Vată bazaltică sau vată minerală? Izolare la interior, căsuță de lemn!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • calin.diaconu
    Administrator
    • 21.nov.2005
    • 395

    Vată bazaltică sau vată minerală? Izolare la interior, căsuță de lemn!

    Vata bazaltică sau vata minerală ... care este diferența între cei doi termeni?
    Cum izolez o cabană de mici dimensiuni? Ce oferte sunt disponibile în piață și pe care o vom alege? După ce criterii de calitate?
    Sfaturi pentru montarea corectă (izolarea corectă), la interior, pentru un cititor pasionat de Misiunea Casa si DIY!
    In mod deosebit: care e secretul foliei anticondens (de ce se folosește, cum se montează)
    Iată mai jos, mesajul primit azi (18 Ianuarie 2022).


    Buna ziua!

    Numele meu este Ciprian si sunt din Iasi.

    Acum 1 an am facut o casuta de lemn pentru a merge in wk cu familia .
    Constructia este de 20 mp si este toata din lemn.
    Vara trecuta, ne-am hotarat sa ramanem peste noapte, in conditiile in care ziua erau 37 de grade in interior, dar spre seara se mai racorise . Am constatat ca spre dimineata, in interior erau 16 grade si la ora 5 dimineata a trebuit sa fugim la bloc, pentru ca sotiei si copilului le era frig .

    M-am hotarat sa fac izolatie doar la interior cu vata balzaltica. La exterior vreau sa las lambriul existent.
    Cum trebuie sa fac? Trebuie sa cumpar vata minerala cu folie ? Trebuie sa pun folie condens pe pereti? Unde se pune folia de condens, pe lemn , sau pe vata minerala ?
    Specific faptul ca, situatia financiara nu-mi permite pentru a apela la o firma de specialitate si sunt nevoit sa fac cu sotia si acest lucru oricum l-am face din placere dar as vrea sa-l facem corect.
    Peste vata bazaltica , in viitor, o sa pun tot lambriu de lemn.
    Deasupra, pe exterior deja o folie intre placile ondulate si lemn , trebuie sa pun folie si pe tavan ?

    Astept cu nerabdare un sfat din partea d-stra !

    Cu stima!



    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	detaliu casuta lemn.jpg 
Afișări:	230 
Mărime:	136,2 KB 
ID:	685898 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	cu ce protejam lemnul la exterior.jpg 
Afișări:	225 
Mărime:	199,0 KB 
ID:	685899 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	interior cabana lemn.jpg 
Afișări:	221 
Mărime:	137,6 KB 
ID:	685900 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	casa lemn fara fundatie.jpg 
Afișări:	243 
Mărime:	316,7 KB 
ID:	685901

    Începe
    18.ian.2022
    Final
    19.ian.2022
    www.calindiaconu.com
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Vei utiliza casuta iarna? Ai sursa de incalzire?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • cipica_i
      Incepator
      • 18.ian.2022
      • 4

      #3
      Buna ziua. Dupa ce fac izolatia , as vrea sa montez si o soba pe lemne dar cel mai probabil , o voi folosi de maxim 10 ori toata iarna. Deci nu va locuri nimeni pe termen lung nici vara si nici iarna ...

      Comentariu

      • cipica_i
        Incepator
        • 18.ian.2022
        • 4

        #4
        Postat în original de VYS
        Vei utiliza casuta iarna? Ai sursa de incalzire?
        Nu am sursa de incalzire ....la iarna o sa pun o soba dar mai mult de 10 zile toata iarna , nu voi face foc .... In principiu , doar vara ma duc in WK

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          Tot ce cred ca poti face este sa izolezi intre capriori si stalpii din lemn. Probabil 10cm grosime ... un sortiment de vata bazaltica pentru ca sta mai bine pe aceste suprafete si rezista mai bine la umezeala.
          Tabla acoperisului se cam incinge si toata caldura se duce in spatiul mic al casutei, plus ca nu ai niciun arbore care sa aduca ceva umbra.
          Pe de alta aprte, riscul izoaltiei este legat si de rozatoare, pot sa isi gaseasca loc in izolatie daca au pe unde sa intre iar la o casuta din lemn exista acest risc.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • cipica_i
            Incepator
            • 18.ian.2022
            • 4

            #6
            Postat în original de VYS
            Tot ce cred ca poti face este sa izolezi intre capriori si stalpii din lemn. Probabil 10cm grosime ... un sortiment de vata bazaltica pentru ca sta mai bine pe aceste suprafete si rezista mai bine la umezeala.
            Tabla acoperisului se cam incinge si toata caldura se duce in spatiul mic al casutei, plus ca nu ai niciun arbore care sa aduca ceva umbra.
            Pe de alta aprte, riscul izoaltiei este legat si de rozatoare, pot sa isi gaseasca loc in izolatie daca au pe unde sa intre iar la o casuta din lemn exista acest risc.
            Multumesc pentru raspunsuri.
            Este necesar si folie anticondes pe exteriorul si interiorul vatei ?

            Pana acum , nu am avut probleme cu rozatoarele ...

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #7
              Folie exterioara nu ai nevoie acum si nu o poti aplica peste scandura la interior, inainte de vata. Era buna o folie de difuzie inainte de aplicarea lambriului exterior. la acoperis ai spus ca ai membrana montata.
              Teoretic ai nevoie de bariera de vapori la interior. Pardoseala are ceva izolatie peste placa de beton?
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • cipica_i
                Incepator
                • 18.ian.2022
                • 4

                #8
                Postat în original de VYS
                Folie exterioara nu ai nevoie acum si nu o poti aplica peste scandura la interior, inainte de vata. Era buna o folie de difuzie inainte de aplicarea lambriului exterior. la acoperis ai spus ca ai membrana montata.
                Teoretic ai nevoie de bariera de vapori la interior. Pardoseala are ceva izolatie peste placa de beton?
                Pardoseala este tot din lemn si cand pus parchetul , am pus un rand de folie si apoi un rand de placi patrate izolator si in ultimul parchetul

                Comentariu

                Procesare...