Termoizolare mansarda

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    Postat în original de RaduCA
    @ nyknyk şi Mircea G: Vata se va tasa doar în condiţiile existenţei unei solicitări mecanice externe sau a umiditîţii din ea. Deci care este mecanismul/principiul prin care acel polistiren face ca vata să nu se taseze
    ...Frecarea este " acel mecanism "

    Vata se taseaza si " stind " pur si simplu , am gasit asta si in date tehnice .
    Vata nu numai ca se taseaza dar pur si simplu cade intre capriori din cauza proastei fixari . Cum in marea majoritatea a cazurilor este fixata de mintuiala ...rezultatele sint " minunate "
    Vara trecuta am asistat la decopertarea unei mansarde izolate cu vata minerala unde am gasit , ce credeti ???? vata minerala facuta ghem in spatele rigipsului . Motivul , fixarea proasta si ideea aceea fixa ca daca o presezi putin pierzi din calitatile ei . Asa ca nu presata dar cazuta !
    Ori pune vata cineva care stie si are rabdare ori se foloseste vata semirigida .
    RaduCA / depinde ce invelitoare se pune pe casa . Se poate si fara strat de aer ventilat sub astereala , dar repet , depinde de ce pune pe casa , ce invelitoare .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • nyknyk
      Incepator
      • 25.ian.2009
      • 77

      puteti sa-mi spuneti, in cazul meu, o metoda eficienta de fixare a stratului de vata isover intre capriori pe patea inclinata a mansardei ?

      Comentariu

      • nyknyk
        Incepator
        • 25.ian.2009
        • 77

        Puteti sa-mi spuneti , pentru cazul meu, o metoda eficienta de fixare a stratului de vata isover intre capriori pe partea inclinata a mansardei ?
        multumesc !

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          Retea de sarma ori cu banda adeziva. La tine poti sa insurubezi autofiletante de 10 cm lungime in astereala (cu grija sa nu gauresti folia anticondens) din loc in loc si sa legi o retea de sarma zincata intre autofiletante. Stai linistit, vata de sticla in stare uscata ori fara praf nu se taseaza.
          Cu stima.

          Comentariu

          • nyknyk
            Incepator
            • 25.ian.2009
            • 77

            multumesc mult, maestre !
            cu banda adeziva este mult mai ieftin !

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              Postat în original de Mircea G
              Postat în original de RaduCA
              @ nyknyk şi Mircea G: Vata se va tasa doar în condiţiile existenţei unei solicitări mecanice externe sau a umiditîţii din ea. Deci care este mecanismul/principiul prin care acel polistiren face ca vata să nu se taseze [...]
              ... Frecarea este "acel mecanism" [...]
              Bună glumă!

              Postat în original de Mircea G
              [...] Vata se taseaza si "stind" pur si simplu, am gasit asta si in date tehnice. [...]
              Dacă se poate, aş vrea şi eu să văd acest lucru.
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                Postat în original de RaduCA
                .......
                Gluma ? Daca se monteaza folia pt creearea spatiului de ventilatie iar vata nu este bine fixata si apasata , aluneca pe folie ...pe polistiren, NU !
                Scrie in tale tehnice . daca regasesc informatia , cu placere .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6360

                  Postat în original de Mircea G
                  Gluma? Daca se monteaza folia pt creearea spatiului de ventilatie iar vata nu este bine fixata si apasata, aluneca pe folie... pe polistiren, NU! [...]
                  Se pare că nu aţi fost atent.
                  Postat în original de nyknyk
                  [...] gigel zice ca e mai bine sa punem primul strat imediat sub asteriala din polistiren de 5 cm, apoi inca un rand de vata isover de 5cm [...] credeti ca este gresit sa puna primul strat sub asteriala din polistiren de 5 cm? [...]
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • Rolly00
                    Incepator
                    • 08.mar.2009
                    • 8

                    Buna seara!

                    Mi s-a recomandat acelasi tip de termoizolare a podului...polistiren intre capriori de 10, peste care perpendicular vata minerala isover cu folie de aluminiu(folia in exterior.) Mansarda casei este foarte mica, mi s-a recomandat vata minerala de 10 pusa tot intre capriori,tot cu folie anticondens, fiind continuata in partea orizontala a podului(sub dusumea), peste care se aplica stratul de gips carton.

                    Nedumeririle mele ar fi urmatoarele:
                    1. Din punct de vedere al vaporilor de apa, se pot crea probleme din cauza polistirenului asezat pe asteriala peste care este suprapus stratul de vata?
                    2.Este bine orientata folia anticondens? (catre interiorul podului)
                    3.Este necesar si stratul de vata minerala de sub pod?
                    4.Este necesar o aerisire a podului? Daca da, cum as putea face aceasta aerisire(presupun ca nu pot sa creez o usita din pod spre exterior, pentru ca asta ar fi o mare pierdere de caldura.)
                    5.Se poate inlocuii vata minerala pusa pe orizontal sub pod cu polistiren? (In ideea ca acesta este mai usor de montat intre capriori)

                    In ceea ce priveste "disputa" dumneavoastra tind sa cred ca vata minerala se taseaza si tinde sa se deformeze stangandu-se catre baza pur si simplu datorita fortei gravitatiei, care o trage catre pamant.

                    Va multumesc anticipat!

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6920

                      Polistirenul este un material mai dens decat vata de sticla insa nu este chiar ermetic. Poate crea probleme in eliminarea vaporilor de umiditate din stratul de vata de sticla. Concluzia este doar una: NU MONTATI POLISTIREN peste un strat termoizolant.
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • nyknyk
                        Incepator
                        • 25.ian.2009
                        • 77

                        Postat în original de nyknyk
                        multumesc, am cautat si intradevar am gasit banda dublu adeziva, 2 role + 2 bucati portionate (patratele )/ pachet ~4,5 ron !

                        mai e ceva : gigel zice ca emai bine sa punem primul strat imediat sub asteriala din polistiren de 5cm, apoi inca un rand de vata isover de 5cm si apoi perpendicular pe capriori intre montantii de rigips sa punem cel de al dasilea stra de vata de 5cm, folie apopi osbul de ~9mm !
                        ce ma sfatuiti sa fac ? inca nu am cumparat polistirenul, credeti ca este gresit sa puna primul strat sub asteriala din polistiren de 5 cm ? impiedica cumva difuzia vaporilor de apa ?

                        va rog mult, un saft daca se poate !
                        multumesc.

                        sunt in ceata total !

                        D-l Mircea zice ca nu erau sa puna primul strat de polistiren,
                        D-voastra Maestre MAX- NU

                        cum o fi mai bine ? cu sau fara polistiren ?

                        argumente...

                        multumesc.

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6920

                          Eu am argumentat deja motivul pentru care nu as pune polistiren peste vata. In cazul tau nici daca as primi polistirenul pe gratis nu l-as monta. Vezi ce solutie iti scrise-i pe la inceputul topicului.
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • nyknyk
                            Incepator
                            • 25.ian.2009
                            • 77

                            dar nu peste vata, ci imediat sub asteriala !

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6920

                              Si aia nu inseamna ca este peste vata ?
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              • nyknyk
                                Incepator
                                • 25.ian.2009
                                • 77

                                bun, acum am inteles !
                                deci polistiren ioc, nici peste si nici sub vata ?
                                ramane sa mai cumpar doar cateva suluri de vata , cat o mai fi nevoie !

                                Comentariu

                                Procesare...