Izolare podea dormitor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • badinga mariana
    Incepator
    • 28.nov.2006
    • 2

    Izolare podea dormitor

    Acum bucataria are ca pardoseala de mozaic si deasupra am pus un covor.
    Iarna trecuta sa nu fie prea rece pe jos (am copil mic) am pus o folie de "izoflex" pe jos si apoi covorul.
    Dupa ceva timp am observat ca sub folie s-a format umezeala pe care trebuia s-o sterg mereu.
    Astfel mi-am dat seama ca daca vreau sa pun parchet in bucatarie (2/3 din suprafata ) o sa am mereu mucegai.
    Astfel spus, pot sa izolez pardoseala de beton cu carton bituminat, apoi sapa etc?
    Mentionez ca stau la parter si boxele sunt mereu umede. Scuze daca nu am folosit termenii corecti pentru materiale, sunt incepatoare.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Prima interventie ar trebui sa se indrepte spre eliminarea sursei de umiditate din subsol.

    Cu privire la izolarea interioara trebuie sa aveti in vedere ca nivelul pardoselii nu poate fi ridicat foarte mult.

    Consider ca o izolare termica a pardoselii este indicata.

    Comentariu

    • buciffal
      Incepator
      • 14.dec.2006
      • 3

      #3
      Izolare termica pardoseala si pereti exteriori la interior

      In primul rand salutari membrilor acestui forum ...avand in vedere ca sunt boboc .

      Sunt proprietarul unui apartament cu 2 camere la etajul 3 intr-unul din blocurile vechi cu pereti tip monolit. Problema mea este ca dormitorul are 2 pereti exteriori fiind pe colt shi o jumatate din al treilea in logie. O alta problema ar fi apartamentul de dedesubt care nu este locuit shi pe deasupra este debransat de la caldura.
      Din informatiile postate pe forum mi-am facut o idee destul de buna despre cum ar trebui sa izolez termic camera. Totusi ar mai fi unele nelamuriri vis-a-vis de punerea in opera. Mentionez ca lucrarea o voi executa eu...nu ar fi prima aventura in DIY.

      Sa incepem cu pardoseala.
      Momentan pardoseala este acoperita cu linoleum. Dorinta mea ar fi sa il inlocuiesc cu parchet stratificat de 8mm click2click. Am priceput ca trebuie polistiren extrudat de 30 mm lipit cu ct85 eventual o amorsa dar este cam piperata ca pret, o plasa de armare de 145g/mp inglobata in sapa autonivelanta dupa care folia PEE si parchetul.
      Nelamuriri:
      - sapa existenta ramane pe loc sau trebuie scoasa? ...intrucat nivelul pardoselii va creste cu cca 50mm, o grosime destul de semnificativa zic eu in comparatie cu restul casei...
      - intrucat pardoseala se comporta in momentul de fata aproximativ la fel cu un perete exterior avand in vedere ca nu exista surse de caldura la ap de sub, pot utiliza folie PEE cu staniol care sa aiba shi rolul unei bariere de vapori care sa protejeze parchetul?
      - cum rezista o pelicula de max 3-5mm de autonivelanta turnata peste un suport nu 100% rigid in zonele cu trafic intens in fata usilor, in dreptul biroului, langa pat...? sunt sceptic in privinta asta.

      In cazul celor 2 pereti.
      De ceva timp a inceput sa apara in partea de jos la plinta shi pe la colturile incaperii mucegai, namaipunand la socoteala ca peretii sunt f reci shi umezi. Nu am surse suplimentare de vapori...in afara de noi 2(eu shi sotia ). Nu am nici tamplarie pvc cu geam termopan in schimb am geamuri triple. Tamplaria PVC este in plan odata cu termoizolarea.
      Am priceput ca izolatia ideala in acest caz este vata minerala caserata acoperita apoi cu rigips sau lambriu fixat pe sipci de lemn cu ruruburi cu cap plasticat. DAR inainte de toate trebuie sa tratez peretele cu solutie antimucegai CT99
      Nelamuriri
      - tencuiala existenta ramane la locul ei sau ar fi ideal de dat jos?
      - pot folosi vata minerala necaserata peste care sa aplic folie PEE cu staniol? (in cazul acesta folia ar acoperi totul, inclusiv sipcile de lemn)
      - inclin foarte mult in a acoperi peretii cu lambriu mdf imitatie lemn ceva apropiat parchetului laminat dar nu sunt pe deplin convins daca cumva nu ar putea aparea probleme. Criteriul care a stat la baza alegerii mele este acela ca in afara de partea estetica ar mai fi shi faptul ca lambriul este o solutie mai "calda" decat zidaria sau rigipsul.

      Sper ca informatiile pe care le-am dat sa fie destul de clare pentru a putea primi ajutor din partea voastra.
      Totodata astept din partea voastra recomandari vis-s-vis de materiale, calitate, marca, preturi, eventual chiar shi magazine daca acest lucru nu contravine regulilor forumului .

