Izolare pod nelocuit

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • carstos
    Incepator
    • 27.mai.2008
    • 16

    Izolare pod nelocuit

    Salut,

    Am terminat de construit casa si am cam neglijat izolarea podului, motivul principal fiind ca nu m-am mutat inca. Se apropie iarna si as vrea sa rezolv problema. Mentionez faptul ca podul este nelocuit si nu va putea fi transformat niciodata in mansard pentru ca Hmax este 1.6m, deci nu poti sta in picioare. Casa este acoperita cu tabla click. Capriorii au dimensiunea de 8x11 cm, asa ca m-am gandit la urmatoarea solutie constructiva

    - un strat de 10 cm de vata intre capriori. Nu exista vata de 11 cm iar cea de 12 cm se gaseste foarte greu. In plus, daca o presezi, isi pierde din proprietatile izolatoare
    - un strat de vata de 10 cm peste capriori, asezata perpendicular pe acestia, prinsa cu ancore/UD-uri
    - o bariera anti vapori din aluminiiu prinsa peste CD-uri. Aici nu mi-e clar daca o prind cu capse sau o lipsesc

    Pentru vata de sticla m-am gandit sa nu iau pe cea mai ieftina (Rio) asa ca ma uitam la ceva cu coef λ=0.038, Ursa SF 38. O varianta mai buna ar fi Isover Uniroll cu λ=0.036 dar e cu 50% mai scumpa, nu sunt sigur ca merita.
    La folia de vapori mai era varianta cu grad de permeabilitate variabila, insa fiind podul nelocuit nu stiu daca are rost sa bag atatia bani, cred ca cea de aluminiu isi face treaba si nu lasa vaporii de apa din casa sa intre in vata.

    Este ok solutia propusa? Am cateva neclaritati, daca ma puteti ajuta
    - ce tip de vata recomandati? Are sens sa caut ceva cu λ<0.038 pt. 20cm de vata
    - ce alta solutie am pentru sustinerea stratului de vata de peste captiori? Nu mi-a venit in minte decat cea cu CD-uri
    - are sens sa izolez si placa de beton de peste etaj? Practic daca izolez foarte bine acoperisul voi avea podul incalzit, insa nu mai pierd caldura in exterior

    Multumesc.
    Ultima editare de carstos; 18.oct.2020, 14:09.
Procesare...