Izolare tavan peste mansardă

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mariusRO
    Incepator
    • 04.sep.2018
    • 39

    Izolare tavan peste mansardă

    Vă salut! Știu că există posibilitatea să se mai fi discutat subiectul, dar îmi încerc norocul: trebuie să izolez tavanul peste mansardă și am câteva nelămuriri menționate la sfârșitul topicului. Tavanul la mansardă va fi parțial înclinat (2 m) iar restul drept (spațiu de depozitare).
    Stratigrafia tavanului drept este următoarea:
    -finisaj
    -rigips
    -barieră de vapori (cum se montează? o imagine/schiță/link se poate?)
    -structură fixare rigips 5 cm
    -vată 5 cm (ce vată recomandați? sticlă/bazaltică; val/plăci; densitate mare/mică?)
    -dulap de 40x200 mm
    -vată de 200 mm (ce vată recomandați? sticlă/bazaltică; val/plăci; densitate mare/mică?)
    -folie anticondens
    -OSB 12 mm

    Stratigrafia tavanului înclinat este următoarea:
    -finisaj
    -rigips
    -barieră de vapori
    -structură fixare rigips 5 cm
    -vată 5 cm (ce vată recomandați?)
    -căprior de 40x200 mm
    -vată de 200 mm (ce vată recomandați?)
    -astereală 20 mm
    -folie anticondens
    -șipci+contrașipci
    -țiglă metalică

    Credeți că ar trebui montată o folie anticondens pe astereală/căpriori pentru o siguranță mai mare?
    Ce părere aveți de stratigrafia planșeului? Ar trebui să modific ceva?
    Aveți o variantă mai bună pentru scara de acces?
    Intenționez să montez o scară de acces de la fakro (thermo) cu 7,4 cm de izolație.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12976

    #2
    Nu vad rolul foliei anticondens inainte de OSB la planseul spre pod. As creste primul strat de 5cm la 10cm.
    vata de sticla cu coeficient de 0.036 recomandat la aceasta grosime a izolatiei.
    Bariera de vapori o lipesti pe profile cu banda dublu-adeziva , etansa la imbinari..
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • mariusRO
      Incepator
      • 04.sep.2018
      • 39

      #3
      Postat în original de VYS
      Nu vad rolul foliei anticondens inainte de OSB la planseul spre pod. As creste primul strat de 5cm la 10cm.
      vata de sticla cu coeficient de 0.036 recomandat la aceasta grosime a izolatiei.
      Bariera de vapori o lipesti pe profile cu banda dublu-adeziva , etansa la imbinari..
      Mulțumesc de răspuns. Vata de sticlă este superioară față de vata bazaltică? Mă refer la raport calitate-preț și ușurință de pus în operă.

      Comentariu

      Procesare...