      Va multumesc anticipat,
      Bogdan

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6886

        #4
        O ideie pentru pardoseala :
        -polistiren extrudat de 20 mm montat cu Ceresit CT85
        -armare cu plasa fibra sticla inglobata in masa de spaclu Ceresit CT85
        -sapa autonivelanta de min. 10 mm grosime sau placa OSB3 de 8 mm (caz in care nu se mai monteaza folia PE)
        -folie PE (doar peste sapa autonivelanta)
        -folie PEE (folie parchet)
        -parchet laminat
        Cu stima.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          #5
          Scurt mesaj a poastat colegul!

          Un prim punct, polistirenul extrudat de 3 mm nu este destinat termoizolarii in sistemul cu adeziv ci se utilizeaza sub parchet, in locul folie PEE. Are avantajul ca izoleaza mai bien decat folia PEE.

          Daca vrei termoizolarea pardoselii este necesara utilizarea unei solutii de genul celei mentionate de Max dar aici problema nivelului este suparatoare si asa cum ati mentionat - pentru pastrarea nivelului actual se poate lua in calcul eliminarea sapei existente dar trebuie vazut cat este de groasa pentru a putea face ceva calcule.


          Restul problememlor raman in discutie.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • buciffal
            Incepator
            • 14.dec.2006
            • 3

            #6
            Trebuie sa fac o rectificare, era vorba de polistiren extrudat de 30mm iar folia PE era de fapt folie parchet PEE. Imi cer scuze pt inducerea in eroare

            Am modificat shi postul initial sa nu provoc ceatza in cazul altor colegi.

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6886

              #7
              Gata ...ceata s-a risipit.

              Ramine totusi intrebarea : puteti ridica nivelul pardoseli cu aprox. 60 mm ?
              Daca nu, e nevoie sa scoateti sapa.
              Cu stima.

              Comentariu

              • buciffal
                Incepator
                • 14.dec.2006
                • 3

                #8
                Daca as adopta pastrarea sapei existente s-ar forma o treapta cum spuneti dvs. de aprox 60mm, inestetica zic eu shi pentru cei neatenti chiar periculoasa.
                In cazul acesta nu-mi ramane decat sa scot sapa existenta. Lucrul acesta l-am mai facut in bucatarie shi unul din holuri unde pe alocuri atingea grosimea de 100mm. Media ar fi fost undeva la 70mm.
                In cazul acesta, se pastreaza in mare "reteta" data de dvs. sau intervin modificari ale tipului de materiale? (extrudat/expandat, autonivelanta/normala).

                Comentariu

                • adimarcom
                  Incepator
                  • 10.iun.2006
                  • 1

                  #9
                  Daca tot renovati toata camera de ce nu faceti si incalzire prin pardoseala.
                  Eu am facut asta si e SUPRE. Nu trebuie centrala proprie. Eu m-am conectet la incalzirea centrala

                  Comentariu

                  • mia
                    Incepator
                    • 12.sep.2007
                    • 3

                    #10
                    Izolare podea dormitor

                    As avea si eu cateva intrebari in legatura cu izolatia podelei in dormitor (mentionez ca apartamentul e la parter). Din cate am citit am inteles ca pot face lucrul asta folosind polistiren extrudat de 3cm dupa care se toarna o sapa de egalizare. ce grosime trebuie sa aiba sapa? placile de polistiren trebuie mai intai "lipite" sau cum se procedeaza mai exact? multumesc anticipat

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15056

                      #11
                      Polistirenul se poate aplica atat lipit de suprafata suport - in cazul in care aceasta este una minerala (ex. beton) cat si nelipit atunci cand se aplica peste o hidroizolatie.
                      Peste suprafata izolata cu polistiren extrudat se poate turna o sapa de egalizare de minim 45mm sau se poate opta pentru o sapa autonivelanta caz in care este necesara spacluirea si armarea stratului izolator.
                      Polistirenul recomandat este cel de tipul nut si feder.

                      Comentariu

                      • radu matei
                        Membru Marcant
                        • 17.apr.2007
                        • 516

                        #12
                        Ma puteti ajuta cu modul in care trebuie facuta termoizolarea podelei unei case?
                        Mai exact, polistirenul extrudat se monteaza mai inainte de turnarea placii (pe balastul de rupere a capilaritatii) sau dupa turnarea placii, pe placa urmand sa se toarne o sapa peste polistiren?
                        Daca e posibil eu as opta pt. prima varianta intrucat - cred eu - e ca si diferenta dintre o izolatie pe interior sau pe exterior(mult mai eficienta).
                        In acest caz cum se lipeste polistirenul de balast?
                        Va multumesc anticipat!
                        Mai bine mai tarziu decat niciodata!

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15056

                          #13
                          Peste startul de rupere a capilaritatii (sort pietris) se aseaza polistirenul extrudat fara a se lipi. Peste stratul de polistiren extrudat se aplica hidroizolatia urmata de turnarea placii armate.

                          Comentariu

                          • radu matei
                            Membru Marcant
                            • 17.apr.2007
                            • 516

                            #14
                            Multumesc foarte mult pentru raspuns!
                            Asadar am avut dreptate, e mai eficienta varianta cu termoizolatia sub placa.
                            Puteti sa imi spuneti - insa - cu ce se face hidoizolarea dintre polistiren si placa?
                            Mai bine mai tarziu decat niciodata!

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15056

                              #15
                              Va recomand membranele bituminoase.

                              Comentariu

                              Procesare...