Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • electricman
    Membru Marcant
    • 26.iul.2009
    • 690

    Răspuns la: Alimentare cu energie casa noua

    Postat în original de erossore
    Buna seara,
    Am casa in constructie, cred ca mai dureaza cam 1,5 luni pana se va face instalatia electrica, dar pana atunci as vrea sa ma informez asupra unor aspecte generale pentru moment.
    Casa este situata la aproximativ 50 de metri de contor.Bransamentul va fi trifazat, de la contor la casa vrea sa merg cu un cablu 4X6 cyaby daca nu gresesc, sau 5X6..
    1. sa merg cu alimentare 4X6 si sa fac lanaga casa o priza de pamant sau sa vin cu nulul de protectie de la contor si sa vin cu 5X6?
    O data ajuns la casa vreau sa pun un tablou exterior, pe casa eventual, cu o siguranta trifazata pentru a avea ulterior tensiune afara ( poate un garaj, o poarta, iluminat etc ),din acest tablou merg in casa unde nu sunt sigur daca sa pun o siguranta generala diferentiala, unde am mai intrebat si eu, toti au zis ca tipul acesta creeaza probleme, declanseara des etc... ?Casa este una mica, aproximatic 115 mp, cam cate circuite ar fi recomandate pt prize si cate iluminat?
    Mentionez ca o sa pun si la etaj un tablou cu 2-3 sigurante eventual una 16A bipolara prize, una 10A bipolara iluminat si una pt pod unde probabil ca va fi doar un bec si o priza.
    Si inca ceva, prin casa, traseul cum este mai bine sa fie facut, teava sau copex?
    Cu siguranta o sa mai am si alte intrebari pe parcurs, dar momentan sa le lamuresc pe acestea..
    Va multumesc !
    Eu iti recomand sa bagi un cablu de 4x6 ,iar priza de pamant pt inst interioara a casei sa o faci separat.
    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

    Comentariu

    • erossore
      Incepator
      • 16.mar.2015
      • 37

      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

      Multumesc pentru raspunsuri,
      din cate am inteles si din postarea lui mbostangiu el zice cam aceelasi lucru, numai ca daca am inteles eu bine sa duc nulul de protectie de la retea il duc la priza de pamant pe care o fac si de acolo merg in casa la tabloul electric.Corect?
      si in legatura cu instalatia pe copex sau teava pvc?vad ca doar mbostangiu si-a spus punctul de vedere aici..
      Si as mai avea o nelamurire, am vazut pe aici pe forum si pe mai multe de fapt instalatii electrice cu circuid dedicat pentru masina de spalat rufe si centrala.Intrebarea ar fi : de ce sa faci circuit separat cand sunt consumatori destul de mici, din cate am vazut masini de spalat in jur d 800w centrala pe gaz mult mai putin banuiesc.. ?

      Comentariu

      • mbostangiu
        Membru Marcant
        • 31.dec.2011
        • 594

        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

        Părerile sunt împărțite pe forum referitor la unificarea prizei de pământ de la casa cu cea de la rețea, eu sunt adeptul unificării.
        Pentru mașină de spălat se recomanda circuit separat protejat cu diferențiala pentru ca e un consumator care funcționează în mediu umed și cu risc crescut de defect de izolație. Pentru centrala se recomanda circuit separat pentru ca e un consumator vital pe care uneori e nevoie de UPS.
        “Quality means doing it right when no one is looking.”

        Comentariu

        • erossore
          Incepator
          • 16.mar.2015
          • 37

          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

          ok, acum am inteles de ce circuite separate
          ideea este ca eu in casa o sa intru cu o alimentare trifazata si de acolo o sa impart fazele prin casa, daca pun o diferentiala tripolara, sau tetrapolara am mai vazut inainte de toate celelalte sigurante/circuite, aceasta isi mai face treaba?asta ca sa nu pun mai multe pe monofazat..

