Izolare pod nelocuit

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • florine florine
    Incepator
    • 26.ian.2021
    • 3

    Izolare pod nelocuit

    Salut,

    De curand am cumparat o casa si m-am apucat sa o renovez, dar din pacate nu prea ma pricep si tocmai de aceea apelez la ajutorul d-voastra.
    Podul este nelocuibil si necirculabil si in pod am gasit vata minerala pusa intre capriori si sub ea se afla rapit, trestie, pamant , iar peste vata este o folie gen: de solar , sub care se strang picaturi de apa.
    Ce imi recomandati sa fac pentru a izola bine podul si a nu se infiltra apa in tavan?
    Mentionez faptul ca acoperisul este din barne de lemn si peste ele tabla( am gasit locuri pe unde se infiltreaza apa pe barnele de lemn)
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Folia peste vata nu este ok, opreste vaporii si de aceea condenseaza, fiind suprafata rece. Elimina folia de pe vata si dispare condensul.
    Ai infiltratii prin acoperis?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • florine florine
      Incepator
      • 26.ian.2021
      • 3

      #3
      nu am infiltratii in acoperis deloc, doar ca am inceput sa renovez casa si nu vreau sa am surprize neplacute daca scot folia apa care se mai prelinge din tavan nu o sa cada direct pe vata?

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Daca scoti folia nu se mai formeaza condens pe vata. Acea folie este amplasata gresit.
        Ramane de vazut daca se va produce condens in alta zona, de exemplu pe structura sarpantei, daca este un continut mare de vapori in aer.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • florine florine
          Incepator
          • 26.ian.2021
          • 3

          #5
          si in cazul in care se formeaza condens recmandarea ar fi sa las usa deschisa la pod?

          Comentariu

          Procesare...