Izolare podea dormitor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • CalinMihai
    Incepator
    • 28.oct.2008
    • 7

    #61
    Am si eu acelasi caz. podea de sufragerie la parter cu placa turnata.
    Ce vine peste ea, avand in vedere ca nu este perfect dreapta (mai ales pe la colturi) si are si mici neregularitati.

    1. Pot pune polistiren extrudat direct pe ea (si apoi sapa de egalizare) ? Polistirenul extrudat se va "asheza" peste toate neregularitatile ?

    2. Torn intai sapa si dupa aceea restul (polistiren, folie, podele)

    3. Nu exista o var. mai ieftina de termoizolatie a podelei (ca extrudatul ala e ca naiba de scump) ?
    De ex. polistiren expandat + sapa peste sau sapa + polistiren expandat peste

    Va multumesc,
    Succes tuturor in constructii !!!

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      #62
      Nu va recomand varianta cu expandat pentru ca nu rezista la solicitari mecanice.
      Varianta cu extrudat este recomandata iar ordinea este:
      -hidroizolatie (daca este necesar)
      -polistiren extrudat
      -sapa de egalizare (45mm)
      -finisaj

      Cat de mari sunt neregularitatile suprafetei?

      Comentariu

      • CalinMihai
        Incepator
        • 28.oct.2008
        • 7

        #63
        Neregularitatile sunt de ordinul milimetrilor ("scurgeri", pietricele etc, de la turnare). Planeitatea nu-i la "boloboc", in schimb. De asta ash prefera sa torn ceva de "indreptare" intai si apoi restul.

        Nu se poate ?
        - shapa
        - polistiren extrudat
        - finisaje

        SAU

        Varianta mai eftina.

        - polistiren expandat (care fiind mai moale inglobeaza asperitatiel)
        - shapa (ca sa rezolve si problema cu solicitarile mecanice)
        - finisaje



        Multumesc,
        Succes tuturor in constructii !!!

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          #64
          Nu va mai ganditi la expandat pentru ca incape indiscutie. Chiar daca sapa este de 5cm tot nu va putea prelua solicitarile. Nu uitati ca sapa trebuie sa transmita solicitarile stratului urmator iar daca acesta este expandat (rezistenta mecanica inferioara), rezultatul poate fi aparitia fisurilor in stratul de sapa.

          Micile denivelari pot fi eliminate mecanic. Daca nu este posibil, suprafata se poate trata cu un mortar rapid pentru reparatii, de exemplu Thomsit RS88. Ulterior se poate aplica polistirenul extrudat (chiar daca nu aveti suprafata in plan orizontal) iar sapa de egalizare va realiza nivelarea suprafetei pardoselii finale.

          Comentariu

          • CalinMihai
            Incepator
            • 28.oct.2008
            • 7

            #65
            Multumesc pt sfaturi.

            O sa merg pe :

            - polistiren extrudat
            - sapa
            - finisaje

            Ce fel de sapa sa pun ? Autonivelanta sau sa torn una "clasica" (cu ciment, nisip, apa) ? Se mai adauga ceva ?

            Cat de groasa trebuie turnata peste polistiren ?
            Succes tuturor in constructii !!!

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              #66
              Sapa poate fi:
              -de egalizare, caz in care aveti nevoie de o grosime de minim 45mm
              -autonivelanta cu o grosime de 5-10mm insa inainte de aplicarea ei este necesara spacluirea si armarea suprafetei cu adeziv pentru polistiren - in acest caz polistirenul se lipeste pe stratul suport.

              Comentariu

              • CalinMihai
                Incepator
                • 28.oct.2008
                • 7

                #67
                Ok. Multumesc.

                Dar daca lipesc polistirenul cu adeziv, inseamna ca acesta va fi perfect la boloboc. Nu pot sa pun podeaua direct peste el, ca am vazut ca rezista mecanic la cateva tone / mp ? De ce mai trebuie si sapa ?
                Succes tuturor in constructii !!!

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  #68
                  Cred ca ar trebui sa discutam intr-o maniera coerenta si nu amestecand discutiile la obiect cu alte probleme.

                  Comentariu

                  • CalinMihai
                    Incepator
                    • 28.oct.2008
                    • 7

                    #69
                    Nu e nici o lat problema. Vreau doar sa reduc tevatura (si costurile). Adica:

                    sa pun (perfect drept, la nivel) polistirent extrudat, sa nu mai torn nici o sapa si sa pun folie si parchet direct peste polistiren. Credeti ca se poate ?

