Grosime termoizolatie/punct de roua

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Shushu
    Membru
    • 24.sep.2016
    • 144

    Grosime termoizolatie/punct de roua

    Nestiind cum sa calculez punctul de roua ,cat de gros va trebui sa fie polistirenul pe care inentionez sa l folosesc la izolarea casei in asa fel incat acesta (punctul de roua)sa pice in termoizolatie ?Casa este construita din caramida si o extindere din bca si stalpi si centuri din beton.planseu din grinzi de lemn.Grosimi perete caramida 35 cm si bca 25 stalpi beton 25cm Voi construi un cos de fum exterior lipit de peretele de BCA.Va trebui si acela izolat?
  • emp
    Membru Marcant
    • 29.mai.2009
    • 547

    #2
    Postat în original de Shushu
    Nestiind cum sa calculez punctul de roua ,cat de gros va trebui sa fie polistirenul pe care inentionez sa l folosesc la izolarea casei in asa fel incat acesta (punctul de roua)sa pice in termoizolatie ?Casa este construita din caramida si o extindere din bca si stalpi si centuri din beton.planseu din grinzi de lemn.Grosimi perete caramida 35 cm si bca 25 stalpi beton 25cm Voi construi un cos de fum exterior lipit de peretele de BCA.Va trebui si acela izolat?
    Am facut o simulare. Am ales stalpii de beton pentru ca
    este cel mai "prost" izolator.
    Cu 10cm de polistiren EPS ai pierderi mari la stalpi dar nu ai condensare
    in izolatie.
    Pentru BCA si caramida ai punctul de roua intre izolatie si tencuiala decorativa.
    10cm polistiren EPS sunt "aducatori" de probleme in timp.
    Izoleaza cu 15cm de polistiren si ar trebui sa fii in regula.
    Din ce construiesti hornul?

    Comentariu

    • Shushu
      Membru
      • 24.sep.2016
      • 144

      #3
      Multumesc.este cos profesionist ceramic .parca asa se numeste.cred ca este din beton si inauntru are o teava.pe peretii de caramida tot polistiren de 15 sa asez avand in vedere ca s tencuiti cu multibat?
      Ultima editare de Shushu; 18.oct.2021, 16:19.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Cosul izolat cu vata bazaltica daca trebuie. Uita de polistiren.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • emp
          Membru Marcant
          • 29.mai.2009
          • 547

          #5
          Postat în original de Shushu
          Multumesc.este cos profesionist ceramic .parca asa se numeste.cred ca este din beton si inauntru are o teava.pe peretii de caramida tot polistiren de 15 sa asez avand in vedere ca s tencuiti cu multibat?
          Peste tot 15cm de polistiren (grafitat daca se poate).
          Pentru elementele cosului de fum ar trebui sa ai o termoizolatie din vata bazaltica.
          Daca nu o ai atunci termoizolezi cosul cu vata bazaltica( pentru fatade in sistem ETICS) de minim 6cm.

          Comentariu

          Procesare...