Izolare planșeu lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Prundaru13
    Incepator
    • 28.sep.2020
    • 10

    Izolare planșeu lemn

    Bună seara, și îmi cer scuze dacă mai este ceva asemănător (am cautat da nam găsit decât care turna sapa peste) sau am postat greșit.
    o întrebare pentru cei care au făcut sau știu despre izolarea lemnului dintre etaje...
    Am o cabana unde între etaje am pus grinzi de 15x10 distanta între ele este de 28cm (foarte dese) leam lăcuit si peste ele am bătut lambriu de lemn de 2cm la fel lăcuit spre interiorul camerei de jos... Rămâne totul la vedere.... Acuma am ajuns sa trag instalații de apa la bai și calorifere (doresc sa le trag cât se poate pe lângă pereți nu pe mijlocul camerei) pe urma doresc sa pun o folie de aluminiu cu aluminiu în jos spre lambriu și deasupra polistiren extrudat de 5cm cu falt pe care doresc să-l lipesc cu spuma.... Peste care folie și parchet... Am fost la cineva la o cabana și mia spus ca asa are și el făcut și nu juca parchetul sau nu se auzeau jos zgomote... Problema e ca am tot citit pe internet și uni ziceau ca nu e bine sa pun aluminiu pus peste lambriu desi eu cred ca acel aluminiu ar fi o bariera de vapori pentru camera de jos... Nu ar putea ieși vapori de apa.... Și nu știu dacă peste acea folie de aluminiu lipesc cu spuma placile se lipește... Sau mai bine ar fi sa dau Surube și sa nimeresc șuruburile direct în grinzi ca să nu joace cumva.... Alți ziceau ca ar fi ok sa pun 5cm extrudat și sa torn sapa.... Eu nu as dori sa fac asa ceva... Pt ca și grinzile nu sunt fff groase... De accea as pune doar extrudat de 5cm folie de parchet și parchetul... Întrebarea mea este ok asa? Și folia aluminizata pusa cu aluminiu în jos spre lambriu face rău? Condens ceva? Sus este camera și o baie
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13005

    #2
    Folia de aluminiu pe planseul intre etaje nu isi are rostul, nu te ajuta cu nimic. A izola doar cu 5cm de polistiren extrudat acest planseu, este aproape zero, se va auzi cam tot. Cat este spatiul disponibil pentru amenajare pardoseala etaj?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Prundaru13
      Incepator
      • 28.sep.2020
      • 10

      #3
      Si 10cm ma pot ridica și mai scurtez ușile cu 10cm dacă e.... Mam gândit și eu la varianta sa pun niște șipci de 5x5 cu vata între ele osb după care sa pun polistiren de 5 folie și parchet..... Sau dacă as pune direct polistiren extrudat de 10cm folie de parchet și parchetul? Miar fi mult mai simplu... Credeți că e suficient? Eu fac cabana pentru închiriat... Probabil o sa am pe sezoane camerele pline... Și as face-o cât de repede
      ​​​... De accea zic dacă as pune atunci 10cm extrudat, folie și parchet? Sau o folie mai groasa de parchet, extrudat de 10 iar folie parchet și parchet?
      Alta întrebare ar fi dacă pun direct extrudat pe planșeul de lambriu nu o sa apară mucegai sau sa afecteze lemnul? De accea am întrebat de ceva folie
      Ultima editare de Prundaru13; 20.oct.2020, 19:44.

      Comentariu

      • calinesq91
        Incepator
        • 22.ian.2018
        • 58

        #4
        Salutare!
        Parerea mea este sa faceti carioaj din rigle de 10/5 cu interspatiu de 40, maxim 50 de cm intre rigle, puneti vata bazaltica sau vata de sticla, placati cu OSB de 18/22 mm si apoi folia de parchet si parchetul. Daca etajul este incalzit nu mai aveti nevoie de bariera de vapori, dar daca aveti jos o baie puteti sa puneti peste lambriu, folie aluminizata tip bariera de vapori, apoi faceti caroiajul de rigle, apoi puneti vata si inchideti cu OSB, foilia sau polistirenul extrudat pentru parchet si apoi parchetul.

        Comentariu

        • Prundaru13
          Incepator
          • 28.sep.2020
          • 10

          #5
          Am și jos baie.... Sa pun folie aluminizata doar unde este baia sau peste tot în camera? Și cu aluminiu în jos spre lambriu nu?
          Ultima editare de Prundaru13; 21.oct.2020, 17:54.

          Comentariu

          • calinesq91
            Incepator
            • 22.ian.2018
            • 58

            #6
            Bariera de vapori trebuia pusa inainte sa puneti lambriul, deoarece trebuia lipita etans pe pereti cu mastic sau cu silicon, si fasiile de folie trebuie lipite intre ele cu banda aluminizata astfel incat sa fie cat mai etanse. Din cate stiu eu foliile bariera de vapori nu au o fata anume care se monteaza spre interior, deci se poate monta oricum, important e sa fie lipita cat mai etans, orice strapungere trebuie sigilata.
            Peretii cabanei din ce sunt construiti?

            Comentariu

            • Prundaru13
              Incepator
              • 28.sep.2020
              • 10

              #7
              În primu rand nu mai înțeles... Nu am avut cum pune folia prima data înaintea lambriului... Deoarece eu între etaje planșeul mia ramas aparent și grinzile și lambriu de accea eu trebuie sa izolez deasupra acuma... Iar eu știu ca folie aluminizata se pune cu aluminiu spre interior unde vrei sa reflecte căldură ceva de genul.... Eu asta întrebam mai exact dacă deasupra planșeu sa pun aluminiu cu el în Jos ca să reflecte căldură și sa nu treacă vapori de la camerele de jos s-o peste el 5 sau 10cm extrudat folie și parchet
              ​​​​​​....

              Comentariu

              • calinesq91
                Incepator
                • 22.ian.2018
                • 58

                #8
                Initial am inteles, dar dupa aceea am crezut ca lambriul e pe partea din jos a grinzilor. Pai puneti folia cu aluminiul in jos atunci, o lipiti de-a roata pe perete cu silicon, le suprapuneti cativa cm fasiile de folie, le lipiti intre ele pe toata lungimea cu banda aluminizata sau scotch si apoi faceti caroiajul din rigle, puneti vata, placati cu OSB, apoi folia de parchet si parchetul.
                Spor la treaba! Si de ce nu, asteptam si poze cu lucrarea!
                PS: parerea mea este ca nu aveti ce sa faceti cu extrudatul.

                Comentariu

                • Prundaru13
                  Incepator
                  • 28.sep.2020
                  • 10

                  #9
                  O sa iau în calcul posibilitatea asta cu grinzile puse și osb.... Sa vad dacă găsesc uscate... Și da o sa revin cu poze

                  Comentariu

                  • Prundaru13
                    Incepator
                    • 28.sep.2020
                    • 10

                    #10
                    Totuși credeți ca peste acele grinzi de 15x10 și lambriu as putea pune o folie și sa torn o sapa cu polistiren de 5 cm? Ar fi prea mare greutatea pt grinzile de 15x10?

                    Comentariu

                    Procesare...