Perete mansarda

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Adyyy
    Incepator
    • 08.sep.2020
    • 4

    Perete mansarda

    Buna ziua.

    Dupa cum se vede in poza in mansarda mea, cu negru este acoperisul, unde am o folie anticondens numai.
    Cu rosu vreau sa fac peretele, si as avea niste intrebari.

    1) Este ok sa fac un perete cum e in poza a 2-a? Adica de la exterior la interior sa vina asa: folie aluminizata (isoflect/isoflex), vata 5-10 cm, gips-carton, polistiren.
    Din pacate nu o sa incap deloc sa pun polistirenul pe partea de exterior. Ce parere aveti? Sau ce sugestie imi puteti da?

    2) Folie aluminizata la tavan credeti ca trebuie sa pun? Adica de la exterior la interior sa fie asa: Tigla>Folie anticondens>vata 10cm intre capriori>folie aluminizata>gips-carton.
    Mentionez ca vara este foarte cald la mansarda de acea doresc sa pun o folie aluminizata. Nu stiu daca ar trebuie sa il pun inainte de vata sau dupa vata.

    Va multumesc mult de ajutorul acordat.
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12229

    #2
    Tu ai inteles ce-ai scris ?
    Peretele ala il vrei cu polistiren spre pod sau spre camera ????
    ............
    Un perete intermediar in pod / mansarda , il poti face asa ;
    structura de lemn
    osb spre partea podului
    izolatie cu vata minerala ...cit poti si cuprinde
    structura pt rigips
    bariera de vapori
    rigips .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Adyyy
      Incepator
      • 08.sep.2020
      • 4

      #3
      Buna seara.

      Am vrut sa pun polistirenul in interior, pe partea cu camera, deoarece spre partea cu podul este foarte greu sa ma bag sa lucrez. E foarte mic spatiul. Dar la ideea sa fac un perete din OSB sincer nu m-am gandit, dar sunt sanse mari sa il pot face. Ca si bariera de vapori pot folosi o folie aluminizata? O sa ajute cu ceva vara cand e foarte cald?

      Va multumesc.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13008

        #4
        Se poate lucra din interiorul camerei o buna parte din lucrare, daca nu este acces de minim 60cm. Bariera intotdeauna la interior in izolatii termice.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          #5
          O astfel de camera va trebuie foarte bine izolata avand in vedere ca este in spatiul de sub acoperis, in pod. Izolatie de 5-10cm este foarte putin. Structura peretelui poate fi de 10cm pe parte de lemn dar va trebui adaugata izolatie pe exterior in primul rand. Se poate placa pe exterior cu OSB si peste acesta lipiti placi EPS 50 sau EPS 70. La interior va trebui sa izolati tavanul foarte bine, adica un minim 30cm. Iluminat natural va exista?
          Bariera de vapori se amplaseaza pe toata suprafata interioara inainte de inchiderea cu gipscarton, etans.

          Comentariu

          Procesare...