Termoizolare casuta gradina

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihaicatalin81
    Incepator
    • 15.mar.2021
    • 6

    Termoizolare casuta gradina

    Salutare,
    sper ca nu a mai fost acoperit acest subiect in alt topic (nu am gasit la cautare).
    Am o casuta de gradina din lemn, de aprox 3x3m, grosimea peretelui este de 4cm.
    Casuta este construita peste un beci (placa de ciment).
    Vreau sa o izolez pe interior cu un polistiren extrudat de 2cm, insa nu vreau sa bag mucegai in lemn.
    Aveti vreo sugestie de cum as putea face aceasta izolatie cat mai ok?
    Casuta nu este locuita (decat de pisici), dar vreau sa o izolez pentru a pastra o temperatura cat mai ok inauntrul ei.


    Multumesc
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Chestiunea este ca pot fi si alte vietati care sa isi faca loc in polistiren, de exemplu soricei.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • mihaicatalin81
      Incepator
      • 15.mar.2021
      • 6

      #3
      Am 2 pisici...nu cred ca au curajul asta.
      Vi se pare o idee proasta sa izolez cu polistiren extrudat pe interior casuta?
      Intentionez pe iarna sa las pisicile sa doarma acolo (cu o usita de pisica) si deasupra sa le pun o lampa cu IR.
      Cu aceasta izolatie extra, ar scapa mai putin caldura de acolo.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12202

        #4
        Postat în original de mihaicatalin81
        Am 2 pisici...nu cred ca au curajul asta.
        Vi se pare o idee proasta sa izolez cu polistiren extrudat pe interior casuta?
        Intentionez pe iarna sa las pisicile sa doarma acolo (cu o usita de pisica) si deasupra sa le pun o lampa cu IR.
        Cu aceasta izolatie extra, ar scapa mai putin caldura de acolo.
        Felicitari pt idee . Si eu intentionam sa fac ceva asemanator , deoarece am mai multe maidaneze care sint abonate la masa si liniste in curtea mea ....dar m-am gindit ca un " hotel " va duce la cresterea numarului lor , iar aici deja sint ( acum ) doar ! 7-8....
        Deci cum rezolvati problema aciuirii ????
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          #5
          Se poate si cu expandat daca este sa discutam doar de placare, va fi mai ieftin si se poate utiliza o grosime mai mare decat la extrudat.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • mihaicatalin81
            Incepator
            • 15.mar.2021
            • 6

            #6
            Vreau doar cu 2 pentru ca nu vreau sa iau prea mult din interiorul casutei (si asa mica) + ca la usa si fereastra am oricum 2cm intrati inauntru de la glafuri si margini.
            +vreau cu extrudat pentru a fi mai dur, daca imi aluneca bicicleta din mana sa nu faca o gaura.

            Intrebarea mea este ce sa dau intre lemn (dat oricum cu lac) si polistiren pentru a nu face mucegai pe termen lung.
            apoi, dupa ce montez polistirenul, ar trebui armat cu plasa de fibra si eventual tencuit, sau il pot lasa asa, golas...?

            Comentariu

            • mihaicatalin81
              Incepator
              • 15.mar.2021
              • 6

              #7
              Postat în original de Mircea G

              Felicitari pt idee . Si eu intentionam sa fac ceva asemanator , deoarece am mai multe maidaneze care sint abonate la masa si liniste in curtea mea ....dar m-am gindit ca un " hotel " va duce la cresterea numarului lor , iar aici deja sint ( acum ) doar ! 7-8....
              Deci cum rezolvati problema aciuirii ????
              Cu un caine?

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13007

                #8
                Postat în original de mihaicatalin81
                Vreau doar cu 2 pentru ca nu vreau sa iau prea mult din interiorul casutei (si asa mica) + ca la usa si fereastra am oricum 2cm intrati inauntru de la glafuri si margini.
                +vreau cu extrudat pentru a fi mai dur, daca imi aluneca bicicleta din mana sa nu faca o gaura.

                Intrebarea mea este ce sa dau intre lemn (dat oricum cu lac) si polistiren pentru a nu face mucegai pe termen lung.
                apoi, dupa ce montez polistirenul, ar trebui armat cu plasa de fibra si eventual tencuit, sau il pot lasa asa, golas...?
                Exclus spacluire si armare. Se poate face o placare interioara cu OSB pentru a a avea rezolvata problema intr-un mod mai solid, dupa izolare.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • mihaicatalin81
                  Incepator
                  • 15.mar.2021
                  • 6

                  #9
                  am inteles,deci la final nimic, sau best case OSB...dar in continuare, intre lemn si polistiren, nu dau cu nimic? sau doar un spray anti mucegai?
                  Polistirenul il prind cu negrese?

                  Comentariu

                  • mihaicatalin81
                    Incepator
                    • 15.mar.2021
                    • 6

                    #10
                    Pana la urma eu tot nu m-am lamurit daca dau sau nu cu ceva intre peretele de lemn si polistiren pentru a preveni mucegaiul...
                    daca da, cu ce...

                    Comentariu

                    Procesare...