Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Pete umezeala la baza peretilor

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Comentariu

Postat în original de claudiu21tgv Vezi post
      Termosistemul este cu vreo 10-12 cm mai sus fata de nivelul pardoselii interioare. Urmeaza sa dau si nivelul exact dar sa fac mai intai soclul
      Cu alte cuvinte, partea de soclu de circa 10cm de sub termosistem este acum perete interior. Aceasta este din beton si la interior este cea care produce condens. Corect?
      Daca este asa, reducerea fenomenului se va simti atunci cand o sa termoizolati exteriorul la nivelul soclului.

Comentariu

In dormitorul d1 , care este finalizat(are 12 cm polistiren extrudat) termosistemul este cu aprox 10-12 cm mai sus. In d2 termosistemul este cu aprox 22 cm mai sus. Sa inteleg ca solutia este termoizolarea si atat? Cam cati cm sa ma cobor sub nivelul solului cu izolatia soclului?

Comentariu

Da, asa ar trebui pentru ca nu se observa din foto ca ar fi alte cauze legate de umezeala din sol ci doar condens.
          Circa 20cm este suficient daca permite modul de turnare al fundatiei.

Comentariu

Buna seara. Din pacate am observat ca nu am scapat de problema. Desi am izolat termic cu polistiren xps 5 cm, înălțime 60cm( 40 soclul si 20 sub nivelul solului). După ce m curățat soclul am dat 2 straturi de bitum lichid apoi polistirenul. Stiu ca nu este completa hidroizolatie dar am zis sa dau pt ca aveam o găleată cumpărată. O altă soluție care credeti ca ar fi?

Comentariu

Oare ajuta cu ceva dacă injectez impermeabilizant ? Am vazut ceva de la sika la magazin.

Comentariu

Daca nu este de la izolatia termica a scolului, atentia trebuie indreptata catre ruperea capilaritatii, zona trage umezeala din exterior sau dinspre pardoseala. Daca este o problema la interior este dificil sa faceti ceva fara sa scoateti finisajul interior. Pe peretele din dreapta pare mai uscat, nu?

Comentariu

Momentan este uscat. Posibil sa se întindă și pe unde este uscat. Iarna trecută era si pe acolo ceva umezeala. Din experienta dvs credeti ca am sanse sa scap dacă dau jos tencuiala până ajung la cartonul dintre soclul si zidărie si aplic impermeabilizant sau hidroizolatie? Dinspre pardoseala presupun ca nu sunt sanse sa tragă umezeala pt ca sunt vreo 70-80 cm de piatra sub placă. Mai degrabă cred ca dinspre exterior. Zona corespunde cu cea din postarea #11 poza 2.

Comentariu

Daca desfaceti putin tencuiala, se poate constata daca aveti zidarie umeda sau este doar condens de la slaba izolatie a zonei. Cert este ca acea umezeala este permanenta si se vede ca apare mucegaiul. Pana nu gasiti cauza umezelii, orice lucrare este o loterie, la noroc.

Comentariu

Procesare...
                    X
                    sigla BRAT