Izolare podea dormitor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • M@RiuS
    Membru
    • 03.ian.2007
    • 105

    #46
    am si eu un amic intr-o situatie similara cu ultimul post, locuieste la parter intr-un bloc cu subsol tehnic, iar podeaua este foarte rece, din pacate are deja parchet pus in toata casa (proaspat raschetat) ori termoizolatia in cazul acesta ar insemna distrugerea in totalitate a parchetului, eu ma gandeam sa-i propun termoizolatia in beci pe tavan, insa modalitatea ce-a mai eficace nu am gasit-o, ma gandeam la polistirenexpandat fixat cu dibluri pt ca vata minerala poate fi usor stricata de ceilati vecini ce frecventeaza pivnita ce spuneti ?

    Comentariu

    • endy
      Incepator
      • 05.sep.2007
      • 34

      #47
      Postat în original de radu matei
      Postat în original de endy
      Am si eu o intrebare legata de izolarea termica la nivelul podelei. Tinannd cont de faptul ca, locuiesc intr-o casa veche. Camerele care mai ntereseaza sa le izolez sunt pe o pivnita. Dedesubtul podelelor este bolta pivnitei construita din caramida, deci cade din start orice sapa. Care ar fi solutiile de izolare deoarece cam trage "tugul'' la nivelul podelei.
      Parerea mea este ca cel mai bine este sa termoizolezi cu polistiren plafonul pivnitei.
      Mult succes!
      Merci mult! Presupun ca dupa ce scot vechile podele asi putea sa izolez din camera? Sau de jos din pivnita? Care ar fi grosimea ideala a polistirenului?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #48
        Pentru termoizolarea prin subsol se pot utiliza placi de vata minerala ISOVER-KDP - placi rigide caserate cu impaslitura din fibra de sticla - de exemplu cu grosimea de 60mm.

        Daca se opteaza pentru o termoizolare a pardoselii, trebuie avute in vedere toate straturile necesare, in concordanta cu cota finala a pardoselii si straturile existente pe aceasta. In orice caz, se va utiliza o izolatie de minim 3 cm cu polistiren.

        Comentariu

        • arpad21
          Incepator
          • 31.dec.2007
          • 6

          #49
          as dori sa extind sufrageria si in balcon , deasemenea si bucataria insa vecinul de jos nu are inchis balconul si placa de jos este foarte rece . As dori sa aflu cum trebuie sa izolez podeaua avand in vedere ca in sufragerie voi monta un parchet nou si in bucatarie gresie

          Va multumesc mult si va doresc un an nou fericit

          Comentariu

          • arpad21
            Incepator
            • 31.dec.2007
            • 6

            #50
            am uitat sa specific balconul este de 11 m si doresc sa-l despart in 3 bucati cu pereti despartitori din rigips cu vata intre placi iar tavanul l-am placat cu rigips verde sub care am pus vata minerala de 10 cm cu folie

            Comentariu

            • Seni
              Living Legend
              • 05.mar.2006
              • 3481

              #51
              pardoseala balconului o puteti izola cu placi de polistiren extrudat de cel putin 30 mm.....

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                #52
                O schita a balconului care sa cuprinda si camerele in cauza ar fi utila.
                Care este structura balconului: parapetul si inchiderea cu tamplarie?

                O inchidere a balconului insotita de o buna termoizolare a zonei care se doreste a fi inglobata in locuinta este posibila.
                De notat ca zona de comunicare a camerei cu balconul nu poate fi reconfigurata decat cu aprobare, daca doriti sa spargeti vreun perete.
                Balconul inglobat va necesita o sursa de caldura buna, ampalsarea caloriferului sau a altuia suplimentar in balcon este absolut necesara.
                Fiind un spatiu ce poate degaja o cantitate insemnata de vapori, este necesara prevederea unei hote cu evacuare exterioara si eventual prevederea unor luminatoare care sa poata fi folosite pentru o mai buna aerisire pe perioada de gatire.

                Comentariu

                • arpad21
                  Incepator
                  • 31.dec.2007
                  • 6

                  #53
                  acesta este releveul apartamentului in cauza
                  dormitorul ramane neschimbat insa parapetul pe care stau ferestrele de la bucatarie si sufragerie le voi da jos .
                  balconul este inchis cu tamplarie pvc , parapetul pe care e montat a fost ingrosat pe langa placa de beton cu inca un rand de bca de 10 cm .
                  in stanga am ridicat un zid din bca pt a ma separa de balconul vecinului insa cred ca trebuie izolat pe la vecin cu polistiren.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    #54
                    Prima optiune; izolatia exterioara a parapetului si celorlalte zone unde s epoate face (vecini).
                    Ulterior, acolo unde mai este cazul se va izola si interior cu gipscarton si vata minerala. Tavanul idem.
                    Pardoseala necesita o izolatie cu polistiren extrudat. Aici trebuie sa aveti in vedere ppsibilitatea unei diferente de nivel intre pardoseala din bucatarie si cea din balcon.
                    In balcon doriti parchet, banuiesc ca laminat!

                    Comentariu

                    • vigeak
                      Membru Marcant
                      • 22.oct.2007
                      • 408

                      #55
                      domnule ARPAD21 ; ce inseamna SAS??? numerotat de dv. cu 7 in RLV
                      nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6360

                        #56
                        @ Vigeak: sas, sasuri, s.n. Incapere sau compartiment dintr-un sistem tehnic sau dintr-o instalatie, care poate comunica alternativ cu alte incaperi ori cu exteriorul. – Din fr. sas. Sursa: DEX '98
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • arpad21
                          Incepator
                          • 31.dec.2007
                          • 6

                          #57
                          este necesar sa torn sapa peste polistirenul pus pe balcon?
                          cu ce lipesc polistirenul p pardseala?
                          necesita sa dau si cu ceva bitum.....?
                          Va multumesc pt promptitudine

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6920

                            #58
                            Postat în original de arpad21
                            este necesar sa torn sapa peste polistirenul pus pe balcon?
                            cu ce lipesc polistirenul p pardseala?
                            necesita sa dau si cu ceva bitum.....?
                            Va multumesc pt promptitudine
                            Daca balconul este inchis nu este necesar sa faceti si hidroizolarea planseului sub placarea cu placi de polistiren extrudat. Polistirenul extrudat se lipeste cu adeziv de polistiren Ceresit CT83 sau CT85. Da, se toarna o sapa autonivelanta de cel putin 1 cm grosime.
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • arpad21
                              Incepator
                              • 31.dec.2007
                              • 6

                              #59
                              se poate sa fac aceste operatii pe vremea asta sau tre sa astept sa se mai incalzeasca ?
                              si inca ceva gresia care e deja montata trebuie sa o scot ?
                              eu as prefera sao dau afara ca sa nu ma ridic prea tare cu nivelul fata de sufragerie
                              Multumesc inca o data!

                              Comentariu

                              • Maestrul Max
                                Living Legend
                                • 28.iul.2006
                                • 6920

                                #60
                                Este un risc prea mare ca sa faceti lucrari pe exterior in conditiile meteo actuale, nitica rabdrare nu strica .
                                Pana incepeti montajul puteti sa indepartati gresia si materialele neaderente de pe planseul balconului.
                                Cu stima.

                                Comentariu

                                Procesare...