Izolare planseu pod de lemn necirculat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • calinesq91
    Incepator
    • 22.ian.2018
    • 58

    #16
    Salutare, eu la casa parintilor mei, am izolat tot asa prin pod, intre grinzi si nu am mai folosit bariera de vapori, am umplut cu vata de sticla intre grinzi, realizat caroiaj pentru dublare strat de izolatie dintre grinzi (unde a fost cazul), apoi am pus o folie de difuzie si am batut scandura pentru a realiza un pod circulabil.
    Chestia este ca aceste tavane vechi sunt tencuite, si zugravite cel mai probabil cu vopsea lavabila, care oricum mai inchide porii si reduce transferul de vapori. Daca ar fi sa se monteze bariera de vapori prin pod, si sa se acopere in intregime si grinzile, cea mai buna varianta ar fi membrana "inteligenta" de la Isover Vario KM duplex - dar care este foarte scumpa. Lemnul oricum absoabre o parte din umiditate si o elimina treptat in anotimpul cald. Daca se doreste totusi o bariera de vapori prin pod, aceasta se poate aplica intre grinzi si se capseaza de lateralul acestora, lasand partea de sus neacoperita, in orice situatie foliile bariera de vapori trebuie lipite intre ele cu banda adeziva.

    Comentariu

    Procesare...