Izolatie burlan soba

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • blondi_m17
    Incepator
    • 18.oct.2007
    • 26

    Izolatie burlan soba

    am intrat aici sperand la un raspuns pe care nu l-am obtinut printre cunoscuti....
    exista urmatoarea situatie:
    o camera la mansarda din sipci si pamant inca neizolata si nu are niciun sistem de incalzire. am cumparat o soba metalica gen semineu si trebuie sa legam burlanul la cosul casei. pentru asta trebuie scos prin peretele de lemn si pamant si legat la cos. intrebarea e: cum sa izolez apoi burlanul pe distanta cat trece prin perete?e posibil sa lasam neizolat??
    apoi...cu ce sa izolam peretele de langa soba? exista ceva gen caramida aparenta? sau alte solutii?? soba va fi cat se poate de aproape de perete (ce distanta recomandati?)
    si daca tot intreb aici.... care ar fi cea mai buna solutie de a izola aceasta camera pe interior (pentru ca pe exterior exista fatada casei din barne de lemn si nu vrem sa stricam). doar termopanele sunt montate deocamdata...
    multumesc anticipat
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Pentru izolarea cosului se poate utiliza o cochilie TOPLAN din vata bazaltica pana la o temperatura maxima de 250 grade C.
    Cochiliile sunt caserate cu folie de aluminiu. Inchiderea rosturilor dintre tronsoanele de vata se realizeaza cu banda autoadeziva din aluminiu.
    Pentru termoizolatia interioara se poate face o izolatie cu gipscarton si vata de sticla.

    Functie de radiatia termica a sobei respective trebuie sa pastrati o anumita distanta pana la perete, de ordinul zecilor de cm., insa o o distanta exacta ar trebui sa fie specificata de producator in documentatia ce insoteste soba.

    Comentariu

    • blondi_m17
      Incepator
      • 18.oct.2007
      • 26

      #3
      multumesc.
      cochilia asta se gaseste exact asa in magazin? unde sa intreb?
      soba va fi in coltul camerei. sa inteleg ca daca e asezata la distanta specificata de producator, nu mai e nevoie de izolarea peretelui in dreptul ei...? ma gandeam ca fiind din barne de lemen...ar fi necesara si izolarea..

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #4
        Incercati in magazinele de profil, mai ales cele gen Praktiker.

        Nu am idee cum arata soba dvs. si care este modul de alimentare cu combustibil, insa este posibil ca in coltul in care este amenajata sa se delimiteze exact zona in care va fi amplasata, inclusiv datorita partii de eliminare a cenusei.

        In instructiunile acesteia ce scrie?

        Comentariu

        • blondi_m17
          Incepator
          • 18.oct.2007
          • 26

          #5
          multumesc de informatii. in weekend am montat deja soba, doar ca nu am definitivat izolarea. am tot cautat dar nu am gasit cochilia de toplan. doar in bricostore am gasit pe cineva care ne-a trimis la isover, dar acolo nu au magazin de desfacere. o sa mai incercam in supermarketuri, poate nu am gasit noi oamenii care stiu despre ce e vorba. ar exista alta varianta de izolare? am gasit banda autoadeziva de aluminiu...
          si inca o intrebare. intre parter si mansarda nu exista placa beton, ci doar din grinzi de lemn si tencuita cu sipci si tencuiala pe parter si batuta dusumea in mansarda. mentionez ca aceasta casa exista din 1975. pentru a fae locuibila mansarda e nevoie neaparat de placa de beton? putem transforma ceea ce exista doar prin izolatii si....nu stiu ce altceva...am putea realiza chiar si un grup sanitar la mansarda in conditiile acestei podele??

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            #6
            Se poate amenaja etajul si fara a utilizia placa de beton.

            Isover are astfel de cochilii si saltele de vata lamelare insa nu pot sa va spun unde anumele puteti gasi inzona dvs.

            Comentariu

            • blondi_m17
              Incepator
              • 18.oct.2007
              • 26

              #7
              multumesc, mi-ati dat o veste buna cu etajul.
              cat priveste isover, mai incercam sa gasim ...

              Comentariu

              • villy06
                Incepator
                • 29.oct.2009
                • 5

                #8
                Ma confrunt cu aceeasi problema,ce pot face sa izolez burlanul de la acest semineu care se incalzeste destul de tare,exista o izolatie gen vata de sticla sau ceva asemanator care sa reziste la temperaturi inalte?

                Un an nou fericit!

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12227

                  #9
                  Logic ar fi ca un cos care traverseaza etajul sa fie " lasat " sa cedeze caldura si la etaj . Daca preferati sa aruncati atita caldura pe cos , izolati cit puteti de bine !
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • villy06
                    Incepator
                    • 29.oct.2009
                    • 5

                    #10
                    Problema e cu ce sa izolez???Ce materiale as putea folosi sa reziste la temperatura?

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12227

                      #11
                      ..........
                      Fișiere Atașate
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15019

                        #12
                        Postat în original de villy06
                        Problema e cu ce sa izolez???Ce materiale as putea folosi sa reziste la temperatura?
                        Ce rol are acest burlan?
                        Este cos de fum sau transporta aerul cald spre alte incaperi?

                        Comentariu

                        • xrt3
                          Incepator
                          • 24.sep.2009
                          • 41

                          #13
                          Ma confrunt cu aceeasi problema,ce pot face sa izolez burlanul de la acest semineu care se incalzeste destul de tare,exista o izolatie gen vata de sticla sau ceva asemanator care sa reziste la temperaturi inalte?
                          -daca va refriti la izolarea acestuia pe portiunea de trecere prin perete/tavan va puteti orienta dupa ce spune Gemini.. acele cochili... vata de sticla nu arde .. ea fiind ceva gen Euroclasa A1 ... adica arde al fel de bine ca un bolovan... eu chiar am luat o bucata si am bagat-o in foc... s-a topit si gata... si sa tot fi fost vro 500gr Celsius.

                          -daca trece prin camera/e lasati-l descoperit castigand astfel suprafata de schimb de caldura.Exeptie facand cazul cand aveti ceva copii si ... se intelege.
                          Exist... deci nu sunt eco.

                          Comentariu

                          • trantea
                            Incepator
                            • 09.nov.2010
                            • 3

                            #14
                            Răspuns la: Izolatie burlan soba

                            Aceeasi problema, condensul.
                            Am 4 m de burlan de tabla afara, montat la o sobiță.
                            Aveam montat o palarie in varful hoarnei dar am dat-o jos dupa ce am citit undeva ca poate fi cauza condensului dar nu am rezolvat nimic, mai rau azi m-am trezit cu o balta de apa in casa de la ploaie.
                            Cu ce pot izola in afara de acele cochilii?
                            Vata simpla e o alternativa?
                            Daca montez alte burlane in jos in scopul de a se lasa condensul si apa pe ele sa nu ajunga in soba e o alternativa?

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6869

                              #15
                              Răspuns la: Izolatie burlan soba

                              Vata minerala doar bazaltica ; burlanul de la soba este vertical sau orizontal pana la cos ? Daca este orizontal si apoi intra in cos , trebuie sa fie montat pe un Teu cu capac dedesupt cu un orificiu pentru eliminarea condensului . Insa daca nu il termoizolati , tot veti avea probleme cu condensul ; inaltimea cosului depaseste coama casei ?
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              Procesare...