Incalzire din cosul de fum

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Hilo
    Incepator
    • 12.oct.2017
    • 5

    Incalzire din cosul de fum

    Buna seara tuturor,
    Subsemnatul am experimentat un sistem de incalzire centrala cu recuperarea caldurii evacuate pe cosul de fum al unei teracote:
    Pe scurt:
    Am montat in cos din pod pana la nivelul teracotei o conducta de alama in forma de "U" (lungime=3 m. diametru 30mm.), legata in circuitul unei pompe de circulatie, un vas de expansiune deschis de 10 l si un calorifer; pentru a incalzi livingul.
    Surpriza: desi am calculat ca voi putea recupera circa 1,5 kW. din gazele arse, am constatat ca obtin aproape dublu; motiv pentru care voi monta inca un calorifer in alta camera.
    Pentru cei interesati saptamana viitoare (dupa montarea celui de al doile-a calorifer) voi face masuratori amanuntite.
    Hilo
  • Popyca
    Incepator
    • 19.oct.2017
    • 4

    #2
    Răspuns la: Incalzire din cosul de fum

    Misto inventie
    Asteot masuratirile

    Comentariu

    • Popyca
      Incepator
      • 19.oct.2017
      • 4

      #3
      Răspuns la: Incalzire din cosul de fum

      Astept masuratorile

      Comentariu

      • Hilo
        Incepator
        • 12.oct.2017
        • 5

        #4
        Răspuns la: Incalzire din cosul de fum

        Buna seara domnule Popyca,
        Inainte de toate trebuie sa amintesc ca incalzirea centrala cu recuperarea caldurii din cosul de fum nu este inventia me-a ! Exista foarte multe astfel de instalatii, unele de fabrica. Eu nu am facut altceva decat sa adaptez o astfel de instalatie la conditiile mele.
        Am montat si al doile-a calorifer, merge bine. Am facut si masuratori, dar le voi repeta cand da frigul !
        Cu sima,
        Hilo
        Ultima editare de Hilo; 20.oct.2017, 22:20.

        Comentariu

        • Hilo
          Incepator
          • 12.oct.2017
          • 5

          #5
          Răspuns la: Incalzire din cosul de fum

          Revin cu situstia de acum:
          In livingul de 20 mp. si camera de 18 mp. am cate un calorifer de otel de 1400W. fiecare (nu spun firma sa nu se creada ca fac reclama). Incaperile sunt din zid de caramida de 46 cm tencuite. In pod izolatie cu vata minerala. Geamuri termopan la ambele incaperi.
          Am deschis geamurile pana am obtinut circa 16 °C (afara erau 10°C, fiind noapte), am inchis geamurile si dupa 2 ore de foc am obtinut:
          Temperatura tur 52 °C
          Temperatura retur. 46,4°C
          Temperatura in incaperi circa, 23-23,5 °C
          Consum lemne circa 4 kg.
          Aceste masuratori m-au facut sa cred ca in cinditii de iarna si foc mai intens voi obtine rezultate bune.
          La iarna voi repeta masuratorile !!!
          PS: nu am focarit decat 2 ore pt. ca in camera in care este instalata teracota s-a fact exagerst de cald (spre 24 °C) !
          Cu stima,
          Hilo
          Ultima editare de Hilo; 20.oct.2017, 22:33.

          Comentariu

          • Hilo
            Incepator
            • 12.oct.2017
            • 5

            #6
            Răspuns la: Incalzire din cosul de fum

            Buna seara tuturor, revin la recuperatorul de caldura al teracotei:
            -la inceput de noiembrie a venit frigul, instalatia mergea bine dar numai cand focul ardea tare; cu foc domol nu mai aveam caldura peste 20 grade.
            -cum se stinge focul in 10 minute se racesc calorifetele.
            In atare situatie am modificat recuperatorul astfel :
            -am montat intr-un element de cos prefabricat (D int=210 mm.) o serpentina elicoidala din conducta de cupru (D= 22mm.), 12 spire, 8 ml. lipita cu adeziv refractar cu priza chimica ( nu spun firma sa nu fac reclama, costa cam 30 lei 5 kg)
            -recuperatoreul l-am montat in cos la 25 cm. deasupra intrarii fumului, am placat in jurul recuperatorului si in jos pana la intrarea fumului,cosul cu caramida de samota de subtire de 3 cm.
            Restuk instalatiei a ramas nemodificata; rezultate:
            -caloriferele ajung la 50 grade la foc domol, la foc "tare" ajung la 70 grade.
            -caloriferele se racesc abia dupa o ora de la stingerea focului.

            Comentariu

            Procesare...