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

            Isi face treaba insa te lasa in bezna complet oprind toate circuitele. Iar daca pui una de 300mA cum se foloseste in general, nu ai o protectie la fel de buna ca una dedicata pe circuit cu valoarea curentului de defect de 30mA; adica una mai sensibila care te protejeaza contra electrocutaii in principal.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • erossore
              Incepator
              • 16.mar.2015
              • 37

              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

              faptul ca te lasa pe intuneric de tot nu cred ca ar fi o problema foarte mare, casa e mica, gasesc rep[ede tabloul.. problema este daca apare un defect si nu o mai pot cupla pana nu este descoperit defectul.. ma gandesc.
              deci in cazul acesta ar fi mai corect sa am o siguranta de intrare trifazata 25A cred si apoi pe circuitele de prize diferentiala? sau ajunge sa pun doar pe masina de spalat diferentiala fara prize?

              Comentariu

              • mbostangiu
                Membru Marcant
                • 31.dec.2011
                • 594

                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                În trifazic diferențiala nu poate fi decât tetrapolara (cu unele mici excepții). Diferențiala generala este un compromis acceptabil pe care îl facem pentru reducerea costurilor rezultând o instalatie perfect funcțională și protejata corespunzător însă cu ceva dezavantaje la apariția unui defect, izolarea și identificarea acestuia.
                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                Comentariu

                • erossore
                  Incepator
                  • 16.mar.2015
                  • 37

                  Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                  la cum o vad eu cred ca cel mai mare neajuns ar fi exact identificarea problemei care poate dura ceva timp.. timp pe intuneric
                  deci revenind ar fi mai corect sa protejez doar masina de spalat , ambele banuiesc, vase si rufe, cu diferentiala si in rest sigurante automate bipolare dimensionate corect ?

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1685

                    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                    @erossore
                    Va rog sa aveti in vedere faptul ca protectia diferentiala de mare sensibilitate (30 mA) este obligatorie pe toate circuitele de prize, indiferent de destinatia acestora, dar si pe circuitele de iluminat, daca corpurile de iluminat sunt montate la inaltimi mai mici de 2,5 m. Modul in care alegeti sa asigurati aceasta protectie (general sau cu dispozitive dedicate pe fiecare circuit) este problema dumneavoastra.
                    Daca considerati ca s-ar putea sa fie neplacuta o decuplare generala in caz de defect pe un circuit, puteti opta pentru solutia unei tetrapolare magnetotermice ca generala, iar in aval sa puneti separat o diferentiala P+N pentru iluminat si o diferentiala tetrapolara principala pentru circuitele de prize.
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • kelloo
                      Incepator
                      • 13.mai.2012
                      • 45

                      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                      Postat în original de erossore
                      la cum o vad eu cred ca cel mai mare neajuns ar fi exact identificarea problemei care poate dura ceva timp.. timp pe intuneric
                      deci revenind ar fi mai corect sa protejez doar masina de spalat , ambele banuiesc, vase si rufe, cu diferentiala si in rest sigurante automate bipolare dimensionate corect ?
                      Instalatii electrice, generatoare de curent, tablouri electrice, prize si intrerupatoare, protectii, amplificatoare, corpuri de iluminat, electrocasnice

                      vezi postarea cu tabloul....in acest caz ,daca o sa cada un FI o sa ramai cu tensiune pe al doilea deci nu ramai in ,,bezna''

                      si pentru cei care vor sa afle valoarea sig generale de la contor este o tripolara de 63A
                      RESPECT!
                      Daca nu ai scule, mai bine nu te apuca de treaba.

                      Comentariu

                      • mbostangiu
                        Membru Marcant
                        • 31.dec.2011
                        • 594

                        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                        Postat în original de erossore
                        la cum o vad eu cred ca cel mai mare neajuns ar fi exact identificarea problemei care poate dura ceva timp.. timp pe intuneric
                        deci revenind ar fi mai corect sa protejez doar masina de spalat , ambele banuiesc, vase si rufe, cu diferentiala si in rest sigurante automate bipolare dimensionate corect ?
                        Pana la urma dacă gândim la rece nu e deranj așa mare dacă folosiți diferențiala generala (fie ea una trifazica sau 3 monofazice).
                        Probabilitatea de aparitie a unui defect diferențial este poate mai mica decât odată la 2 ani. Și atunci identificarea circutului defect nu ar trebui sa dureze mai mult de 5 minute.
                        Eu consider ca e un risc acceptabil (5 minute de întuneric la 2 ani) în condițiile în care obțin protecția maxima pe toate circuitele și costuri de realizare mult diminuate.
                        “Quality means doing it right when no one is looking.”

