Izolare pod peste rigips

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mahay
    Incepator
    • 11.sep.2017
    • 5

    Izolare pod peste rigips

    Va salut,

    Izolatia tavanului din pod este compusa dintr-un singur strat de vata de 10 ieftina si placa de rigips. Evident e varza, iarna mori de frig iar vara te sufoci.
    Vreau sa mai adaug un strat cu folie insa nu vreau sa fac balamuc in casa si as pune direct pe tavanul actual de rigips si sa refac un altul cu 10 cm mai jos. A mai facut cineva asa ceva? Este ok din punct de vedere umezeala/ eficienta? Ma gandesc sa nu apara mucegai pe rigipsul care ramane capsulat.

    Multumesc anticipat,
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Răspuns la: Izolare pod peste rigips

    Mucegai nu apare daca aplicati al doilea strat de vata cu bariera de vapori. Problema este cum faceti structura pentru gipscarton si cum se prinde pe structura existenta. Sfatul meu este sa desfaceti gipscartonul actual (cine stie ce gasiti sub el!), modificati structura si aveti o lucrare ca noua, durabila si de calitate.

    Comentariu

    • mahay
      Incepator
      • 11.sep.2017
      • 5

      #3
      Răspuns la: Izolare pod peste rigips

      Multumesc tare mult pentru raspuns. Aveti dreptate cu noua structura de gipscarton. Ma gandeam deasemenea sa fac noul tavan din lambriu PVC. Dar da, aduc in discutie aceeasi problema: cum creez noua structura?
      Pe dealta parte sunt sigur ca suportul actual al rigipsului va fi complet distrus. Nu vad cum as putea sa dau jos tavanul fara sa distrug tot ce e pe acolo.

      Zi buna!

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Răspuns la: Izolare pod peste rigips

        Daca se lucreaza cu atentie si nu sunt alte conditionari, structura metalica existenta se poate refolosi, chiar lasa pe loc si schimba doar partea de prinderee ce o departeaza de lemn. Evident ca aceasta este teoretic pentru ca depinde cum arata executia actuala.

        Comentariu

        • mahay
          Incepator
          • 11.sep.2017
          • 5

          #5
          Răspuns la: Izolare pod peste rigips

          Aveti dreptate.
          Am sa cer cateva pareri sa vedem cine ia aceasta lucrare si va tin la curent cum a mers poate mai este cineva interesat de acest scenariu.
          Zi buna!

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #6
            Răspuns la: Izolare pod peste rigips

            Nu aveti foto de la amenajarea initiala a tavanului?

            Comentariu

            • mahay
              Incepator
              • 11.sep.2017
              • 5

              #7
              Răspuns la: Izolare pod peste rigips

              va salut,
              am reusit sa gasesc pozele din timpul constructiei. una dintre ele este cu vata pe care se vad specificatiile.
              zilelele acestea am discutat cu cativa mesteri despre izolarea cu celuloza. ne-ar conveni aceasta varianta deoarace nu ar mai fi nevoie de demolarea rigipsului. insa am aflat ca nu prea se poate injecta celuloza intre vata veche si rigips pt ca se formeaza condens intre cele doua si ca cel mai bine am da tot jos si sa facem cu celuloza.
              o alta problema ar fi ca nu ar rezista structura de rigips si ca pentru celuloza trebuia facut un cadru special mai rezistent. a mai facut cineva asa ceva. ce ma sfatuiti?
              multumiri,

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20150401_033.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	180,3 KB 
ID:	629129Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20150401_035.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	208,3 KB 
ID:	629130Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20150401_041.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	204,5 KB 
ID:	629131Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20150404_002.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	174,7 KB 
ID:	629132Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20150418_010.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	156,2 KB 
ID:	629133Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20150401_033.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	180,3 KB 
ID:	629129Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20150401_035.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	208,3 KB 
ID:	629130Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20150401_041.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	204,5 KB 
ID:	629131Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20150404_002.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	174,7 KB 
ID:	629132Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20150418_010.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	156,2 KB 
ID:	629133

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                #8
                Răspuns la: Izolare pod peste rigips

                Recomandarea mea este sa desfaceti tavanul existent si sa il refaceti integral. Ce se vede infoto este un singur strat de vata de sticla, vata universala ce a fost montata nici rau-nici bine. Este evident ca doar acest strat nu face fata si ar trebui sa mai adaugati inca 20cm pentru o izolatie foarte buna. Tot ce pierdeti la prima vedere este gipscartonul, parte din structura se poate refolosi.

                Comentariu

                • mahay
                  Incepator
                  • 11.sep.2017
                  • 5

                  #9
                  Răspuns la: Izolare pod peste rigips

                  Va salut,

                  Am hotarat sa dam jos rigipsul si vata care e acum pusa si sa punem alta mai buna.
                  Intrebari la care va rog imi raspundeti: vata minerala sau bazaltica? Isover sau Knauf? am vazut ca cea din urma este mai scumpa si s-ar putea sa fie mai buna
                  Cu folie de aluminiu sau fara? Face diferenta? Am citit de asemenea ca defapt acea folie este in locul barierei de vapori si defapt folia se pune cu fata spre interior/rigips..E adevarat? Cei care pun celuloza zic ca bariera de vapori e total inutila si ca ei nu pun asa ceva
                  Am vazut deasemenea intr-un film de prezentare Knauf ca se punea un strat de 100 iar peste acesta inca unul mai mic de 20-30. Face sens? Nu prea ar mai fi loc de inca unul la mine.

                  Multumesc tare mult,

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15056

                    #10
                    Răspuns la: Izolare pod peste rigips

                    Vata de sticla este suficient de buna pentru aceasta aplicatie. Evident depinde sortimenul, fiind numeroase variante de vata pentru izolare mansarda. Atat Isover cat si Knauf au sortimente dedicate de vata, puteti sa va orientati catre sortimente Knauf fara probleme. Sortimentele cu folie de aliminiu (rol de bariera de vapori) se utilizeaza ca strat final, inainte de inchidere gipscarton. Raspunsul este primele doua straturi fara strat de aluminiu, ultimul strat cu sau fara aluminiu, dupa cum doriti, in cazul secundar trebuie bariera de vapori distincta. Orientarea acesteia este spre partea interioara, spre gipscarton.
                    Izolatia unui tavan de mansarda trebuie sa contina minim 20cm de vata care sa izoleze cel putin bine. Eu va recomand ca acest minim sa fie de 30cm daca doriti o izolare mai buna si un confort superior. Problema poate fi pe laterale, daca doriti sa utilizati intreaga suprafata, acolo unde inaltimea este mai redusa.
                    Celuloza se aplica intre o membrana si acoperis, deci exista un fel de bariera de vapori iar tratamentul celulozei implica anumite substante ce aduc un comportament mai rezistent la umiditate. Daca utilizati vata minerala, adaugati spre interior bariera de vapori pentru a nu risca inutil.

                    Comentariu

                    Procesare...