Termoizolare pereti beci/demisol

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cretzone
    Incepator
    • 21.mai.2012
    • 16

    Termoizolare pereti beci/demisol

    Buna,

    am nevoie de niste sfaturi.
    Construiesc o cabana/casa de lemn pe un teren in panta. Am construit pe jumatate din suprafata 2 spatii la subsol care vor ramane neincalzite - unu o sa fie beci/camera tehnica iar celalata o sa fie un fel de atelier/men cave -(beton armat, ziduri de 25) .
    Pe exteriorul lor am intins cu trafaletul solutie bituminoasa peste care am pus tefond cred ca se numeste (covor dinala de plastic cu crampoane).
    Inca nu am apucat sa umplu cu pamant peste tot in jurul lor si :
    1.ma gandesc daca se merita sa pun intre bitumul acela si tefond polistiren si daca da de care ?
    Din ce am citit extrudat ar trebui pt peretii demisolurilor dar la mine terenul fiind in panta o sa las pamantul sa coboare natural pe peretii laterali (adica doar aprox un triunghi va fi acoperit de pamant - diferenta de nivel fiind de aproape 2m pe o lungime de 8m).
    Atasez si 2 poze.
    2.Sa continui cu extrudat si unde nu o sa fie acoperit cu pamant (adica in partea de deasupra pamantului) - citisem ca nu e bun deloc extrudatul daca e expus si nu e acoperit de pamant (peste tefond)? Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	perete dr.jpg  Afișări:	83  Mărime:	399,9 KB  ID:	681133 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	perete stg.jpg  Afișări:	74  Mărime:	191,5 KB  ID:	681134
    3.Sa pun in partea superioara (neacoperita de pamant) expandat (chiar daca nu o sa o izolez anul acesta)?
    Mai mentionez ca nu sunt probleme cu apa la suprafata in zona in care e constructia.
    Si inca o intrebare:
    4. De cat sa fie stratul de pietris care sa faca drenajul inainte sa pun pamantul ce era acolo inapoi pe pereti?

    Mersi mult
    Ultima editare de calin.diaconu; 15.dec.2020, 18:09. Motiv: Adaugare tags relevante topic
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12204

    #2
    membrana se pune cu crampoanele spre fundatie .....
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • cretzone
      Incepator
      • 21.mai.2012
      • 16

      #3
      mersi de observatie, nu am realizat ca intr-o parte e intr-un fel iar de cealalta invers.
      sa o intorc in partea in care mai e posibil sau o las asa si sa nu o mai intrerup (fiind continua de pe peretele perpendicular)?

      astept raspuns si pt celelate intrebari
      multu

      Comentariu

      • calinesq91
        Incepator
        • 22.ian.2018
        • 60

        #4
        Trebuia sa puneti intai polistirenul extrudat daca doriti sa faceti si izolatie si apoi membrana cu crampoane. Recomand minim 5 cm de extrudat pt un minim de izolatie. In zona care nu vine acoperita cu pamant puteti sa trageti adeziv cu plasa si peste polistirenul extrudat, dar sa luati un sortiment de extrudat din acela cu perforatii sau striatii, daca nu gasiti, trebuie zgariat cu cutterul sau cu ceva polistirenul, ca sa prinda bine adezivul, ca altfel vine jos adezivul cu tot cu plasa de pe extrudat.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          #5
          Polsitirenul se lipeste cu mastic bituminos in acest caz. Este recomandat sa utilizati polistiren extrudat rugos. Piatra pentru drenaj poate fi 16-32mm. Membrana cu crampoane trebuie etansata la imbinari.

          Comentariu

          Procesare...