Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Condens glaf

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Andreea. P
    a creat un topic Condens glaf

Condens glaf

Buna ziua! Am inchis balconul vara aceasta si acum iarna se uda peretele sub glaf cam 20 cm. Balconul este la ultimul etaj deci acoperit cu tabla. Este izolat cu polistiren la exterior. Vecinul de dedesubt are balconul deschis. Am pus calorifer și nu se mai uda peretele dar pe glaf tot apare condens și se mai scurge pe perete. Termopanul este pus peste glaf și am înțeles că asta este cauza..glaful fiind rece in exterior este rece și în interior. Ce solutii ar fi ca sa il izolez cumva?
    Ultima editare de Gemini; 21.ian.2019, 19:02.

• Andreea. P
    a răspuns
    mulțumesc!

Lasă un comentariu:

• Gemini
    a răspuns
    Experimentati cu o fasie de pluta lipita direct pe panou, fara alte straturi. Pluta nu absoarbe apa si nu este permeabila la vapori.

Lasă un comentariu:

• Andreea. P
    a răspuns
    pe partea din fata am lipit cu silicon o baghetă de polistiren dar nu a avut efect. condensul nu este chiar minor. când temperaturile erau cu mult negative se facea condens pe o bucata cam de 20 cm in interior care chiar picura mai ales in colturi. in colturi de asemenea apare condens pe tâmplărie de sus pana jos. nu știu daca e doar o punte termica care ține de geometrie. acum într-adevăr nu ma afectează ca am pus banda izolatoare în partea de jos a tâmplăriei deci nu se poate infiltra apa care se scurge dar nu stiam daca pe viitor o sa afecteze ceva.. poate chiar metalul acoperișului (nu știam dacă e aluminiu). m-am gândit la pluta dar nu stiam cat de permeabila este la vapori.. si dacă este permeabila atunci vaporii ar condensa intre pluta și metal. și sa pun folie anticondens peste pluta într-adevăr se strica aspectul.

Lasă un comentariu:

• Gemini
    a răspuns
    Rezolvarea tine de modul in care este etansata zona respectiva si o influenta relevanta este data de tabla panoului sandvish. Fiind din aluminiu, o parte in exterior, una in interior, poate sa conduca usor si de aici apare condensul minor pe perioada mai rece. Putin probabil s afaceticeva care sa elimine efectul respectiv fara a strica aspectul care este unul in regula. Putetiincerca sa aplicati o banda de burete sau ceva de plastic (izolant termic) pe zona respectiva pentru a rupe contactul aerului direct cu tabla panoului sandvish. O idee poate fi o fasie de pluta, care sa aiba si rol decorativ.

Lasă un comentariu:

• Andreea. P
    a răspuns
    nu stie nimeni rezolvarea?

Lasă un comentariu:

• Andreea. P
    a răspuns
    poate e mai clar aici

Lasă un comentariu:

• Andreea. P
    a răspuns
    ma refer la ce este înconjurat si cu sageata. cel maro e acoperișul care pare metalic..doua foi cu spuma intre

Lasă un comentariu:

• Andreea. P
    a răspuns
    nu. ce se vede acolo e silicon.

Lasă un comentariu:

• Gemini
    a răspuns
    Andreea, spune-mi te rog daca profilul maro din foto atasata , este metalic?
    Fișiere atașate

Lasă un comentariu:

• Andreea. P
    a răspuns
    nu s-au folosit profile metalice. i am vazut doar ca au facut loc in termosistem si apoi era acoperit cu spuma golul ramas. un sistem de prindere bănuiesc că are ca nu cade dar degeaba il întreb cum e prins ca nu imi spune adevărul. ca și in cazul glafului ba spunea ca are suruburi ba ca nu are. sau ca banda de etanșare e 10 euro m cand de fapt e cam 100 de lei 25m. oricum in zona tâmplăriei acoperisul este pus direct peste tâmplărie si acoperit cu silicon. nu știu dacă e prins cu suruburi de tâmplărie dar altceva nu e intre. nu știu daca e corect sa fi fost gaurit. sau poate fiind din metal tot apare condens chiar dacă are spuma intre foi. dar ce pot face sa nu mai apara?

Lasă un comentariu:

• Gemini
    a răspuns
    In acea zona este posibil sa fie condens de la profilele metalice, daca s-au folosit pentru intarirea structurii acoperisului. Acel profil metalic produce condens ca si in cazul glafului.
    Cum este fixat acoperisul respectiv?

Lasă un comentariu:

• Andreea. P
    a răspuns
    panoul sandwich cu care e acoperit balconul.

Lasă un comentariu:

• Gemini
    a răspuns
    Postat în original de Andreea. P Vezi post
    as mai avea o întrebare: cum sa izolez panoul sa nu mai apara condens la îmbinarea dintre panou și tâmplărie?
    Ce intelegeti prin panou?

Lasă un comentariu:

• Andreea. P
    a răspuns
    as mai avea o întrebare: cum sa izolez panoul sa nu mai apara condens la îmbinarea dintre panou și tâmplărie?

Lasă un comentariu:

Procesare...
X
sigla BRAT