Izolare placa pod

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • adrian.popescu@gmail.com
    Incepator
    • 24.iun.2019
    • 12

    Izolare placa pod

    Salut,
    Locuisc intr-o casa care a fost izolata exterior cu vata bazaltica (de 10cm). As dori sa izolez acum si placa care este peste ultimul etaj. Mentionez ca intre capriori am o izolatie de 10 cm, insa pe placa nu. Pentru ca mi-a mai ramas ceva resturi de la izolarea casei as vrea sa izolez cu vata (nu neaparat bazaltica). Podul este folosibil asa ca as vrea si o podea peste el. O restrictie majora este gura podului (cred ca are in diagonala 70cm). As avea nevoie de ceva sfaturi legate de:
    1. ce materiale sa folosesc
    2. care ar fi etapele
    3. podul are si cativa pereti izolati exterior anterior. mai este nevoie sa ii izolez si prin pod?
    Multumesc
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12976

    #2
    O foto din pod se poate? Utilizezi intreaga suprafata a podului? Poti adauga 10cm de izolatie sau polistiren, acopereirea se poate face cu sapa sau o solutie pe baza de scandura dat fiind ca accesul este dificil. Depinde cat de mare vrei sa fie deranjul si cum utilizezi suprafata podului.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • adrian.popescu@gmail.com
      Incepator
      • 24.iun.2019
      • 12

      #3
      Salut. Nu am inca o poza din pod. M-am hotarat la 20 de cm vata minerala cu caroiaj din lemn peste care pun podea. Nu stiu insa daca sa pun peste placa o folie anticondens. Mentionez ca, casa are eraj iar bucataria este la parter. La etaj, pe lângă dormitoare este o baie cu dus...nu extrem de folisita.
      ps: doua persoane diferite mi-au spus ca nu as avea nevoie de folie anticondens peste placa

      Comentariu

      • adrian.popescu@gmail.com
        Incepator
        • 24.iun.2019
        • 12

        #4
        In mesajul de mai sus am vrut sa spun folie bariera de vapori, nu folie anticondens

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12976

          #5
          Bariera de vapori nu este necesara peste placa de beton.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          Procesare...