Propuneri, sugestii

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    Răspuns la: Propuneri, sugestii

    Postat în original de RaduCA
    Nu cunosc motivul pentru care nu se mai pot trimite fişiere prin MP, dar mi s-ar fi părut un gest normal să fi fost înştiinţaţi despre acest lucru.
    Tocmai ti-am trimis un mesaj de TEST. Sigur nu ai casuta plina, adica 50 mesaje?
    Confirma daca ai primit mesajul meu.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Admin.MC
      Membru Marcant
      • 05.dec.2005
      • 974

      Răspuns la: Propuneri, sugestii

      Postat în original de RaduCA
      Nu cunosc motivul pentru care nu se mai pot trimite fişiere prin MP, dar mi s-ar fi părut un gest normal să fi fost înştiinţaţi despre acest lucru.
      Nu ne-am propus niciodata sa functionam precum un client de email care permite atasarea de fisiere, insa pot sa va spun ca unul din obiectivele noastre este ca aceasta platforma de forum sa functioneze cat mai bine pentru cei care o folosesc, adica pentru cei care posteaza in forum. Pentru atingerea acestui obiectiv avem nevoie de cat mai mult spatiu pe serverul care asigura hostingul, iar fisierele trimise prin MP nu fac decat sa ocupe spatiu pentru o discutie in afara forumului. Mai mult decat atat, posibilitatea trimiterii de fisiere prin intermediul MP, nu face decat sa deschida calea celor rau intentionati sa afecteze integritatea serverului.

      Postat în original de fanero
      De ce nu mai putem modifica mesajele decat in primele 30 de minute de la postarea acestora?
      Ca sa evitam pe cat posibil diferentele de logica intre postul 1 si postul 2.

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2491

        Răspuns la: Propuneri, sugestii

        Postat în original de Admin.MC
        Ca sa evitam pe cat posibil diferentele de logica intre postul 1 si postul 2.
        Are o logica si nu prea

        Comentariu

        • Admin.MC
          Membru Marcant
          • 05.dec.2005
          • 974

          Răspuns la: Propuneri, sugestii

          Postat în original de fanero
          Are o logica si nu prea
          Logica consta in faptul ca timpul cu cat este mai mare, cu atat sansele ca cineva sa raspunda la postul initial cresc, iar daca intre postul initial si cel modificat sunt diferente mari, rezulta o discutie fara sens si nu cred ca vrea nimeni asta.

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6451

            Răspuns la: Propuneri, sugestii

            Postat în original de Admin.MC
            Nu ne-am propus niciodata sa functionam precum un client de email care permite atasarea de fisiere, insa pot sa va spun ca unul din obiectivele noastre este ca aceasta platforma de forum sa functioneze cat mai bine pentru cei care o folosesc, adica pentru cei care posteaza in forum. Pentru atingerea acestui obiectiv avem nevoie de cat mai mult spatiu pe serverul care asigura hostingul, iar fisierele trimise prin MP nu fac decat sa ocupe spatiu pentru o discutie in afara forumului. Mai mult decat atat, posibilitatea trimiterii de fisiere prin intermediul MP, nu face decat sa deschida calea celor rau intentionati sa afecteze integritatea serverului. [...]
            Vă mulţumesc pentru răspuns.
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • horia16
              Expert pardoseli
              • 25.mai.2010
              • 89

              Răspuns la: Propuneri, sugestii

              Dupa cum probabil ati vazut eu nu postez ca sa imi creasca numarul postarilor,postez doar daca am ceva serios de zis si in aria de competenta mea sau unde cer sfaturi si eu la randul meu.
              Cu toate astea cred ca numarul de postari este eronat,repet nu am tinut cont de acest pina acum ca nu asta este telul meu aici pe forum dar totusi sunt prea putine si din cate imi amintesc cu ceva timp in urma depasisem 100 de posturi.
              pardoseala da valoare casei dvs

              Comentariu

              • Admin.MC
                Membru Marcant
                • 05.dec.2005
                • 974

                Răspuns la: Propuneri, sugestii

                Dle Horia, am observat ca de cele mai multe ori ati avut interventii foarte pertinente si de un real ajutor pentru ceilalti forumisti, lucru pentru care vreau sa va multumesc.

                In ceea ce priveste problema cu posturile, asa este, ar fi trebuit sa aveti mai multe.
                Tot ce pot sa va spun este ca aceasta situatie a fost cauzata de pierderea unui topic foarte mare in care dvs ati postat, iar pentru aceasta imi cer scuze.

                Comentariu

                • horia16
                  Expert pardoseli
                  • 25.mai.2010
                  • 89

                  Răspuns la: Propuneri, sugestii

                  Va multumesc pt lamuriri,nu este nici o problema doar ca nu stiam daca cumva am gresit eu ceva sau dupa cum ati spus,aceasta a fost cauzata de o eroare de platforma.
                  Nu este niciun fel de problema si nici nu aveti dece sa va cereti scuze ca doar nu a fost intentionat.
                  Multa sanatate.
                  pardoseala da valoare casei dvs

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6451

                    Răspuns la: Propuneri, sugestii

                    Propun să se modifice numărul minim de caractere pentru fiecare mesaj de la 10 la 3. Mi se pare aberant să fim obligaţi să tot adăugăm texte de umplutură atît timp cît postările noastre sînt complete ca mesaj/semnificaţie.

