Izolare plafon hol intrare casa (maxim 10 cm)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sonty
    Incepator
    • 27.sep.2017
    • 9

    Izolare plafon hol intrare casa (maxim 10 cm)

    Buna ziua,

    Am si eu o problema cu holul de intrare in casa construita de 3 ani si anume ca tavanul holului este sub terasa deschisa si este complet lipsit de termoizolatie. Drept urmare iarna trecuta tavanul avea cam 12 grade, iar incalzirea in pardoseala plus panoul electric pe care l-am pus acolo si nici faptul ca holul comunica direct cu sufrageria n-au putut evita mucegaiul si frigul.

    Am vazut ca probleme similare sunt ras-discutate pe forum si solutia recomandata este cea ca la acoperisuri, cu vata minerala, bariera de vapori si rigips.
    Din pacate pentru mine insa n-am la dispozitie decat maxim 10cm ca sa incapa cele doua dulapuri puse de sotie acolo. Cu tot scheletul necesar solutiei poate ca o solutie cu extrudat sau multipor (de care am aflat azi tot de-aici) ar fi mai potrivita pentru mine.

    Suprafata ar fi de 4mp (cam 2 pe 2), iar pe tavan mai am si o aplica fix in mijloc pe care as vrea s-o pastrez desi probabil o voi lovi cu usa unuia dintre dulapuri.
    Prin restul casei (la etaj) constructorul a pus extrudat de 5cm si a turnat placa de beton peste el, asa ca toamna asta o sa incerc sa pun niste extrudat si pe dinafara placii si sa termoizolez (cu vata si folie anticondens) si acoperisul. Asadar ma gandeam sa "fur" niste extrudat de-acolo si pentru holul asta.

    Asadar, ma puteti ajuta, va rog, cu ceva sfaturi sau cuvinte cheie de cautat aici sau pe youtube?
    Multumesc.

  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Poti face izolatia in cei 10cm disponibili. Daca iti convine, o poti face si cu extrudat in loc de gipscarton cu bariera de vapori insa un tavan de gipscarton mi se pare mai bun.Aplica se poate inlocui cu un panou cu led, sunt mai inguste, daca este cazul. Este o izolatie minima ce va imbunatatii situatia actuala. Ideal ar fi sa izolezi si pe terasa, daca se poate..
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • sonty
      Incepator
      • 27.sep.2017
      • 9

      #3
      Multumesc pentru raspuns.

      Terasa e mare, se continua si pe langa casa si e placata cu gresie. Ar trebui data jos toata gresia si la final nu s-ar mai pupa cu usa prin care se intra pe ea.

      Tocmai ca fiind spatiul mic m-am gandit ca 10cm de extrudat cu o mana de glet ar face treaba un pic mai buna decat 8cm de vata plus folie plus cadru metalic plus rigips plus glet.
      La extrudat mai trebuie pusa bariera de vapori si daca da, imi puteti da, va rog, un exemplu de produs sa vad cum se monteaza?

      Multumesc din nou.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Extrudatul nu poti sa il montezi cu bariera de vapori daca il lipesti si spacluiesti. Oricum nu trec vaporii prin el, singurele zone sensibile pot fi rosturile daca ramane material in ele.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        Procesare...