Dare/pete pe izolatie exterioara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • userMC14
    Incepator
    • 26.oct.2014
    • 3

    Dare/pete pe izolatie exterioara

    Buna ziua,

    Pe izolatia exterioara pusa acum 4 ani au aparut niste dare galbene si negre, mari, urate.

    Problema a aparut inca din al doilea an, dar am sperat ca se rezolva daca curat un pic si dau peste cu o vopsea de exterior mai buna.

    Problema insa a reaparut si este tot mai urata, a se vedea in poza atasata.

    Mentionez ca in interiorul casei nu este nicio problema (inca).

    Ca detalii tehnice, muncitorii mie mi s-a parut ca au lucrat standard: pe peretele de caramida au prins polistirenul (negru, grafitat, am inteles ca e mai bun izolator) cu dibluri din acelea cu rotund la capatul care tine izolatia. Dupa ce au acoperit peretele cu polistiren, au aplicat plasa si o tencuiala ceva, peste care au vopsit.

    Care credeti ca este problema?

    Multumesc.
    Ultima editare de userMC14; 14.mar.2022, 14:42.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Depided ce au aplicat la final, cum s-a finisat.
    Din ce se vede pare o metoda de finisare cu materiale indoielnice. Nu poti sa afli cu ce s-a finisat, tencuiala decorativa, lavabila? Pare lavabila ....!
    Cert este ca trebuie sa refaci cel putin stratul de tencuiala decorativa, de aceasta data cu un produs de calitate.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Primul pas ar fi o spalare cu ap-a presiune si un detergent . Aproape sigur se va curata .
      Pasul doi , aplici un impermeabilizant .http://www.tratamente-lemn.ro/bios-i...zant-p-32.aspx
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        O tencuiala decorativa de calitate , pentru termosistem (nu ale tencuieli simple), nu are nevoie de strat de impermeabilizare pe masa de spaclu.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        Procesare...