                    Din ceea ce cunosc eu, motoarele de căutare indexează şi în funcţie de densitate, nu numai după cantitate.
                    Ultima editare de RaduCA; 23.iun.2013, 12:31.
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • spik1
                      Living Legend
                      • 20.apr.2012
                      • 2342

                      Răspuns la: Răspuns la: Propuneri, sugestii

                      Postat în original de RaduCA
                      Propun să se modifice numărul minim de caractere pentru fiecare mesaj de la 10 la 3. Mi se pare aberant să fim obligaţi să tot adăugăm texte de umplutură atît timp cît postările noastre sînt complete ca mesaj/semnificaţie.

                      Din ceea ce cunosc eu, motoarele de căutare indexează şi în funcţie de densitate, nu numai după cantitate.
                      Corect !

                      Text de umplutura : Femeile ne-au facut sa pierdem Raiul, dar il regasim de multe ori in bratele lor (De Finod)

                      Comentariu

                      • Admin.MC
                        Membru Marcant
                        • 05.dec.2005
                        • 974

                        Re: Răspuns la: Propuneri, sugestii

                        Postat în original de RaduCA
                        Propun să se modifice numărul minim de caractere pentru fiecare mesaj de la 10 la 3. Mi se pare aberant să fim obligaţi să tot adăugăm texte de umplutură atît timp cît postările noastre sînt complete ca mesaj/semnificaţie.

                        Din ceea ce cunosc eu, motoarele de căutare indexează şi în funcţie de densitate, nu numai după cantitate.
                        Sunt de acord ca uneori aceasta limita poate sa deranjeze, insa postarile cu 3 caractere cu tot cu spatii nu sunt o varianta pe care sa o putem lua in calcul. Aceasta este utila in dialoguri de tip mess, nu si pe forumuri.

                        Si ca sa intelegeti la ce ma refer o sa va dau un exemplu concret.

                        Sa spunem ca eu as fi raspuns la mesajul dvs in felul urmator:

                        1. da
                        2. nu
                        3. dc?
                        4.
                        5. ...

                        Ei bine, ce anume ati fi inteles dvs din raspunsul meu?

                        Asadar, consideram ca un raspuns normal, cu informatie relevanta atat pentru comunitate, cat si pentru vizitatorii forumului, trebuie sa contina cel putin un subiect si un predicat, iar acestea se duc undeva in jurul a 10 caractere.

                        Oricum, va multumim pentru sugestie.

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6451

                          Răspuns la: Răspuns la: Propuneri, sugestii

                          Am postat mai sus doar pentru a vă întreba: cu ce îmbunătăţeşte maximizarea numărului de caractere dintr-o postare calitatea/consistenţa răspunsului?
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 13007

                            Răspuns la: Propuneri, sugestii

                            Nu stiu de ce faci o pasiune din numarul de caractere Radule insa eu as interzice mesajele scurte. Un mesaj scurt este aproape irelevant, daca doresti sa transmiti colegului de discutie ceva util. Nu cred ca lucrurile se pot rezolva in majoritatea cazurilor cu raspunsuri simple pentru ca d'aia exista numeroase solutii tehnice la o singura problema.
                            Asadar, din punctul meu de vedereo comunicare normala implica ceva mai multe cuvinte.

                            P.S. Pentru cine vrea sa posteze la OHA ... o poate face cu orice punct sau caracter, tine de mentalitate pana la urma, ca sa nu zic altfel.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • Admin.MC
                              Membru Marcant
                              • 05.dec.2005
                              • 974

                              Re: Răspuns la: Răspuns la: Propuneri, sugestii

                              Postat în original de RaduCA
                              Am postat mai sus doar pentru a vă întreba: cu ce îmbunătăţeşte maximizarea numărului de caractere dintr-o postare calitatea/consistenţa răspunsului?
                              Atunci de ce va deranjeaza?

                              ps: v-am raspuns si eu tot putin mai sus

                              Comentariu

                              • RaduCA
                                Living Legend
                                • 09.oct.2005
                                • 6451

                                Răspuns la: Propuneri, sugestii

                                Dacă mă întreabă un user ceva precum: "Pot să fac asta?", eu ce să-i răspund?
                                - varianta 1: "Da.", "Nu." sau un răspuns mai amplu.
                                - varianta 2: "Da. Dar stai să-ţi spun o poveste ca să adun numărul minim de caractere.", "Nu. Dar stai să-ţi spun o poveste ca să adun numărul minim de caractere." sau acelaş răspuns mai amplu.

                                Eu am făcut doar o propunere, nu impun nimic. Mai marii forumului vor face aşa cum cum cred ei de cuviinţă. Cît de mult vor ţine cont de ceea ce spun userii, depinde de capacitatea lor de a decela dintre propunerile pe care le primesc. Tocmai de aceea, fiecare pasăre moare pe limba ei.
                                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                                Comentariu

                                Procesare...