                    Multumesc,
                    Succes tuturor in constructii !!!

                    Comentariu

                    • franciscf1
                      Membru
                      • 21.oct.2008
                      • 114

                      #70
                      Postat în original de CalinMihai
                      Ok. Multumesc.

                      Dar daca lipesc polistirenul cu adeziv, inseamna ca acesta va fi perfect la boloboc. Nu pot sa pun podeaua direct peste el, ca am vazut ca rezista mecanic la cateva tone / mp ? De ce mai trebuie si sapa ?
                      Eu am asa: balastru 5cm, nisip fin de 0.1 in amestec cu var si ciment (10cm), polistiren extrudat (5cm) , burete amorsare 3mm, melaminata de 8mm.

                      Consecintele:
                      o podea pe care pot umbla descult, copilul se joaca pe jos fara sa-mi fie frica ca raceste.

                      Compactare nisipului am facut-o manual muncitoreste, dar daca ai scula de compactat,iese perfet.

                      Portia sapa uscata era: 10 lopeti nisip, 1 ciment, 2 var uscat hidratat.
                      Grosimea la sapa uscata minim 10 cm.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15019

                        #71
                        Postat în original de CalinMihai
                        sa pun (perfect drept, la nivel) polistirent extrudat, sa nu mai torn nici o sapa si sa pun folie si parchet direct peste polistiren. Credeti ca se poate ?

                        Multumesc,
                        Nu va recomand o asemenea varianta pentru ca nu va conduce la o pardoseala rezistenta si cu durata mare de viata.
                        Alegerea va apartine.

                        Comentariu

                        • radurfg
                          Incepator
                          • 08.nov.2008
                          • 5

                          #72
                          buna ziua,
                          o problema asemanatoare am si eu
                          vreau sa fac o izolatie la apartament din 2 motive - baia este la aprox 4 cm mai sus fata de restul apt. si vreau sa fie ceva mai cald in apartament.

                          problema este ca eu pot sa ma inalt in restul casei cu aprox 3,5 cm (in caz contrar nu se mai deschide usa de la intrare)

                          cimentul din apt este drept - au fost indreptate micile imperfectiuni.

                          ma gandeam sa pun polistiren de 2 cm+folie+parchet laminat de 8 mm.

                          este ok?
                          daca nu, care ar fi dezavantajele si ce alternative am?

                          multam

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            #73
                            Cum sunt finisate, acum, toate pardoselile in cauza?

                            Nu se poate cobori nivelul pardoselii din baie?

                            O izolatie de tipul polistiren parchet nu este o varianta suficient de rezistenta.

                            Comentariu

                            • radurfg
                              Incepator
                              • 08.nov.2008
                              • 5

                              #74
                              Pardoselile sunt curatate si sunt "goale", in sensul ca este numai ciment, fara alt finisaj. au fost acoperite gropile din pardoseala si razuite asperitatile.

                              in baie am sifon de pardoseala si nu am gasit un sifon care sa preia cada si chiuveta cu inaltime mai mica de 12 cm, ori nu imi permiteam sa ma inalt atat.
                              am ales o varianta intermediara - un sifon de pardoseala numai cu iesire pt apa din baie, in timp ce scurgerea de la chiuveta si de la cada se varsa in teava care pleaca de la sifon in conducta blocului. asa am ajuns la diferenta de 4 cm fata de restul casei.

                              Oricum nici aceasta varianta nu este buna, pt ca am descoperit ca daca dau drumul la chiuveta apa refuleaza in sifon si in cada, deci trebuie sa sparg sapa turnata de cateva zile

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15019

                                #75
                                Daca puteti sa lasati sifonul doar pentru pardoseala si sa directionati scurgerea de la cada direct in canalizarea principala, scapati de problema refularii intr-un sifon mic.

                                Varianta cu polistiren si parchet, in solutia dvs. nu este una care sa va ofere o rezistenta si durabilitate optime.
                                Doar din cauza sifonului ati ridicat sapa 12cm?
                                Ati putea incerca alta varianta la canalizare si coborati nivelul sapei in baie.

                                Comentariu

                                Procesare...