Bariera de vapori+izolare pod

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Alexc77
    Incepator
    • 07.mai.2024
    • 1

    Bariera de vapori+izolare pod

    Buna ziua,
    Hristos a înviat!

    In primul rand vreau sa precizez ca nu am gasit un topic pt problema gasita de mine.

    Dupa o iarna destul de geroasa, am decis ca este nevoie de o izolare corespunzatoare. Casa pe care o detin nu avea intrare in pod, acesta nefiind circulabil.
    Dupa "spargerea" unui tavan am descoperit ca, in pod este prezenta o vata de ~ 10cm. Mentionez ca intre grinzile de lemn si tavanul camerei(rigips) nu exista scandura sau OSB, acesta (tavanul)fiind prins de caroiaj, iar intre caroiaj si grinji exista o distanta de ~7cm.
    Intrebare mea este, daca instalez bariera de vapori( nu am cunostinte necesare) dar m am documentat si am inteles ca este nevoie de o bariera de vapori cu Sd-ul de kinim 150m. Problema este ca, doresc instalarea de minim 30cm vata(nu bazaltica) si nu gasesc o solutie convenabila, din punct de vedere "muncitoresc" pt a nu aseza vata direct pe folia de vapori ce se "sprijina" de caroiajul tavanului de rigips.( ma gandesc ca se pot lasa tavanele de la greutate)

    Nu stiu cat de explicit am fost, dar in urma raspunsurilor dvs pot adauga informatiile necesare.

    Multumesc!
    Ultima editare de Calin Diaconu; 20.mai.2024, 00:56. Motiv: introducere tag-uri seo
  • Calin Diaconu
    Administrator
    • 17.mar.2005
    • 457

    #2
    Adevărat a înviat!

    Salut Alexc77

    Izolarea corespunzătoare a podului unei case vechi este esențială pentru a asigura eficiența energetică și confortul locuinței. În cazul tău, există câteva aspecte cheie care trebuie avute în vedere pentru a instala corect izolarea termică și bariera de vapori.

    Situația curentă
    • Structura podului: Casa are un pod necirculabil cu grinzi de lemn și tavan din gips-carton prins pe un caroiaj. Există deja un strat de vată de aproximativ 10 cm, dar nu există plăci de lemn (scânduri sau OSB) între grinzi și tavan.
    • Distanța între grinzi și caroiaj: Există un spațiu de aproximativ 7 cm între grinzi și caroiajul tavanului.

    Pasii pentru o izolare corectă
    1. Instalarea barierei de vapori
      • Alegerea materialului: O barieră de vapori cu Sd de minimum 150m este adecvată pentru a preveni migrarea vaporilor de apă din spațiile locuite către pod, unde pot condensa și deteriora izolarea.
      • Instalarea: Bariera de vapori trebuie instalată pe partea caldă a izolației, adică între spațiul locuit și izolația termică. În cazul tău, ar trebui să fie plasată sub izolarea de vată.
    2. Suport pentru izolație
      • Pentru a evita așezarea directă a vatei minerale pe folia de vapori, ceea ce ar putea duce la deformarea tavanului din cauza greutății, poți crea un suport suplimentar între grinzi. Iată câteva soluții:
        • Plăci de OSB sau scânduri: Montarea plăcilor de OSB sau a scândurilor între grinzi, peste caroiajul tavanului. Aceasta va oferi un suport solid pentru stratul de vată, prevenind presiunea directă asupra tavanului din gips-carton.
        • Cabluri sau sârmă tensionată: Dacă accesul pentru montarea plăcilor este dificil, poți utiliza cabluri sau sârmă tensionată între grinzi pentru a crea un suport pe care să așezi izolarea.
    3. Adăugarea izolației suplimentare
      • Straturi multiple: Pentru a atinge grosimea dorită de 30 cm, poți adăuga mai multe straturi de vată minerală. Asigură-te că straturile sunt bine distribuite și nu lasă goluri sau suprapuneri inadecvate.
      • Tipul de vată: Chiar dacă nu utilizezi vată bazaltică, asigură-te că materialul pe care îl folosești este de bună calitate și are un coeficient de conductivitate termică redus (valoare lambda mică).
    4. Ventilația podului
      • Asigură-te că podul este bine ventilat pentru a preveni acumularea umidității și a asigura durabilitatea izolării. Ventilația corespunzătoare ajută la prevenirea condensului și a mucegaiului.
    Rezumatul pașilor:
    1. Instalează bariera de vapori:
      • Plasează bariera de vapori pe partea caldă a izolației, adică între spațiul locuit și izolație.
    2. Creează un suport pentru izolație:
      • Folosește plăci de OSB sau scânduri montate între grinzi sau utilizează cabluri tensionate pentru a susține izolarea.
    3. Adaugă straturi de izolație:
      • Așază izolația în straturi multiple pentru a atinge grosimea dorită, asigurându-te că sunt bine distribuite.
    4. Asigură ventilarea podului:
      • Verifică și asigură-te că podul este bine ventilat pentru a preveni problemele legate de umiditate.

    Aceste sugestii ar trebui să te ajute să izolezi corect podul casei tale, îmbunătățind astfel eficiența energetică și confortul locuinței. Dacă ai nevoie de clarificări suplimentare sau întâmpini dificultăți în proces, nu ezita să întrebi!
    www.calindiaconu.com

    Comentariu

    Procesare...