Izolatie interioara ultimul etaj

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • firuta.vrabie
    Incepator
    • 21.iun.2020
    • 1

    Izolatie interioara ultimul etaj

    Buna ziua tuturor!

    In luna decembrie am achizitionat un apartament cu 4 camere situat la etajul 4/4. Fostii proprietari ne-au spus ca terasa nu este refacuta de aproximativ 10 ani si ca ar trebui sa se ocupe de ea inainte sa plece din apartament, lucru care nu s-a mai intamplat.

    Stiind ca nu avem ce face pana acum, in sezonul verii, am asteptat sa vina caldurile ca sa putem rezolva. In schimb, in toate camerele, tavanele sunt izolate cu vata minerala si rigips.

    Intrebarea mea este: in cazul in care am avea infiltratii din cauza hidroizolatiei de pe terasa, avand aceasta izolare interioara, s-ar vedea infiltratiile? Frica mea e ca sub aceasta termoizolatie sa nu fie mucegai sau alte cele si nu stiu cum ar fi mai bine de procedat cand refacem terasa. Nu-mi dau seama daca umezeala ar iesi si in camera in aceste conditii.

    Va multumesc!
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Cu siguranta in cazul unor probleme legate de apa infiltrata dinspre terasa, vor ajunge pe tavan, la vedere. Nu este obligatoriu sa aveti probleme, daca este o hidroizolatie buna poate rezista in timp fara probleme. Daca se umezeste tavanul si izolatia poate sa miroase puternic si va dati seama ca sunt probleme, gipscartonul se va umezi, apar pete galbene etc.

    Comentariu

    Procesare...