Suplimentare izolatie exterioara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • and_alx
    Incepator
    • 30.iul.2007
    • 41

    Suplimentare izolatie exterioara

    Va rog sa ajutati cu sfaturi pentru a suplimenta izolatia casei. Pe scurt am o casa pe structura de lemn(15 cm) ce are intre rigips si OSB doar 5 cm de vata plus folie (firma ce mi a facut casa m-a tras in piept) iar pe exterior polistiren de 10 cm. Avand in vedere preturile ce vor urma din 2023 la gaze ma gandesc sa suplimentez aceasta izolatie exterioara. Intrebarea mea este de sa aleg: 10 cm de vata bazaltica sau 10 cm de polistiren.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    Ce structura are casa, care este structura peretelui? Daca ai polistiren, nu vad de ce sa alegi vata acum, nu vad vreun avantaj.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • and_alx
      Incepator
      • 30.iul.2007
      • 41

      #3
      Casa este pe structura de lemn (grinda este de 15*15) cu rigips la interior, OSB la exterior si intre doar 5 cm de vata minerala plus folie. Am inteles ca o izolatie cu vata ar fi mai buna decat una cu polistiren.

      Comentariu

      • and_alx
        Incepator
        • 30.iul.2007
        • 41

        #4
        Ok, am inteles am inteles ca nu ar fi nici un avantaj sa pun vata peste polistiren, acum intrebarea ar fi daca pot pune peste tencuiala veche(bineinteles dupa o spalare/curatire)?

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13008

          #5
          Se lipeste direct aplicand adeziv pe intreaga placa de izolatie. Va trebui sa ai dibluri suficient de lungi sa ajunga la lemn.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          Procesare...