Sapa Thermobeton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alpinia
    Incepator
    • 26.dec.2019
    • 38

    Sapa Thermobeton

    Buna ziua,

    Doresc sa torn o sapa thermobeton, pe planseul dintre parteer si mansarda. Grosimea medie ar fi de 8cm, in punctul cel mai mic ar avea 6cm
    Am cateva nelamuriri, m-ar ajuta ceva sfaturi. Camera arata ca in poza

    1. Trebuie sa pun o folie PE inainte sa pun sapa ? As prefera sa nu, astfel incat sa inglobez si sa faca priza cu ce am acum intre barne
    2. Pentru a face priza cu barnele de lemn, as veni cu niste holsuruburi de 120mm bagate incrucisat in barna - astfel in cat sa formeze un X (din 50 in 50 cm) , astfel incat betonul sa faca priza cu ele
    3. Daca imi iese ok plan, la final nu as mai vrea sa pun alt strat de sapa normala. Credeti ca se preteaza sa vin cu folie si parhcet direct peste ?
    4. Ar ajuta sa adaug fibre polipropilena pentru evitarea crapaturilor ? sau ar fi indicat sa armez cu o plasa de 4 ?



    Multumesc
    Ultima editare de alpinia; 10.feb.2021, 20:39.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    1. Da.
    2. Nu exista priza intre sapa si lemn, va fi o sapa glisanta
    3. Izolatie si parchet.
    4. Suficient daca este armata cu fibre.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • alpinia
      Incepator
      • 26.dec.2019
      • 38

      #3
      Merci de raspuns !

      Sunt de acord cu toate punctele, dar, totusi as renunta la folia PE de sub sapa.
      Nu as vrea sa o pun pentru ca
      1. rupe orice legatura a sapei cu amestecul dintre barne
      2. imi e frica as nu putrezeasca barna sub ea, pentru ca practic va tine toti vaporii de apa acolo
      3. condesnul care ar putea aparea sub folie

      Avantajul daca as folosio este doar ca apa din sapa nu ar ajunge in contact cu barnele, dar fiind vb de 60-70l m3 de sapa, nu cred ca ar fi asa da multa apa oricum.

      Este foarte important sa o pun sau pot sa renunt la ea ?

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Faci cum doresti! Eu nu as renunta la folie.
        1. Nu este relevanta legatura intre sapa si barne.
        2. Circulatia vaporilor intre doua spatii incalzite este irelevanta, nu putem discuta de aceasta folia ca de o bariera de vapori pentru ca pe ambele parti avem aceleasi conditii de temperatura si umiditate.
        3. Nu exista conditii de aparitie a condensului pe un planseu intermediar.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • alpinia
          Incepator
          • 26.dec.2019
          • 38

          #5
          Buna ziua,

          Până la urmă am folosit șapa thermobeton doar ca să aduc la nivel golul dintre bârne. M-am gândit că în continuare pentru a ma inalta cu cei 5 cm de care am nevoie sa folosesc vata bazaltica sau vata de sticla, iar peste voi podi cu dusumea de 20mm.

          As avea niste nelamuriri:
          1. Grinzile de lemn (50x30 mm) ar trebui puse perpendicular pe cele existentey ? - ca in poza ?? sau sa fie suprapuse pe barnele de lemn ?
          2. Intre vata si partea de jos trebuie sa folosesc vreo protectie de vapori ?
          3. Intre vata si dusumea trebuie sa folosesc vreo protectie de vapori ?

          Ar exista o alta varianta in care sa nu folosesc vata de sticla ? Sapa de termobeton nu as vrea iar cea normala incarca mult prea mult structura


          In final as vrea sa fie cam asa:
          vata de sticla, dusumea, biscuiti de parchet, parchet laminat

          Multumesc
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          Procesare...