Termoizolare tavan bucatarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Mircea1st
    Incepator
    • 09.apr.2018
    • 9

    Termoizolare tavan bucatarie

    Salut,
    avem o bucatarie, separata total de casa, dorim sa izolam tavanul acesteia.
    Este acoperita cu tigla metalica Bilka, sub care este si o bariera de vapori, constructia nu are pod .

    Pe interior, intre grinzile de 70 mm ne gandim sa punem vata de sticla , 50 mm apoi rigips de culoare verde. Am observat ca vata de 50 mm Isover Forte izoleaza termic chiar un pic mai bine decat polistirenul de 80 mm .

    Ar fi mai indicat polistirenul de 80 mm, avand invedere ca vor vi aburi si umezeala in aceasta bucatarie ? Alte pareri ?

    multumesc mult !
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12204

    #2
    Structura tavanului ar trebui sa fie , din interior spre exterior :
    rigips / bariera de vapori / izolatie ..... dar nu cu 5 cm de " ceva " .... Izolatie cit de cit ok , ar fi de 15 cm in sus ...
    Umiditatea nu se rezolva cu lucrarea tavanului , ci facind ventilatie , hota ....
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #3
      Postat în original de Mircea1st
      Salut,
      avem o bucatarie, separata total de casa, dorim sa izolam tavanul acesteia.
      Este acoperita cu tigla metalica Bilka, sub care este si o bariera de vapori, constructia nu are pod .

      Pe interior, intre grinzile de 70 mm ne gandim sa punem vata de sticla , 50 mm apoi rigips de culoare verde. Am observat ca vata de 50 mm Isover Forte izoleaza termic chiar un pic mai bine decat polistirenul de 80 mm .

      Ar fi mai indicat polistirenul de 80 mm, avand invedere ca vor vi aburi si umezeala in aceasta bucatarie ? Alte pareri ?

      multumesc mult !
      Ar fi bine sa faci o lucrare buna si nu aceasta solutie mult subdimensionata. Sub tigla nu ai bariera de vapori ci folie de acoperis. Se izoleaza in minim 2 straturi, primul intre capriori, al oilea sub acestia, total minim 20cm spun eu, daca nu se poate mai mult. Bariera de vapori etansa este obligatorie si apoi gipscarton. Daca poti pune 30cm ar fi perfect, depinde de inaltimea tavanului. Ai cumva poze cu situatia actuala?
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • Mircea1st
        Incepator
        • 09.apr.2018
        • 9

        #4
        Salut.
        Este ok sa pun polistiren? Am inteles de la un vanzator dedeman ca este indicat sa folosesc vata de sticla, nu polistiren.
        Multumesc

        Comentariu

        Procesare...