Modernizare casa veche

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • aliann08
    Incepator
    • 13.apr.2008
    • 13

    Modernizare casa veche

    Salut. Am cumparat o casa veche la tara in judetul Cluj. Casa este de lemn cu pamant peste, La interior ma gandesc sa dau pamantul jos pana ajung la barna de lemn si acolo sa fac structura de lemn sau profil aluminiu sa pun vata bazaltica si sa plachez cu rigips. La exterior.... m-am gandit sa dau pamantul jos si sa pun polistiren, sa tencuiesc peste. Pe jos este pamant. acolo ma gandesc sa sap si sper sa ajung la ceva grinzi. daca adau de grinzi ma gandesc sa pun vata, podesc cu scandura peste si pun parchet laminat. Acoperisul este ok. La incalzire, ma gandesc la un termosemineu pe lemne cu calorifere.
    Recomandari? Nu va fi o casa in care se va locui permanent(cel putin nu in urmatorii 5 ani). Mai este de intervenit putin la fundatie (care este din piatra). Initial am spus ca voi pastra geamurile insa.... cred ca le voi inlocui cu geam termopan. Multumesc
    singur impotriva tuturor
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Nu cred ca ai gasit o solutie prea buna. Pe acest gen de case polistirenul nu ajuta iar termopanul este o ciudatenie.
    Nu poti scoate pamantul din pereti, il poti reface si eventual dubla cu o izolatie cu vata minerala. Tamplaria se poate face din lemn cu geam termoizolant.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • aliann08
      Incepator
      • 13.apr.2008
      • 13

      #3
      Postat în original de VYS
      Nu cred ca ai gasit o solutie prea buna. Pe acest gen de case polistirenul nu ajuta iar termopanul este o ciudatenie.
      Nu poti scoate pamantul din pereti, il poti reface si eventual dubla cu o izolatie cu vata minerala. Tamplaria se poate face din lemn cu geam termoizolant.
      ok.... m-am gandit la o tamplarie culoarea nucului.... sau, ciudatenie in ce sens?
      Pamantul este peste barnele de lemn... se poate da jos. momentan peretii nu sunt drept, nu exista unghiuri de 90 de grade (sau aproximativ) din cauza panatului. Daca inlocuiesc polistirenul cu vata?
      singur impotriva tuturor

      Comentariu

      • emp
        Membru Marcant
        • 29.mai.2009
        • 547

        #4
        Pacat de casa sa o "bolunzesti" cu pvc, vata si alte "plasticuri".
        Casele de genul asta erau "liptite" si spoite cu var in fiecare an.
        Repari pentru un confort minim sau ceva nou de la zero.
        La exterior nu ai cum sa fixezi vata bazaltica sau polistirenul, de pamantul din pereti,
        pentru termosistem. Ai putea folosi un sistem cu fatada ventilata la exterior insa costa
        prea mult.

        Ultima editare de emp; 05.apr.2022, 09:13.

        Comentariu

        • aliann08
          Incepator
          • 13.apr.2008
          • 13

          #5
          Postat în original de emp
          Pacat de casa sa o "bolunzesti" cu pvc, vata si alte "plasticuri".
          Casele de genul asta erau "liptite" si spoite cu var in fiecare an.
          Repari pentru un confort minim sau ceva nou de la zero.
          La exterior nu ai cum sa fixezi vata bazaltica sau polistirenul, de pamantul din pereti,
          pentru termosistem. Ai putea folosi un sistem cu fatada ventilata la exterior insa costa
          prea mult.
          De ce crezi ca o bolunzesc? Am vazut ghajduri transformate in case de vis
          Vreau sa raman la var daca se poate
          Nu verau un confort minim. verau sa ma bucur de tot confortul
          La fixarea izolatiei pe exterior... cred ca trebuie studiat....
          Multumesc
          singur impotriva tuturor

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13007

            #6
            Tamplaria din PVC nu are nimic comun cu acest tip de casa si nu va avea niciodata. Poti sa refaci ferestrele din lemn si sa adaugi geam termoizolant, nu neaparat din lemn stratificat. evident ca pana la ferestre mai sunt multe de facut.
            Intai de toate cred ca ar trebui sa analizezi cu atentie toate structurile. Inainte de toate, stabilizarea fundatiei, chiar daca este din piatra, posibil sa plece odata cu terenul. Planseul pare solid pa prima vedere, un lucru bun. Acesta trebuie izolat cu solutii prietenoase, tot cu vata dar numai dupa inspectarea si renovarea acoperisului. Tigla ceramica pare in regula, ar trebui vazut daca exista zone deformate in pod si infiltratii. Se poate curata si vopsi daca este cazul.
            Mult de lucru va fi la lemnul acelei cerdacului, curatat, inclocuit lemente uzate, finisat.
            La pereti, o solutie cu vata minerala este cea mai buna optiune dupa mine, indiferent de sistemul de finisare ales.
            Este o provocare frumoasa.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            Procesare...