Izolare pentru probleme cu mucegaiul

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ShevA
    Incepator
    • 24.iul.2019
    • 7

    Izolare pentru probleme cu mucegaiul

    Buna ziua, locuiesc intr-un apartament cu 3 camere la parter amplasat pe spate, 80-90% din timp este umbra plus ca vecinul de de la etajul 1 locuieste singur, n-are sotie sau copii, nu prea face caldura in casa iar pe langa asta mai lasa si geamurile pe oscilobatant cand este frig afara.
    Am probleme mari cu igrasia si umiditatea care este una foarte mare in special in dormitorul mare si cel mijlociu. Am vorbit cu 2 meseriasi, primul mi-a recomandat pun expandant pe afara sa las liber in casa pentru a putea placa sa respire iar cel din urma sa pun pe interior vata atat pe tavan cat si pe peretii care sunt in exterior. Pana sa vorbesc cu meseriasii eu vroiam sa pun extrudat pe peretii de interior iar acum nu sunt convins care ar fi cea mai buna alegere. Pentru mine este cel mai important sa respir un aer curat, sa scap de igrasie, umiditate dupa care urmeaza si partea termica, sa se pastreze caldura cat mai mult, sa nu-i mai fac caldura vecinului de la etajul 1. Astept orice fel de sugestie, multumesc anticipat.
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Consultati un avocat care stie legile , caci ar trebui sa existe o lege care sa prevada mentinerea unei temperaturi minime in locuintele comune .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Problema ta nu este neaparat vecinul de la etajul 1 cat pozitia la parter, umbra si subsolul. Izoleaza doar pe exterior deocamdata. Subsolul este curat? Umbra este de la arbori sau de la pozitia pe nord?
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • ShevA
        Incepator
        • 24.iul.2019
        • 7

        #4
        Postat în original de VYS
        Problema ta nu este neaparat vecinul de la etajul 1 cat pozitia la parter, umbra si subsolul. Izoleaza doar pe exterior deocamdata. Subsolul este curat? Umbra este de la arbori sau de la pozitia pe nord?
        Umbra este si de la pozitia pe nord dar si de la arbori in cazul dormitorului mic si mijlociu. Sa inteleg ca varianta cu vata sau extrudat pe interior nu este una buna?

        Comentariu

        • ShevA
          Incepator
          • 24.iul.2019
          • 7

          #5
          Apreciez toate comentariile, va multumesc si sper sa iau o decizie cat mai mai buna pentru situatia mea.

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #6
            Se poate izola si pe interior avind grija sa exista neaparat bariera de vapori .
            La exploatare este problema , trebuie sa aveti grija ca in spatiul respectiv sa mentineti o temperatura si umiditate normala .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            Procesare...