                        Comentariu

                        • erossore
                          Incepator
                          • 16.mar.2015
                          • 37

                          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                          dar de fapt cam care ar fi acest "defect" care poate aparea? ma refer la cel mai comun sau des intalnit.Zic asta pentru ca pe cine am mai intrebat de siguranta diferentiala am primit aceelasi raspuns si anume ca ar creea probleme etc..

                          Comentariu

                          • Cherubino
                            Living Legend
                            • 10.iul.2006
                            • 1685

                            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                            Postat în original de erossore
                            dar de fapt cam care ar fi acest "defect" care poate aparea? ma refer la cel mai comun sau des intalnit.Zic asta pentru ca pe cine am mai intrebat de siguranta diferentiala am primit aceelasi raspuns si anume ca ar creea probleme etc..
                            Dispozitivele diferentiale protejeaza instalatia (si implicit utilizatorii ei) impotriva curentilor diferentiali reziduali. Acestia sunt niste curenti de defect prea mici ca sa provoace declansarea protectiei impotriva supracurentilor, dar sunt suficient de mari ca sa produca socuri electrice fatale sau incendii.
                            Pentru edificare va invit sa cititi articolul de mai jos (ca sa ma laud singur, va pot spune ca eu l-am scris in anul 2011 pentru blogul colegului nostru de forum Viorel Stanculescu), iar dupa ce l-ati parcurs in intregime, o sa va dati seama ca diferentialele nu creaza probleme decat in instalatiile electrice executate defectuos. Problemele sunt doar in creierele celor care v-au spus aceasta prostie:
                            Exista disjunctoare ce pot salva vieti si proteja aparatele, unul din acestea este disjunctorul diferential. Modul de functionare al acestuia.
                            LARGO AL FACTOTUM

                            Comentariu

                            • mbostangiu
                              Membru Marcant
                              • 31.dec.2011
                              • 594

                              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                              Cel mai frecvent defect cred ca este la aparate electrocasnice care sunt în spații umede ( fier de călcat cu aburi, mașina de spălat rufe sau vase, boiler, pompa apa, ...) dar și la circuite exterioare (iluminat exterior, pitici de grădină, pompa puț, motor acționare poarta, ...) iar în aceste cazuri identificarea defectului de obicei este foarte rapida pentru ca declanșarea apare exact atunci când e folosit aparatul defect respectiv.
                              In rest diferențiala "creează probleme" numai la instalații prost făcute sau necorespunzătoare care oricum nu ar trebui lăsate așa.
                              “Quality means doing it right when no one is looking.”

                              Comentariu

                              • erossore
                                Incepator
                                • 16.mar.2015
                                • 37

                                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                                Postat în original de Cherubino
                                Dispozitivele diferentiale protejeaza instalatia (si implicit utilizatorii ei) impotriva curentilor diferentiali reziduali. Acestia sunt niste curenti de defect prea mici ca sa provoace declansarea protectiei impotriva supracurentilor, dar sunt suficient de mari ca sa produca socuri electrice fatale sau incendii.
                                Pentru edificare va invit sa cititi articolul de mai jos (ca sa ma laud singur, va pot spune ca eu l-am scris in anul 2011 pentru blogul colegului nostru de forum Viorel Stanculescu), iar dupa ce l-ati parcurs in intregime, o sa va dati seama ca diferentialele nu creaza probleme decat in instalatiile electrice executate defectuos. Problemele sunt doar in creierele celor care v-au spus aceasta prostie:
                                http://www.vysblog.ro/siguranta-diferentiala/
                                foarte interesant articolul !
                                deci sa inteleg ca dupa ce le cumpar este safe sa le si probez ? :P

                                Comentariu

                                Procesare...