun polistiren expandat de densitate mare (eps 100) în pod și apoi plăci osb și să pot merge pe el? Eventual să pun bucăți de bca sau polistiren extrudat care să ajute la susținerea placilor de osb și a greutății?

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Izolezi planseul spre pod, de unde sa ai mai mult e 45 grade acolo?
      Cine ti-a spus ca la aceasta temperatura are ceva polistirenul? Vata minerala mai buna in acest caz.
      Ce ventilatie cu recuperare vei utiliza?
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • buttadeus
        Incepator
        • 08.mai.2020
        • 15

        #4
        Era o întrebare dar am pus punct în loc de semnul întrebării (am editat). Intentia a fost să întreb dacă s-ar degrada dacă e pus pe tavan. Temperatura de 45 grade e ce am aproximat eu că ar putea fi temperatura maxima în cel mai rău caz.
        Vată minerală aș prefera sa nu folosesc din cauza particulelor pe care le lasă in aer iar spuma poliuretancică sau alternative ecologice nu mi le permit.
        Pentru ventilație mă gândeam la ceva de la Vents pentru că sunt mai accesibile

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #5
          Sunt recomandate cele cu recuperare de cadura, daca tot faceti o investitie. Sunt foarte bune si rezolva problema aerisirii permanente in conditii de eficienta.
          Din punctul meu de vedere temerile dvs, sunt nejustificate, inclusiv legat de vata.

          Comentariu

          • buttadeus
            Incepator
            • 08.mai.2020
            • 15

            #6
            Ventilația va fi cu recuperare de căldură.

            Comentariu

            Procesare...