Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Condens glaf

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

a fost montatorul si a scos glaful.chiar ușor..a scos sticla, șuruburile care erau si la geamurile fixe, si apoi a bătut in glaf cu o șurubelnița și un ciocan. pe măsură ce iesea glaful punea alte pene. apoi a bagat spuma. i-am spus sa pună si benzi izolatoare,a spus că pune dar nu a pus. golul dupa scoaterea glafului e cam 5 mm. e destul stratul de spuma ca sa susțină tâmplăria si sa izoleze? sau ce ar mai trebui făcut? mai pot fi puse benzi izolatoare acum?

Comentariu

Spuma poliuretanica nu are rol de fixare mecanica, ea umple golul, asigurand o termoizolare corecta. Fixarea de rezistenta a tamplariei este data de suruburile autofiletante. La exterior, trebuie sa remontati un glaf etans pe tamplaria din PVC, fara a obtura gaurile de scurgere a condensului din tamplarie.

Comentariu

da are și suruburi ma refer sa nu se lase. probabil ca nu. ca idee dacă pe cineva ajuta postare mea (poate ar fi trebuit pusa la tâmplărie) discurile mici dremel nu ajuta decat dacă ai și unealta dremel pentru ca mandrina de la bormașina are diametrul mai mare decât discul dremel. nu am vrut sa dau inca 250 lei sa o folosesc doar pentru asta. am taiat tot cu flexul și s-a zgariat puțin tâmplăria. in colturi am folosit o dalta. nu se mai uda peretele doar intre toc și cercevea mai este putin condens. de la ce poate fi? mulțumesc pentru toate răspunsurile.

Comentariu

E bine de stiut cu discurile. E posibil sa fi intrat curenti de aer reci intre glaf si toc si condensau in interior.

Comentariu

as mai avea o întrebare: cum sa izolez panoul sa nu mai apara condens la îmbinarea dintre panou și tâmplărie?

Comentariu

Postat în original de Andreea. P Vezi post
              as mai avea o întrebare: cum sa izolez panoul sa nu mai apara condens la îmbinarea dintre panou și tâmplărie?
              Ce intelegeti prin panou?

Comentariu

panoul sandwich cu care e acoperit balconul.

Comentariu

In acea zona este posibil sa fie condens de la profilele metalice, daca s-au folosit pentru intarirea structurii acoperisului. Acel profil metalic produce condens ca si in cazul glafului.
                  Cum este fixat acoperisul respectiv?

Comentariu

nu s-au folosit profile metalice. i am vazut doar ca au facut loc in termosistem si apoi era acoperit cu spuma golul ramas. un sistem de prindere bănuiesc că are ca nu cade dar degeaba il întreb cum e prins ca nu imi spune adevărul. ca și in cazul glafului ba spunea ca are suruburi ba ca nu are. sau ca banda de etanșare e 10 euro m cand de fapt e cam 100 de lei 25m. oricum in zona tâmplăriei acoperisul este pus direct peste tâmplărie si acoperit cu silicon. nu știu dacă e prins cu suruburi de tâmplărie dar altceva nu e intre. nu știu daca e corect sa fi fost gaurit. sau poate fiind din metal tot apare condens chiar dacă are spuma intre foi. dar ce pot face sa nu mai apara?

Comentariu

Andreea, spune-mi te rog daca profilul maro din foto atasata , este metalic?
                      Fișiere atașate

Comentariu

nu. ce se vede acolo e silicon.

Comentariu

ma refer la ce este înconjurat si cu sageata. cel maro e acoperișul care pare metalic..doua foi cu spuma intre

Comentariu

poate e mai clar aici

Comentariu

nu stie nimeni rezolvarea?

Comentariu

Rezolvarea tine de modul in care este etansata zona respectiva si o influenta relevanta este data de tabla panoului sandvish. Fiind din aluminiu, o parte in exterior, una in interior, poate sa conduca usor si de aici apare condensul minor pe perioada mai rece. Putin probabil s afaceticeva care sa elimine efectul respectiv fara a strica aspectul care este unul in regula. Putetiincerca sa aplicati o banda de burete sau ceva de plastic (izolant termic) pe zona respectiva pentru a rupe contactul aerului direct cu tabla panoului sandvish. O idee poate fi o fasie de pluta, care sa aiba si rol decorativ.

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT